Bezdrátové sítě WiFi používá k internetovému připojení snad každý. Doma, v zaměstnání, na cestách se připojujeme svými mobily, tablety i notebooky. Níže najdete pravidla pro bezpečné surfování na WiFi.


1. Nastavte si vlastní heslo! Pokud jste si pořídili WiFi router do svých domovů nebo zaměstnání, nenechávejte jej v obecném nastavení. První věc, kterou byste měli při instalaci WiFi routeru udělat, je nastavit si vlastní administrátorské heslo pro přístup k administraci, a také zvolit vlastní heslo pro připojení k vaší WiFi síti. Hesla by neměla být triviální (obecná pojmenování, jména osob), ideální je kombinace malých/velkých písmen, číslic a speciálních znaků. Heslo by mělo mít délku alespoň deset, lépe dvanáct znaků (např. m0j3W!Fid@M&).

2.  Zabezpečte si přístup k WiFi před možností přístupu dalších uživatelů. Poté, co se všechna vaše zařízení přihlásí k WiFi, můžete uzamknout možnost připojení dalších klientů. Slouží k tomu funkce filtrování MAC adres, unikátních identifikátorů zařízení s WiFi rozhraním. Filtrací MAC adres docílíte toho, že do vaší sítě se připojí pouze autorizovaná zařízení. Nastavení filtrace najdete ve většině WiFi routerů. Nejprve je potřeba aktivovat filtrování MAC adres, a poté autorizovat všechna zařízení, která jsou už k síti připojena.

3. Vytvořte si samostatnou síť pro hosty. Nastavení WiFi routerů myslí i na situace, kdy k vám přijde návštěva, která by se chtěla připojit k vaší WiFi. Umožňuje nastavení WiFi sítě pro hosty s volnějšími pravidly připojování, ale z této sítě nebude možné se dostat k obsahu zařízení ve vaší domácí síti.

4. Pozor při připojení k veřejným WiFi sítím. Nikomu nevěřte. Doslova. Při připojování k veřejným WiFi sítím, např. v kavárnách, na čerpacích stanicích, v nákupních centrech, nezapomínejte na bezpečnost. Provádění transakcí internetového bankovnictví nebo nakupování s využitím platební karty bychom vám vůbec na veřejných WiFi nedoporučovali. Obzvlášť byste se měli mít na pozoru u sítí, které jsou zcela otevřené (nemají v seznamu zobrazených dostupných WiFi u svého názvu ikonu se zámkem). Tyto zcela nezabezpečené sítě lze snadno napadnout a odposlouchávat komunikaci připojených klientů. Raději volte zabezpečenou síť, byť za cenu registrace s použitím vaší e-mailové adresy či telefonu.

5. Při surfování na veřejné WiFi používejte stránky s šifrovaným přenosem HTTPS. Pokud si na veřejné WiFi např. kontrolujete došlé e-maily, měli byste k tomu účelu používat pouze služby HTTPS, které vyžívají šifrování přenášených dat. Pro nákupy, platby nebo práci s internetovým bankovnictvím využívejte raději některou z běžně dostupných aplikací VPN.

6. Deaktivujte služby připojení na svých telefonech. Pokud se pohybujete s telefonem nebo tabletem mezi lidmi např. ve veřejných prostředcích dopravy, v kavárnách, restauracích, nákupních centrech, nezapomínejte vždy deaktivovat WiFi a Bluetooth konektivity. Zamezíte tak možnosti aktivního připojení nezvaného hosta, který by vám mohl do zařízení implementovat škodlivý kód. Nemluvě o tom, že šetříte baterie svého zařízení. Ani automatické připojování ke známým veřejným WiFi, kde už jste byli dříve připojeni, není z hlediska bezpečnosti příliš vhodné. Lepší je tedy konektivity vypínat a aktivovat pouze v případech, kdy se skutečně chcete připojit a máte vše pod kontrolou.


Texty vznikly v rámci projektu Bezpečně online.