Sociální média svými nástroji osobní komunikace významně urychlují a usnadňují šíření zpráv. S tím je spojené šíření falešných zpráv (fake news) a dezinformací.


Pět kroků k odhalení falešných zpráv (fake news)

  1.  Ověřte zdroj zprávy

    Odvolává se zpráva na prověřený respektovaný mediální zdroj? Existují lidé, na které se zpráva odvolává? Jsou to uznávaní odborníci? Jsou doprovodné fotografie aktuální? Pokud to nelze ověřit, jedná se zřejmě o dezinformace.

  2.  Přemýšlejte, než něco nasdílíte

    Titulek zprávy může být chytlavý, aby přilákal pozornost, obsah zprávy se však může lišit. Může jít o překroucenou nebo zastaralou informaci, případně satiru či žert. Porovnejte informaci s tím, co šíří oficiální média, poté si udělejte svůj názor.

  3.  Přidejte se k „bouračům mýtů“ (myth busters)

    Sledujte, jaké triky se používají k šíření falešných zpráv ve snaze manipulovat veřejným míněním. Rozvážností a odkazy na důvěryhodné zdroje můžete přispět ke kultivaci kyberprostoru a omezit šíření zbytečných vášní a nenávisti.

  4.  Zkontrolujte médium

    Znáte ho? Podívejte se na sekci „O nás“. Kdo dané médium financuje? Zjistěte si reference – co o zdroji říkají ostatní. Pokud je použitý jazyk velmi dramatický, buďte opatrní.

  5.  Kdo je autor?

    Je autor zprávy jmenovitě uveden? Existuje vůbec? Jaké má reference – co o něm říkají ostatní? Pokud je autor skryt pod pseudonymem nebo je zpráva anonymní a obsahuje fotografie z neznámých zdrojů, mělo by to vzbudit vaši nedůvěru.

     


    Texty vznikly v rámci projektu Bezpečně online.