Městská část Praha 7 ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy pořádá v pátek 13. května mezinárodní konferenci Město a řeka 2022. Konference je věnována vztahu města a řeky, koncepci rozvoje nábřeží i šetrnému přístupu k původním technickým a architektonickým prvkům v cenném přírodním prostředí. Stěžejní téma reflektuje snahu o revitalizaci říční krajiny, která má velký rekreační potenciál pro celé město.

Pokud Vás konference zajímá, ale nemůžete se osobně zúčastnit, lze sledovat také online přenos nebo si poslechnout o zajímavých projektech z několika evropských měst ze záznamu:

Česky: www.youtube.com/MCPraha7

English:https://www.youtube.com/c/CAMPPRAHA/videos

„První konferenci Město a řeka jsme uspořádali v roce 2016. Zahraniční hosté byli tehdy nadšení, že máme v Holešovicích stále přírodě blízké prostředí, kde se na řeku nedíváte pouze z kamenné náplavky. Shodli jsme se, že je třeba vrátit Pražany k řece a řeku Pražanům. Velmi rádi se nyní s odborníky podělíme o to, jak se nám daří území kolem řeky otevírat a vracet do něj život,“ uvedla místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová.

Za městskou část budou na konferenci představeny zejména projekty říční krajiny Trojské kotliny, jejíž součástí je i nově vznikající park U Vody. Tyto projekty budou zasazeny do širších souvislostí v porovnání s dalšími tuzemskými a zahraničními prezentacemi, které přinášejí inspiraci a příležitost pro sdílení zkušeností.

„Praha postupně naplňuje plán z roku 2015 na přeměnu celé lokality. Aktuálně dokončujeme významné studie jako je revitalizace Trojského nábřeží s protipovodňovou ochranou zoologické zahrady, revitalizace řeky s povodňovým parkem Divoká Vltava na Císařském ostrově nebo propojení z Podbaby do Troji novou lávkou přes čistírnu odpadních vod. Tyto projekty mají do realizace ještě řadu let, ale už v červnu společně s dalšími partnery připravujeme proměnu části stávajícího parkoviště pod Trojským zámkem v odpočinkový prostor pro návštěvníky zámecké zahrady, místní obyvatele i projíždějící cyklisty,“ řekl Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Na programu budou představeny projekty z Amsterdamu, Kodaně, Lublaně, Osla, Brna, Pardubic, Ostravy či Prahy.

V sobotu 14. května na konferenci tematicky naváže 4. ročník akce pro veřejnost Den pro Trojskou kotlinu 2022

Konference Město a řeka – program

Kde: CAMP – Centrum architektury a městského plánování, Vyšehradská 51, Praha 2

Kdy: 13. května 2022, 16–21 hodin

Konference je simultánně tlumočena z/do angličtiny a zajištěn bude její stream a následný záznam na youtube.

V případě zájmu o účast lze bezplatnou registraci provést přes stránky GoOut

Konference je realizována díky grantu, který byl získán z Norských fondů na revitalizaci parku U Vody v Praze 7 a koná se pod záštitou Velvyslanectví Norského království a náměstka primátora hl. města Prahy Petra Hlaváčka.