Rada hl. m. Prahy schválila na návrh městské části Praha 7 pojmenování ulice v Holešovicích po lékaři Josefu Kouteckém. Zakladatel dětské onkologie v Československu zemřel loni v červenci ve věku 88 let.

„Profesor Koutecký stál v 60. letech 20. století u vzniku dětské onkologie jako samostatného specializovaného oboru. O tom, co se mu v této oblasti podařilo a jak skvělou práci odvedl, svědčí nejlépe rozdíl v počtu přeživších dětských onkologických pacientů na počátku jeho kariéry a v současnosti. Zatímco v 60. letech se podařilo vyléčit pouhá 3 % dětí, dnes je jich více než 80 %,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Na návrh Prahy 7 schválila Rada hl. m. Prahy, že název Kouteckého ponese holešovická ulice, která spojuje ul. Argentinská, U Staré plynárny a U Měšťanských domů. Na mapách bývá tato ulice označována jako pokračování ul. Poupětova, ale oficiálně součástí této ulice nikdy nebyla. Dosud zde také nebyla žádná adresa, což se nyní, s ohledem na dokončovanou bytovou výstavbu, změní.

„Profesor Koutecký žil od dětství v Praze 7. Byl také čestným občanem naší městské části. K pojmenování nových ulic nedochází často, a když, tak obvykle dostávají jména po lidech, kteří zemřeli již před dlouhou dobu. To, že pan profesor Koutecký dostal svou ulici již rok a půl poté, co nás opustil, je jen malým symbolickým poděkováním za jeho celoživotní práci a nespočet zachráněných dětí,“ doplnil Jan Čižinský.

„Velice si vážím rozhodnutí Prahy 7 a hl. m. Prahy pojmenovat pražskou ulici po mém otci a děkuji jeho jménem všem, kdo s realizací tohoto krásného projektu pomáhali. Tatínek Prahu nesmírně miloval a nikdy na ni nedal dopustit. Věřím, že by mu toto věčné spojení s naším hlavním městem udělalo velikou radost, stejně jako to, že se jeho ulice stane novou adresou domovů obyvatel Prahy 7,“ řekl MUDr. Petr Koutecký, syn prof. MUDr. Josefa Kouteckého.

Více o Josefu Kouteckém najdete ZDE.

V roce 2016 pan Koutecký poskytl rozhovor pro časopis Prahy 7 Hobulet, který si můžete přečíst ZDE.