Nově připravovaný park U Vody, který vznikne mezi holešovickým přístavem a mostem Barikádníků, nás inspiroval k vyhlášení výtvarné soutěže pro žáky základních škol s tématem Řeka ve městě. V pátek 24. března 2023 jsme na radnici vyhlásili výsledky a současně zahájili výstavu soutěžních prací. Navštívit ji můžete do 31. března v přízemí radnice kdykoli v otvíracích hodinách úřadu.

Město a řeka mají leccos společného. Ulici svědčí, když je živá od rána do noci, k čemuž potřebuje domy s byty, budovy – pracoviště, kavárny, restaurace, výstavní místnosti, kino, divadlo. Pokud má být živá i řeka, musí skýtat rozmanité prostředí pro pestrá společenstva živočichů, rostlin a nakonec i bohaté prostředí pro lidi.

Pro vzhled, charakter a život Prahy je od jejího vzniku zcela zásadním faktorem Vltava, jejíž tok připravil reliéf krajiny k osídlení pražské kotliny a poté k utváření města, které vyrostlo v metropoli. Město a řeka mohou spolu velmi dobře spolupracovat a vzájemně se podporovat. Řeky a potoky do měst patří.

Uvědomují si to i všichni autoři děl, která si můžete ve výstavě prohlédnout. Žáci našich základních škol dostali zcela volnou ruku ve výběru námětu i formy zpracování. Proto zde najdete jak konkrétní 3D návrhy, jak by měl vypadat park U Vody, tak díla znázorňující Vltavu v Praze obecně.

Soutěže se zúčastnilo přes sto žáků z prvních i druhých stupňů našich škol, kteří dohromady vytvořili 54 výtvarných děl. Odborná porota měla velmi těžkou práci s rozhodováním, a nakonec vybrala tři vítězná díla z prvního a tři z druhého stupně základních škol. Zvláštní cenu pak získal kolektiv sedmáků z Fakultní základní školy Umělecká, který vytvořil rozsáhlé „leporelo“ stylizovaných symbolů vody v krajině a připojil k nim zvukové vzkazy řece, které si divák může přehrát pomocí QR kódů na svém mobilním telefonu.

Ocenění žáci

I. stupeň

1. místo

Milla Candy, Dora Dudová, Rosa Dudová

5. B, ZŠ T. G. Masaryka P7

2. místo

Daniel Kramesh

3. C, ZŠ T. G. Masaryka

3. místo

Nikola Slivenská, Róza Bednářová, Zara Goodwin, Wuthikim Ngan Vu (Nany), Hana Pospíšilová, Gao Zheng Zi Han

3. C, ZŠ T. G. Masaryka

II. stupeň

1. místo

Alisa Ilina, Edin Lichnina, Klaudia Kubášová, Sofie Jakoubková

7. B, ZŠ T. G. Masaryka

2. místo

Zhi Yu Lin, Matyáš Kuželka

7. B, ZŠ T. G. Masaryka

3. místo

Eva Majerová, Klára Fialová, Magda Pavelková

7. B, ZŠ T. G. Masaryka P7

Soutěž byla zrealizována v rámci projektu Revitalizace brownfieldu park U Vody, který byl podpořen grantem z Norských fondů.

Více o projektu park U Vody se dočtete zde.