Praha 7 získala ocenění v prvním ročníku soutěže „Obec přátelská seniorům 2017“. Mezi srovnatelně velkými obcemi z celé republiky obsadila sedmá městská část 3. místo. Díky tomu může čerpat dotaci ve výši 800.000 korun, kterou využije na rozvoj služeb pro seniory.


Aktuálně probíhá projekt, který podrobně mapuje potřeby seniorů. Cílem mapování je nespoléhat se pouze na zprostředkované pohledy odborníků, ale získávat informací přímo od seniorů. Hlavním plánem projektu je založení Rady seniorů, která bude sdružovat aktivní občany a fungovat jako poradní orgán Rady městské části.

Prostředky z dotace chce městská část dále využít na zavedení orientačního systému v nové bezbariérové budově polikliniky, který umožní nevidomým a osobám se sníženou zrakovou orientací najít správnou ordinaci. Ve spolupráci se specializovanými neziskovými organizacemi se dále připravuje informační kampaň o týrání seniorů, kurzy určené pro pečující o seniory či semináře mezigenerační solidarity, ve kterých se mohou senioři například dozvědět, jak s přáteli bezpečně a bez obav komunikovat na sociálních sítích.

První ročník soutěže „Obec přátelská seniorům 2017“ byl vyhlášen letos na jaře. Projekt organizuje Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s Radou vlády pro seniory a stárnutí populace. Do soutěže se s projekty pro seniory mohly přihlásit všechna města, obce i městské části z celé České republiky. Soutěžilo se v pěti kategoriích podle počtu obyvatel. Vítězové získali finanční podporu pro realizaci přihlášených projektů.