Vláda vyhlásila v ČR nouzový stav. Platí od čtvrtka 12. 3. 2020 po dobu 30 dnů. Od pátku 13. 3. jsou v platnosti další zásadní omezení. Zakazují se veškeré veřejné akce s účastí nad 30 osob. Restaurace a hospody musí mít zavřeno denně od 20:00 do 6:00 hod. Zavírají se také restaurace v nákupních centrech, bazény, posilovny, kluby, knihovny galerie a další místa. Od sobotní půlnoci platí zákaz vstupu do ČR pro cizince z rizikových zemí. Češi zase nesmí cestovat opačným směrem.

Zákaz platí pro:

• Všechna divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy a veletrhy, vzdělávací akce, a to jak veřejné, tak soukromé s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob, tržnice, turistická centra. Od 16. 3. budou zavřeny také denní stacionáře.
  • Zákaz se vztahuje rovněž na sňatečné obřady, tj. při sňatečném obřadu nesmí být v obřadní síni přítomno více než 30 osob včetně oddávajícího a matrikářky. Bližší informace vám rádi zodpoví na oddělení matrik – Marcela Henke, tel.: 220 144 193, 776 358 885, HenkeM@Praha7.cz.
  • Přítomnost veřejnosti v posilovnách, koupalištích, bazénech, soláriích, saunách, hudebních a sportovních klubech, zábavních zařízeních, wellness, knihovnách, galeriích. Otevřená zůstávají venkovní sportoviště.
    Restaurace musí od pátku 13. března zůstat zavřené v době od 20:00 do 6:00. Provozovny stravovacích služeb v nákupních centrech nad 5000 m2 zůstanou zavřené po celý den.
    Zavřené zůstávají také základní, střední, vysoké a nově i umělecké školy.

Otevřené zůstávají:

• školky
  • supermarkety i menší obchody, lékárny a nemocnice
  • restaurace od 6:00 do 20:00 hodin.

Zákaz se nevztahuje také na pohřby a na schůze a zasedání ústavních orgánů a veřejných osob na základě zákona

Zákaz cestování:

• Od soboty 14. března 00:00 hodin platí zákaz vstupu do ČR pro všechny cizince z těchto zemí: Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Nizozemí, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Belgie, Dánsko, Francie, Velká Británie.

• Češi nebo cizinci, kteří mají trvalý nebo přechodný pobyt v ČR nad 90 dnů, nesmí cestovat do těchto zemí: Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Nizozemí, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Belgie, Dánsko, Francie, Velká Británie.

• Přes hranice budou moci přejížděti lidé zaměstnaní v zahraničí, kteří se ale budou muset prokázat potvrzením od zaměstnavatele. Hranice bude možné překročit pouze na vybraných hraničních přechodech. Německo: Strážný, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Krásný les, Hora sv. Šebestiána. Rakousko: Dolní Dvořiště, České Velenice, Hatě, Mikulov.

• Od soboty 14. března 00:00 hodin  platí také zákaz přepravy cestujících přes hranice ČR nad 9 osob pro všechny dopravce mezinárodní, silniční, osobní dopravy. Výjimka platí pro řidiče nákladní kamionové dopravy, vlakové čety, piloty letadel a příslušníky záchranářského systému.