Cyklista v pražském provozu: kudy má správně projíždět vozovkou?
Jízda po silnici mezi motorovými vozidly často není pro cyklisty projížďka růžovou zahradou. Obzvlášť to platí pro pražské ulice, do kterých denně vyjíždí desetitisíce aut a vozů městské hromadné dopravy. Z toho důvodu město dlouhodobě investuje do rozvoje cyklistické infrastruktury. Kromě cyklostezek jsou pro jezdce na kole ve vozovce zřizovány vyhrazené jízdní pruhy, cyklopruhy či piktogramové koridory. Jak tyto speciální úseky správně využívat a jak si poradit s průjezdem kritickými místy, jako je třeba zúžená vozovka kolem tramvajového ostrůvku? Více informací najdete v článku zde.


Může jet cyklista po přechodu pro chodce?
O tom, že cyklista nesmí jet na kole po přechodu pro chodce, je přesvědčena velká část lidí z řad cyklistů i necyklistů. Podle obecného mínění by měl jezdec na kole v případě, že vedle přechodu není vyznačen přejezd pro cyklisty, vždy sesednout z kola a přejít vozovku jako pěší. Je tomu ale opravdu tak? Více informací najdete v článku zde.

Jak projet křižovatkou na kole správně a bezpečně?
Velké křižovatky mohou pro cyklisty představovat skryté riziko. Bezpečný průjezd jimi má i cyklistům usnadňovat světelná signalizace. Aby ale splňovala svůj účel, je třeba nejen příznivé infrastruktury a vhodných podmínek pro motoristy i pro cyklisty, ale také ohleduplných řidičů, kteří dodržují pravidla silničního provozu. A jak tedy projet na kole světelnou křižovatkou bezpečně? Více informací najdete v článku zde


Dooring – strašák pro městské cyklisty
Městští cyklisté určitě důvěrně znají strach z jízdy podél zaparkovaných aut, kde hrozí, že řidič některého z nich nečekaně otevře dveře a jim se tak pořádně zkomplikuje život. Tato srážka může mít fatální následky, bohužel ne všichni si toto riziko uvědomují. Jak se takové nehody vyvarovat a co udělat pro to, aby oblast okolo zaparkovaných aut byla pro cyklisty bezpečná? Více informací najdete v článku zde

Správné chování na společné stezce pro chodce a cyklisty
Cyklista, který se řítí vysokou rychlostí prostředkem cyklostezky, skupiny chodců, které zabírají většinu jejího prostoru, pes bez vodítka pobíhající na druhé straně než jeho majitel nebo bruslař, který nebezpečně kličkuje mezi ostatními. Taková situace děsí všechny, kdo se alespoň občas pohybují na společných stezkách pro chodce a cyklisty. Víte, jak se na těchto komunikacích správně chovat? Více informací najdete v článku zde.