Po roce se do parku za kostelem sv. Antonína na Strossmayerově náměstí vrací přehlídka loutkového divadla pro nejmenší diváky. Každou středu od 17. července do 28. srpna 2024 se zde před zvídavýma dětskýma očima odehrají dobrodružná i poučná loutková představení. Začátek programu je vždy v 16 hodin. Vstup je volný.
středa 17. 7.

Krutý krtek: Romské pohádky
45 minut, dětem 4+

Červená karkulka, Šípková Růženka, Bajaja… kdo by neznal aspoň jednu českou pohádku. Ale kolik znáte pohádek romských? Jsou v mnohém odlišné, ale společné s českými mají dobrodružství, vtip a hlavně dobrý konec. Romské pohádky v podání Krutého krtka kombinují krátká vtipná vyprávění – pherasuňi paramisi a hrdinské pohádky – viteziko paramisi. Součástí divadelního představení jsou také tradiční romské písničky, hrané a zpívané živě. Romské melodie jsou rytmické a chytlavé. Kdo chce, může si jednoduché romské písničky zazpívat s účinkujícími Annou Schmidtmajerovou a Tomsou Legierským.

Co nebo kdo je Krutý krtek? Jedná se o společensky užitečné divadlo, které v roce 2018 založil Karel Kratochvíl, herec a absolvent Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Společenskou užitečnost spatřuje v umění divadla spojovat. Krutý krtek chce spojovat lidi s tématy, která sami řeší, která je obklopují a která se týkají jejich přítomnosti nebo nedávné minulosti.


středa 24. 7.

Jakub Folvarčný: Vlk a Hlad
45 minut, dětem 3+

Originální pohádku prověřenou mnoha (nejen) tuzemskými reprízami uvede performer, scenárista, režisér a vedoucí divadelního spolku Ústav úžasu Jakub Folvarčný. 

Děti i jejich rodiče pobaví komorní, zato však velmi živá fúze dvou příběhů propojených hlavní postavou Vlka, kterého jednoho temného zimního večera navštíví Hlad. A tato „zlá návštěva“ přinutí náhle zoufale hladového vlka hledat nejbližší potravu. Cestou narazí nejen na tři malá nezbedná kůzlátka čekající na svou maminku, ale také na Karkulku a její babičku. To vše za sněhu a mrazu, svitu hvězd, lamp a samozřejmě také notného přispění loutek a půlloutek autorovy výroby.

Jakub Folvarčný dokáže za použití dvou lampiček, krabice od bot, síťovky, hlavy plyšového vlka, telefonního sluchátka a několika dalších běžných drobností sehrát pohádku, u níž děti tají dech a s napětím očekávají, co se stane v další minutě.


středa 31. 7.

Musaši Entertainment Company: Loutková věž Miniatur
40 minut, dětem 3+

Tři loutkové miniatury založené na jednoduchém příběhu. Každé z divadel je vyvedené jako malá skříňka, ze skříněk se dá postavit malá věž a v jejím horním patře se odehraje představení. Poté je možné věž přeskládat, umístit nahoru jinou skříňku a odehrát jiné představení. Připravili Tereza Havlová a Adam Páník.

Musaši Entertainment Company byla v roce 2023 za kreativní oživování loutkařiny, jarmarečního divadla a tradičních řemesel udělena pocta festivalu …příští vlna/next wave… v kategorii Talent roku.

Jednotlivé inscenace loutkové věže:
Závodník v kožichu
Nonverbální loutková inscenace o lsti a vítězství. Každý odvážlivec, který se vydá na trať závodu Jizerská 50, se musí mít vždy na pozoru!

Funus
Ze záhrobí se zatím nikdo nevrátil, aby nám řekl, co nás tam čeká. Je tedy potřeba řádně se připravit na cokoliv. Pohřeb není radno podceňovat, abychom totiž v záhrobí udělali dobrý první dojem, musíme tam přijet ve velkém stylu – ideálně třeba ve zlatém sarkofágu nebo na létajících saních tažených supy.

Na záhoně
Každý zahradník má svoje rituály. Některé se naučil od dědy, jiné od maminky a pár si jich vypěstoval on sám. Většinou je to osobní věc, kterou jen tak někomu neukáže, ale pokud budete koukat, kam šlapete, a nebudete bez dovolení ujídat jahody, nechá vás pan Karel nakouknout pod motyčku svých zahradnických zvyků.


středa 7. 8.

Divadlo Hedárium: Studánka a kouzlo lesa
40 minut, dětem 3+

Loutková pohádka pro všechny, kteří se nebojí do lesa. Dva sourozenci Mája a Eda mají jediný úkol – pohlídat kocoura tety Jarmily. Co když si však milovaný mazlíček udělá výlet do kouzelného lesa? A poradí si les s tím, když se objeví někdo, kdo chce mít všechno jen pro sebe? Vydejte se na cestu za dobrodružstvím dvou dětí, objevte s nimi studánkovou vílu a jiné lesní bytosti, odhalte sílu vody i strachu a odvahy a kouzlo, které by chtěl zažít každý.

Koncept vymyslela a hraje Hedvika Řezáčová, absolventka Katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU.


středa 14. 8.

Divadlo b: Malý pán
40 minut, dětem 3+

Uprostřed docela hlubokého lesa byl domeček s mechovou střechou a v tom domečku bydlel Malý pán. Nejenom že si ten domeček postavil sám, ale vyrobil si i stůl se židlí, poličku na dobroty a dokonce i postel s polštářem a prošívanou dekou. Měl úplně všechno, co potřeboval. Ale jednou v noci se mu zdál sen, který mu stále opakoval, že mu ještě něco chybí. Malý pán se chtěl zase normálně vyspat, tak se vydal za Prázdnou hlavou, která mu jistě poradí. Tím začíná dobrodružná cesta plná vtipných setkání, nebezpečných potvor a překvapivého konce.

Možná stejně jako Malý pán zjistíte, že když vám něco schází, najdete to po trmácení světem a bojích s obludami docela blízko. Hrají René Krupanský a Radek Beran.

Představení vzniklo na motivy stejnojmenného filmu, jehož je Radek Beran režisérem a René Krupanský v něm loutku Malého pána vodí, a podle knihy Velká cesta Malého pána od autorů Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha, která byla předlohou pro tento film.


středa 21. 8.

Loutky bez hranic: Tři medvědi a drzá Máša + výtvarná dílna
45 + 45 minut, dětem 3+

Jak to asi může dopadnout, když někdo leze oknem tam, kam nemá?

Autorská loutková pohádka o medvědech, kteří šli na med a nechali prázdnou chaloupku, a o Mášence, která se nudí v lese, a tak vleze do chaloupky oknem. Nadělá si tak spoustu problémů. Co bude dál?

Vymyslela a hraje Dorka Bouzková (alternace Jiřina Vacková), scénografie Světlana Khaletskaya. Po představení proběhne výtvarná dílna Medvědí chaloupka (délka 30–45 minut). 

Loutky bez hranic jsou nezávislé profesionální divadelní uskupení, které začalo své loutkové dobrodružné výpravy už za studií na „alterně“ DAMU před více než dvaceti lety. Kromě loutkových představení organizuje i výtvarné a loutkové kreativní dílny a sociálně-divadelní projekty.


středa 28. 8.

Krutý krtek: Ukrajinské pohádky
50 minut, dětem 4+

Trojice ukrajinských lidových pohádek. Jak se narodil Krtek? Jak přemůže mladý Carevič zlého Hada? A pohoupe Keř Vrabčáka? Hravé vyprávění loutkami, které během představení vznikají z vojenské výzbroje a částí armádní výbavy, kterou po sobě Rusko zanechalo na Ukrajině.

Hrají Tetiana Ferniuk, ukrajinská herečka nyní žijící v Praze, a Gustav Hašek, držitel Ceny Thálie v kategorii Loutkové divadlo za rok 2022.

Tematizací odlišných kultur, zvyků a příběhů ve srozumitelné a univerzální formě pohádek chce Krutý krtek zasít semínko tolerance a porozumění mezi majoritním publikem a těmi, kteří v našem vzdělávacím systému tvoří menšinu. Inscenace navazuje na dramaturgickou linku loutkových pohádek pro české školky a školy. Po romských (2018) a vietnamských pohádkách (2020) se tentokrát zaměřuje na ty ukrajinské.


Změna v programu vyhrazena. V případě nepříznivého počasí se program ruší.Opět po roce se v letních měsících vrátí na Strossmayerovo náměstí přehlídka divadla pro nejmenší diváky. Pravidelně v pondělí od 17. července do 14. srpna 2023 se zvídavým dětským očím ve stínu kostela sv. Antonína odehrají dobrodružná i poučná loutková představení.

Vstup je volný. Změna programu vyhrazena. V případě špatného počasí se program ruší.


pondělí 17. 7. | 16.00
Divadlo b: O Malence
45 minut | dětem 3+

Všichni znají příběh o malé a odvážné holčičce Malence, která se zrodila v makovém květu. Málokdo však ví, že se skutečně snažila skamarádit se žabákem, chroustem a dokonce i s hamižným krtkem. Ale to opravdu nešlo. Když ji vážka odveze do Království květin, kde Malenka potká prince svých snů, vypadá všechno ideálně. Ale to dívka netuší, že život s princem, stejně jako s každým živočichem na této planetě, jí připraví různá překvapení. A bez práce a úsilí se to neobejde. Ale Malenka a Princ květů vše nakonec zvládnou.

Hrají: Adriana Kubištová Máčiková
Scénografie: Alena Plíhalová
Režijní spolupráce: Radek Beran, Adam Kubišta
Hudba: Jan Nikendey
Premiéra: 18. 3. 2023
pondělí 24. 7. | 16.00
Tomáš Podrazil & Studio Damúza: Fimfárum
40 minut | dětem 3+

Loutková pohádka pro celou rodinu na motivy slavné knihy Jana Wericha.

A co to vlastně je, to fimfárum? Fimfárum je proutek, který je jen o chlup tenčí než ta nejtenčí rákoska, který se vejde do holínky. Pokud se jím jednou švihne, všechno v jeho okolí ztuhne a znehybní jako na obrázku. Nepohne se, dokud se jím nešvihne podruhé. Existoval pouze jeden a ten měl čert…

V inscenaci Fimfárum se můžete těšit na malinkatého Palečka a Sněhového žrouta, Čertovské Fimfárum a jednu pohádku do třetice, jak už tomu v pohádkách bývá.

Scénografie: Tereza Černá
Koncept, hraje: Tomáš Podrazil
Knižní předloha: Jan Werich
Premiéra: 24. 11. 2019


pondělí 31. 7. | 16.00
Divadlo Drak: Červená Karkulka
35 minut | dětem 3+ / hraje se v češtině a ukrajinštině

Pohádka o setkání, setkání nad pohádkou. Казка про зустріч, зустріч за казкою.

Byla jednou jedna holčička, která nosila na hlavě červený čepeček, a proto jí nikdo neřekl jinak než Červená Karkulka. Ta si jednoho dne doma do velké nůše sbalila všechno, co se do ní jen vešlo. Oblečení, něco na zub, pár drobností na památku a svůj vlastní příběh. Pak už se vydala na dalekou cestu do úplně cizího lesa.

Česko-ukrajinská inscenace klasické pohádky, která je dobře známá dětem i dospělým v obou zemích. Hrají ji dva herci. Marina Byt žije v Kyjevě, Petr Vrběcký v Divci. Teď se sešli v Hradci Králové (což není ani trochu na půl cesty), aby společně vyprávěli stejný příběh. Jenže Marina mluví ukrajinsky a Petr česky. A každý z nich zná ten příběh trochu jinak. Zdá se, že aby se dobrali šťastného konce, nezbude jim než se nějak domluvit.

Hrají: Marina Byt a Petr Vrběcký
Scénář: Tomáš Jarkovský, Barbora Pokorná a kol.
Scénografie: Tereza Vašíčková
Režijní supervize: Jakub Vašíček
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský, Barbora Pokorná
Produkce: Barbora Kalinová; výkonná produkce: Oleksandra Titarova
Premiéra 26. 6. 2022


pondělí 7. 8. | 16.00
Jakub Folvarčný: Karlova a Jaromírova pohádka
50 minut | dětem 4+

Klasická pohádka Karla Jaromíra Erbena Jabloňová panna zpracovaná velmi netradičním způsobem.

V pohádce je vše, co má být: statečný princ, krásná zakletá princezna a zlá babice, která by chtěla stanout po princově boku. Otázky příběhu zní: Kde se ukrývá Jabloňová panna? Kdo koho zaklel?

Vymyslel, zrealizoval a hraje: Jakub Folvarčný


pondělí 14. 8. | 16.00
Buchty a loutky: Zlatá husa
45 minut | dětem 4+

Loutková pohádka se zlatou husou.

Podle pohádky bratří Grimmů sepsaly a zrežírovaly Buchty a loutky pod vedením Marka Bečky.

Ó ta zlatá husa, jak se leskne a jak je cenná, všechny si přivábí a přilepí.

Jen nejmladší ze tří bratrů, kterého mají všichni za hloupého, ji raději vezme ukázat princezně, to proto, že se mu princezna líbí a chce ji rozesmát. A vlastně by si ji klidně i vzal za ženu. Jenže pan král je proti, a tak musí přijít na pomoc i jedna hodná obryně. Prostě chamtivost se nevyplácí, smutek je špatný rádce a i ten poslední a vysmívaný se nakonec může stát králem.

Ale dál… dál už raději přijďte do divadla, ať stihnete šťastný konec.

Výpravu a loutky navrhl Robert Smolík
Hudbu složil Tomáš Procházka
Loutky vyrobili Štěpán Pěnka a Radka Mizerová
Scénu vyrobili Adam a Jaromír Gottliebovi
Střídavě hrají, osvětlují a zvučí: Zuzana Bruknerová, Marek Bečka, Radek Beran, Vít Brukner, Lukáš Valiska
Premiéra: 20. 3. 2010

Zábavná odpoledne na Strossmayerově náměstí se vracejí. Pravidelně v pondělí od 16 hodin až do poloviny srpna 2022 ožije prostor před kostelem sv. Antonína kulturními akcemi pro děti a jejich rodiče.

Vstupné je zdarma. Změna programu vyhrazena. V případě špatného počasí se program ruší.


pondělí 18. července | 16.00

Divadlo b: Locika

Loutková pohádka pro děti na motivy pohádky bratří Grimmů.

Vyprávění o zlatovlasé dívce a nebojácném princi. O čarodějce Cecílii, která to všechno myslela dobře. O rodičích, kteří léta hledají svojí holčičku. O královně Rozálii, která musela svému synu donést svačinu a tato touha ji dovedla až na poušť. O tom, jak všichni dlouho hledali, až našli. Salát. Lociku. Salát Lociku. A o pohádkové chuti tohoto salátu. A samozřejmě o lásce.

Hrají: Adriana Kubištová Máčiková
Režie: Adriana Kubištová Máčiková a kol.
Hudba: Jan Nikendey
Scénografie: Karel Czech
Produkce: Dan Schenk a Markéta Nikendeyová
Délka představení: 45 minut
Pro děti 3+
Premiéra: 27. 11. 2021


pondělí 25. července | 16.00
Studio Damúza: Golem

Loutková pohádka na motivy starých židovských pověstí, zejména pak legendy o Golemovi.

Náš příběh se odehrává v období vlády Rudolfa II. Na pražský hrad se sjíždí nejvýznamnější alchymisté a umělci své doby. Proradný rádce se snaží co nejvíce si namastit kapsy, a tak lidé v podhradí zažívají krušné chvíle. Rabín Löwe, proto na pomoc povolá hrdinu z hlíny – Golema. Golemova síla je však tak velká, že i samotného císaře uchvátí touha se ho zmocnit a využít ho jako válečnou zbraň. Díky odvaze rabínovy dcery Ester však příběh, jak už tomu v pohádkách bývá, nakonec dobře skončí.

Hrají: Tomáš Podrazil
Koncept, režie: Tomáš Podrazil
Scénografie: Marie Hásková
Délka představení: 40 minut
Pro děti 6+
Premiéra: 25. 6. 2015


pondělí 1. srpna | 16.00
Divadlo Drak: Červená Karkulka | ЧЕРВОНА ШАПОЧКА

Pohádka o setkání, setkání nad pohádkou | КАЗКА ПРО ЗУСТРІЧ, ЗУСТРІЧ ЗА КАЗКОЮ

Byla jednou jedna holčička, která nosila na hlavě červený čepeček, a proto jí nikdo neřekl jinak než Červená Karkulka. Ta si jednoho dne doma do velké nůše sbalila všechno, co se do ní jen vešlo. Oblečení, něco na zub, pár drobností na památku a svůj vlastní příběh. Pak už se vydala na dalekou cestu do úplně cizího lesa.
Hraje se v češtině a ukrajinštině.

Hrají: Marina Byt a Petr Vrběcký
Scénář: Tomáš Jarkovský, Barbora Pokorná a kol.
Scénografie: Tereza Vašíčková
Režijní supervize: Jakub Vašíček
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský, Barbora Pokorná
Produkce: Barbora Kalinová; výkonná produkce: Oleksandra Titarova
Délka představení: 35 minut
Pro děti 3+
Premiéra: 26. 6. 2022


pondělí 8. srpna | 16.00
Loutky bez hranic: Tři medvědi a drzá Máša

Jak to asi může dopadnout, když někdo leze oknem tam, kam nemá?

Autorská loutková pohádka o medvědech, kteří šli na med a nechali prázdnou chaloupku, a o Mášence, která se nudí v lese, a tak vleze do chaloupky oknem. Nadělá si tak spoustu problémů. Co bude dál?

Vymyslela a hraje: Dorka Bouzková (alternace Jiřina Vacková)
Scénografie: Světlana Khaletskaya
Délka představení: 45 minut
Pro děti 3+
Premiéra: 1. 7. 2010


pondělí 15. srpna | 16.00
Buchty a loutky: Detektiv Emil a králík s velkýma ušima

Když se narodí chlapeček, který umí všechno najít, je předurčen k tomu, aby se stal detektivem. A když jednoho dne najde ztraceného králíka, který má velmi dlouhé uši, stanou se nerozlučnými kamarády. Ale ouha! Lstivý a nenávistný kuchař chce ovládnout jejich městečko. A neváhá použít ty nejděsivější prostředky, aby se tak stalo. Ale na Emila s králíkem si nepřijde. Spravedlnost zvítězí!

Hrají: Marek Bečka, Radek Beran, Vít Brukner
Režie: Vít Brukner a Buchty a loutky
Výprava: Bára Čechová
Hudba: Vít Brukner
Délka představení: 50 minut
Pro děti 3+
Premiéra: 21. 11. 2021

Program Letní scény před kostelem sv. Antonína 2021, Strossmayerovo náměstí | Praha 7, www.facebook.com/artdistrictpraha7, #letopredantoninem. 

V případě špatného počasí se program ruší. Změna programu vyhrazena. Vstupné je zdarma.

 


pondělí 12. července | 16.00

Divadlo b | iOtesánek                                                           
loutková pohádka

Představení pro děti od tří let o známém nenasytovi. Na motivy klasické pohádky, jen Otesánek je trošku… jiný. Je to totiž robot. Zpočátku roztomilý pomocník v domácnosti, postupem času ale… Hrajeme s originálními dřevěnými marionetkami, zvukovými efekty a nadhledem.


pondělí 19. července | 16.00

Performance Crossings
performance art

Pátý ročník mezinárodního festivalu performance artu se opět zastaví před kostelem sv. Antonína, kde se představí dvojice lokálních umělkyň: Maria Komarova, Alesia Yakubouskaya.


pondělí 26. července | 16.00

Slam poetry na Strossu vol.6
slam poetry

Stross Slam vychází z platformy Cross Slam, která čtvrtým rokem prezentuje nové talenty na slamové scéně. Za tu dobu prošlo Crossem řada z dnes nejuznávanějších básníků a básnířek.

 

pondělí 2. srpna | 16.00
Becka McFadden | Pohyb/architektura: Nepřístupné interiéry
fyzické divadlo

“Architektonické obrazy jsou sliby a pozvánkami…” – Juhani Pallasmaa

Pohyb/Architektura je autorský projekt na hranici tanečního a pohybového divadla. Základem projektu je originální improvizační metodologie, ve kterém performer spolupracuje s architektonickým prostorem jako s partnerem a tančí s plochami, texturami, světlem, architektonickými prvky a prázdným prostorem.

 

pondělí 9. srpna | 16.00
Alžběta Johanka Petrová a Ondřej Hložek | Zastavení
autorské čtení

Uslyšíte autorské čtení Alžběty Johanky Petrové, která při této příležitosti uvede svoji debutovou básnicko – fotografickou sbírku Zastaveni, která reflektuje současnou pandemii. Jako host se představí opavský básník Ondřej Hložek, pořadatel kulturních akcí a literární kritik, který bude číst ze svého nově připravovaného souboru Břidličná pole. Hudební zátiší vytvoří samo město a duo hudebníků z kapely Listí v louži.


pondělí 23. srpna | 16.00

Tereza Causidu | Kávičku, jako obvykle
autorské představení

Dobrá servírka se pozná podle toho, že je na všechny milá a rychle obsluhuje. Nedejbože, aby si všímala vtipných zvyků stálých i nestálých hostů nebo aby si snad některé z nich oblíbila… Na harmoniku doprovází Jana Blažková.


pondělí 30. srpna | 16.00

Československé Klacky | Za dveřmi
loutkové představení

Dobrodružná loutková pohádka s papírovými loutkami pro děti od pěti let. Hlavolam o nerudném staříkovi, zamčených dveřích a dvou zvědavých dětech.


pondělí 6. září | 16.00 a 16.30

Geisslers Hofcomoedianten | Orbis pictus
pouliční divadlo 

Několik obrazů ze slavné učebnice učitele národů v pouliční úpravě pro zvídavý (o)kruh diváků. Mini inscenace na chůdách rozehrávající barokně-moralistní písemné prameny. Variace na několik hesel z přelomové obrázkové encyklopedie J. A. Komenského Orbis Pictus (1658).


pondělí 6. září | 17.00

Depresivní děti touží po penězích | Finis Coronat Opus
pouliční divadlo 

Krátká veršovaná epopej o dlouhé karanténě. Divadlo venku – na živo – bezpečně. Umělecký gang Depresivní děti touží po penězích uvede ve veřejném prostoru krátké veršované drama Jakuba Čermáka Finis Coronat Opus, které vzniklo pro projekt Dekameron 2020 Divadla Na Fidlovačce.


pondělí 13. září | 16.00

Slam poetry na Strossu vol.7                                           
slam poetry

Agora před Kostelem sv. Antonína se opět otevírá hlasu vycházejících i etablovaných básnířek a básníků.