Novelizací zákona o pozemních komunikacích získaly obce pro účely organizování dopravy na svém území přístup do základních Registrů obyvatel. Praha bude tyto údaje využívat například pro lepší a plnohodnotnější fungování zón placeného stání (ZPS). Řidiči si díky této změně budou moci vyřídit vydání parkovacího oprávnění nebo jeho prodloužení online, bez nutnosti cesty na úřad.

Od pondělí 21. 9. 2020 pro registraci do Osobních stránek uživatele (OSU) funguje nová telefonní linka Zón placeného stání: +420 388 901 185 (ve všední dny 9 – 15 h).

Možnost prodloužení platnosti parkovacího oprávnění online tu byla již dříve. Žadatel však musel zaslat také čestné prohlášení, že na udané adrese stále bydlí a stále také vlastní uvedené vozidlo. Magistrát hlavního města Prahy totiž „neviděl“ do Registru obyvatel a neměl tedy možnost oprávněnost prodloužení žádosti zkontrolovat. To se nyní mění a s touto změnou přichází i podstatné zjednodušení a uživatelské zpříjemnění celého procesu vydávání parkovacích oprávnění.

„Kolikrát i zdánlivá drobnost může pomoct desetitisícům lidí. Možnost obcí pracovat s informacemi z registru obyvatel reálně zjednoduší život Pražanům, kteří díky tomu už nebudou muset trávit čas chozením na úřad pro zřízení nebo prodloužení parkovacích oprávnění do parkovacích zón. Musíme se snažit zefektivňovat spolupráci mezi státem a obcemi, koneckonců pracujeme pro stejné lidi. Je důležité, aby naši si občané mohli vyřídit co nejvíc záležitostí směrem k úřadu online z pohodlí svého domova. Jsem rád, že na ministerstvu vnitra a dopravy to viděli stejně a podpořili mé pozměňovací návrhy. Zároveň chci poděkovat panu předsedovi Janu Čižinskému, že se mu v poslanecké sněmovně podařilo prosadit tyto pozměňovací návrhy novelizace zákona,“ uvedl náměstek primátora hl. m. Prahy a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Jediné, co budou muset majitelé vozů (fyzické i právnické osoby) pro využití jednoduššího systému vydávání udělat, je zaregistrovat se do tzv. osobních stránek uživatele (OSU). Všechny úkony, včetně například změny dočasné registrační značky auta, pak již budou provádět zde. Samotné zřízení OSU provedou například na zákaznické lince +420 388 901 185, a to v pracovní dny od 9 do 15 hodin, nebo na výdejně parkovacích oprávnění. Systém uživatele například i upozorní, že se blíží konec platnosti jejich parkovacího oprávnění a je třeba ho prodloužit.

Nové možnosti Osobních stránek uživatele – Parkovací oprávnění online

Osobní stránky uživatele (OSU) jsou dostupné na adrese osu.zpspraha.cz.

Po registraci do OSU na telefonní lince +420 388 901 185 Po-Pá 09:00-15:00 hod., případně na příslušné výdejně parkovacích oprávnění je nově možné:

• Po přiložení příslušných dokumentů požádat o vydání zcela nového parkovacího oprávnění, bez nutnosti fyzické návštěvy příslušné výdejny parkovacích oprávnění.
    Návod, jak novou žádost o parkovací oprávnění podat, naleznete zde.

• Požádat o prodloužení parkovacího oprávnění bez nutnosti přikládat podepsané čestné prohlášení (nově jsou k dispozici formuláře zde).
    Návod, jak prodloužit parkovací oprávnění, naleznete zde.

Se všemi funkcemi Osobních stránek uživatele (OSU) je možné se seznámit v této uživatelské příručce.

Shrnutí důležitých informací o Osobních stránkách uživatele naleznete také ZDE.