Sedmička šije roušky! Díky dobrovolnické akci, která se minulý víkend rozjela v Praze 7, získali lékaři, zdravotníci, pečovatelé, policisté, senioři a další potřební již 5.500 roušek! Od pondělí 23. 3. radnice občanům vydává také dezinfekci, kterou vyrábějí chemici z  Katedry jaderné chemie ČVUT. Radnice díky zapojení dobrovolníků získává a dále distribuuje také další ochranné prostředky. Vlastníci 3D tiskáren dodávají nástavce pro snadnější výrobu tkalounů pro roušky. Holešovická tiskařská dílna PrusaLab rozjela výrobu ochranných plastových štítů na obličej.

„Všichni víme, jak jsou na tom v současné době dodávky ochranných prostředků a že se na řadě míst nedostávají těm, kteří jsou v první linii a nutně je potřebují. Na Sedmičce jsme nesložili ruce do klína, ale obrátili jsme se na sousedy. Sousedská solidarita je u nás fenomén, který nikdy nezklame a nezklamal ani tentokrát. Začalo to postem minulou sobotu na sociálních sítích a od té doby jsme se prakticky nezastavili,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Na Prahu 7 se obrátily desítky a potom stovky lidí, že chtějí pomáhat, sedmičkové galantérie nabídly látky, chemici své laboratoře a Praha 7 dodala prostory, chemikálie, nádoby na desinfekci a koordinátory.

„Z podatelny na naší radnici se stal hlavní stan, kde se vydává materiál a přijímají hotové roušky, ale také respirátory, brýle, rukavice, dezinfekce – co se komu podaří sehnat a vyrobit. Dobrovolníci denně nosí roušky a další ochranné prostředky lékařům, zdravotníkům, pečovatelům, ale třeba také do lékáren nebo poštovním doručovatelkám a prodavačkám do supermarketů. SVJ nám pomáhají vytipovat osamělé seniory, kterým vedle ochranných pomůcek předáváme informace a také další dobrovolnickou pomoc. Za týden jsme obdrželi a dále distribuovali více než 5 500 roušek! Lidé nejen na Sedmičce pomáhají. Jsou skvělí!“ doplnil Jan Čižinský.

Městská část nakupuje také levnější látky na výrobu jednoduchých roušek pro vlastní potřebu, které si zvládne udělat každý sám. Dobrovolníci již vydali materiál na 60 tisíc roušek! Kdokoli si může nadále přijít. Látky se na radnici Prahy 7 vydávají zdarma bez ohledu na bydliště každý všední den (10 – 12 a 17 – 19 hod.). Hotové roušky městská část přijímá nonstop. Lidé se mezi sebou domlouvají a koordinují ve facebookové skupině Sedmička šije roušky, kterou Praha 7 založila v úterý 17. 3. a dnes má již 730 členů.

Praha 7 od pondělí 23. 3. občanům zdarma poskytuje také dezinfekci. Vyrábějí ji chemici z Katedry jaderné chemie ČVUT a vydává se ve dvou prodejnách potravin Žabka – na Letné (na rohu ulic Letohradská a Kamenická) a v Holešovicích (na rohu ulic Dělnická a Komunardů). Dezinfekci je na těchto místech možné vyzvednout v rámci otevíracích hodin denně od 6 do 23 hod.

„Díky pomoci MČ Praha 7 při zajišťování surovin zejména v období zahájení výroby jsme k dnešnímu dni z ČVUT obdrželi přes 200 litrů dezinfekce. Po pokrytí potřeb doktorů, pečovatelů, úklidové firmy a dalších organizací můžeme dezinfekci nabídnout občanům. Distribuovat ji budeme také na další veřejná místa, jako jsou lékárny a obchody, a následně také do bytových domů, které se na nás obracejí s prosbou, že nemohou dezinfekci sehnat,“ uvedl místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřince Mareš.

Katedra jaderné chemie ČVUT vyrobila dezinfekci Anti-COVID – biocidní prostředek schválený Ministerstvem zdravotnictví ČR (CZ-2020-55-04). Občané si ji budou vyzvedávat pro vlastní potřebu v malých pipetách (zhruba 3 ml), ideálních jako pohotovostní ochrana na nutných cestách po městě.

„Pipetu by si každý měl uschovat, očekáváme další várky dezinfekce, a tudíž ji bude možné naplnit opakovaně,“ doplnil Kamil Vavřinec Mareš.