Nová základní škola pro více než 500 dětí, kterou sedmá městská část postaví v Holešovicích, bude pojmenována po nedávno zesnulém Janu Vodňanském. Radnice Prahy 7 plánuje touto cestou uctít památku svého významného občana, souseda, básníka, písničkáře, spisovatele a divadelníka, který byl krom jiného známý také svou bohatou tvorbou pro děti.

„Jan Vodňanský, který nás náhle opustil v březnu tohoto roku, byl velkým holešovickým patriotem. Jeho osobitý humor, životní moudrost a nadhled nám velice schází. Připojujeme se proto k občanské iniciativě, která u nás nedávno vznikla s cílem zajistit, aby pan Vodňanský měl v Praze 7 svou trvalou připomínku. Již jsme v kontaktu s jeho rodinou a máme v plánu po Janu Vodňanském pojmenovat novou základní školu v Holešovicích. Bereme to jako důstojnou poctu i poděkování za řadu skvělých písniček, básní, knih a pořadů, na kterých mnozí z nás vyrůstali,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

„Aktuálně připravujeme architektonickou soutěž na novou školu. Základní škola Jana Vodňanského umožní v Praze 7 udržet dostatek míst pro všechny školáky, které jsou obzvláště potřebné v dolních Holešovicích, kde vznikají stovky nových bytů,“ komentuje situaci místostarostka pro rozvoj Lenka Burgerová.

„Spojili jsme se s rodinou pana Vodňanského a nápad na pojmenování základní školy se jim moc líbil. Těší se, že by do této školy mohl nakonec chodit i nejmladší vnuk pana Vodňanského,“ doplňuje radní Jiří Knitl, který s rodinou osobně jednal.

„S Janem Vodňanským nás pojilo dlouholeté přátelství a hudební spolupráce. Byl jedinečný svou tvorbou, chytrým humorem, smyslem pro vystižení ducha doby a inteligentní provokaci. Jsem přesvědčen, že si zaslouží, aby jeho jméno zůstalo navždy spojeno s Holešovicemi, které měl tak rád. Spolu s hudebním skladatelem Petrem Skoumalem byl také tvůrcem písně Na předměstí, kterou nejen občané Holešovic právem považují za svoji hymnu,“ řekl Petr Frischmann organizátor petice za pojmenování ulice, náměstí či jiného prostoru v Holešovicích po Janu Vodňanském.

Neoficiální holešovickou hymnu Na předměstí Jan Vodňanský zazpíval také na zasedání Zastupitelstva MČ Praha 7 v prosinci roku 2014 u příležitosti 130. výročí vzniku Prahy 7.

V roce 2017 obdržel Jan Vodňanský cenu za celoživotní přínos sedmé městské části. Novou základní školu, která ponese jeho jméno, Praha 7 vybuduje při ulici Jankovcova v místech, kde bývala ulice Přadelní. Škola by měla pojmout až 540 dětí, její podobu určí architektonická soutěž. Vzniknout by měla do pěti let. Více informací zde