Městská část Praha 7 vybuduje v Holešovicích novou základní školu. Vznikne při ulici Jankovcova v místech, kde bývala ulice Přadelní. Škola by měla pojmout až 540 dětí, její podobu určí architektonická soutěž. Se zahájením výstavby radnice počítá zhruba do dvou let.

„Každý rok v Praze 7 přibývají nové byty a tím stále stoupají nároky na kapacity základních i mateřských škol. S tímto trendem držíme krok. Zatím místa ve školách navyšujeme stavebními úpravami současných budov. Jen letos se nám podařilo otevřít tři nové třídy pro 90 dětí, které vznikly půdními vestavbami v ZŠ T. G. Masaryka na Ortenově nám. Už za pár let však bez zbrusu nové školní budovy kapacity stačit nebudou. Jsem rád, že celé zastupitelstvo včetně opozice záměr na novou školu podpořilo, jde totiž o projekt na dvě volební období,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Praha 7 je zřizovatelem 6 základních škol, jejichž součástí jsou 2 detašovaná pracoviště, celkem se tedy jedná o 8 budov. Kapacita těchto školských zařízení je 3 370 míst. Počátkem tohoto školního roku byla tato kapacita naplněna z 95,6 %, za poslední 4 roky naplněnost všech základních škol stoupla o 14 %.

„Praha 7 potřebuje novou školu, obzvláště pak v dolních Holešovicích, kde vznikají stovky nových bytů. Vytipovali jsme pozemky při ulici Jankovcova a nechali jsme zpracovat objemovou studii, která potvrdila, že by se sem mohla vejít škola s 18 třídami pro 540 žáků,“ řekla místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová.

MČ Praha 7 zažádala o změnu územního plánu, která by stavbu školy v dané lokalitě umožnila. Tuto změnu aktuálně projednává Magistrát hl. m. Prahy. Sedmou městskou část dále čeká řešení majetkoprávních vztahů u dotčených pozemků a zajištění financí pro realizaci projektu.

„Na přípravnou část projektu budeme potřebovat 20 – 25 mil. korun, náklady na výstavbu školy se pak mohou dle odhadů pohybovat mezi 300 – 350 miliony. Požádáme hlavní město o dotaci a do spolufinancování výstavby školy chceme také zapojit developery, kteří v okolí staví nebo budou stavět. Na podobu budovy vyhlásíme architektonickou soutěž. Když všechno dobře půjde, mohli bychom začít stavět zhruba do dvou let,“ doplnil místostarosta Prahy 7 Pavel Zelenka.