Městská část Praha 7 vyhlásila urbanisticko-krajinářskou soutěž na podobu nového parku u Vltavy mezi holešovickým přístavem a mostem Barikádníků. Úprava této části nábřeží je součástí aktivit v rámci tzv. Příměstského parku Trojská kotlina. Ve čtvrtek 17. 9. se na místě nově připravovaného parku uskuteční odpoledne s bohatým programem Den pro Trojskou kotlinu. Od 15 do 19 hodin se zde návštěvníci mohou seznámit s jedinečným místem na Sedmičce s rozlehlou zelenou plochou, která umožňuje volný pohyb kolem vody, a dozvědět se více o plánovaných projektech podél vltavského břehu. Připraveny jsou také doprovodné sportovní aktivity.

„V centrální části Prahy není mnoho příležitostí pro vytvoření nového parku. Na Sedmičce jedno takové místo dlouho leželo ladem. Někteří lidé ho měli spojené s odtahovým parkovištěm, které tu před pár lety bývalo, další o něm nevěděli vůbec. A ti, co věděli, sem zkrátka nechodili kvůli nepořádku, nevzhledným betonovým plochám, kusům železa čouhajícím ze země a dalším podobným nástrahám. To jsme změnili. Prostor jsme vyčistili, místo betonu vyrostla tráva a loni jsme tu udělali fitpark. Místní sousedé už pomalu zjišťují, že mají kousek za rohem pěkné místo, kde mohou trávit svůj volný čas,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

„Novému parku, na jehož podobu jsme v tuto chvíli vyhlásili urbanisticko-krajinářskou soutěž, se budeme věnovat také na Dni pro Trojskou kotlinu, kam bych všechny moc ráda pozvala. Na setkání zároveň odtajníme, jak by se park měl na základě hlasování našich občanů jmenovat. Chceme, aby zde vzniklo místo, které bude skvělé pro sport, pikniky a procházky a zároveň bude součástí zeleného pásu nábřeží kolem celých Holešovic. Jedná se o jeden z prvních realizovaných rozvojových projektů v rámci Příměstského parku Trojská kotlina,“ řekla místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová.

Urbanisticko-krajinářskou soutěž o budoucí podobu nového parku u Vltavy vyhlásila MČ Praha 7 v souladu s pravidly České komory architektů. Soutěžní návrhy se odevzdávají v termínu do pondělí 14. prosince 2020, 10:00 hodin. Veškeré potřebné informace najdete na webu soutěže

Příměstský park Trojská kotlina byl založen a registrován v roce 2018 na základě memoranda o spolupráci jako společná platforma čtyř městských částí (Praha 7, Praha-Troja, Praha 6 a Praha 8) a Koalice pro řeky, podporovaná hlavním městem Prahou. Cílem této iniciativy je společná péče o cenné krajinné území a jeho další rozvoj.

„Den pro Trojskou kotlinu je příležitostí ukázat obyvatelům, jak se konkrétně zlepší rekreační využití zanedbaných ploch podél řeky. Jsem rád, že po loňském setkání na trojské louce, kde připravujeme lužní park, letos Praha 7 převzala štafetu a připravila atraktivní program na holešovickém nábřeží,“ řekl místostarosta MČ Praha – Troja a předseda řídící rady spolku Tomáš Drdácký.

„Těší mě, že hlavní město společně s městskými částmi pokračuje v naplňování Koncepce Císařského ostrova, na které IPR usilovně pracoval. Věřím, že se nám společně podaří proměnit Císařský ostrov a jeho okolí v místo, kde Pražané rádi tráví volný čas v souznění s přírodou,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR).

Na základě Koncepce Císařského ostrova vznikla například studie nábřeží Stromovky, proběhlo vyčištění několika skládek a započala péče o první části ostrova. Dále se pracuje na detailní prověřovací studii revitalizace řeky, Trojského nábřeží s protipovodňovou ochranou, zoologické zahrady a propojení z Papírenské ulice do Troji s novou lávkou, tyto projekty budou představeny na komentované procházce a participačním setkání. Více informací na: iprpraha.cz/cisarskyostrov

Den pro Trojskou kotlinu

Kdy: ve čtvrtek 17. září 2020 od 15 do 19 hodin

Kde: v místě nově vznikajícího parku podél ulice Varhulíkové (mezi holešovickým přístavem a mostem Barikádníků)

Co vás čeká?

Venkovní výstava Společně pro Trojskou kotlinu, komentovaná procházka a participativní setkání k revitalizaci Císařského ostrova, představení nového parku, na jehož podobu je vyhlášená urbanisticko-krajinářskou soutěž, povídání o dalších projektech v Trojské kotlině. Bohatý doprovodný program pro děti i dospělé.

Komentovaná procházka IPR Praha

16.30 zahájení u mostu na Císařský ostrov (z ulice za Elektrárnou)

Program v parku

17.00 Setkání s radními, povídání o novému parku a projektu Trojská kotlina