Aktualizace k 5. červnu 2024: od 14 hodin dochází k ukončení přijatých opatření, bude otevřena cyklostezka, náplavky, postupně bude obnoven provoz přívozů.

Počasí se vyvíjí nevyzpytatelně a do Vltavské kaskády, zejména do Orlíka, přitéká velké množství vody, proto je nutné preventivně zvýšit odtok z přehrad. Tím dojde ke zvýšení hladiny Vltavy v Praze, která překročí první stupeň povodňové aktivity, a bude nutné preventivně přerušit provoz přívozů, uzavřít vrata na Čertovce, část náplavek i cyklostezku na Zbraslavi. Vyvarujte se prosím koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu v korytě toku. Výstraha je platná od 3. června 2024 17.00 do 5. června 2024 6.00.

Kvůli zvýšenému odtoku z Vltavské kaskády se na limnigrafu v Chuchli očekává průtok, který přesáhne 450 m3, což znamená dosažení prvního stupně povodňově aktivity. Povodí Vltavy proto 3. června 2024 preventivně uzavře protipovodňová vrata na Čertovce. S okamžitou platností se také uzavírá část náplavek na Hořejším nábřeží mezi Palackého mostem a Jiráskovým mostem a jižní část Rašínova nábřeží. Uzavírá se také cyklostezka mezi mostem Závodu míru na Zbraslavi a Vraným nad Vltavou.

Přerušen bude v Praze také provoz přívozů, od pondělích zhruba 13.00 bude přerušen provoz linky P1, cca od 17.00 by pak měly přestat jezdit i linky P2, P3, P5 a P6 (linka P4 už nepluje od soboty).

Aktuální stav průtoku Vltavy v Praze můžete sledovat zde.

Uživatelům řeky Vltavy a jejího okolí hlavní město doporučuje obezřetnost a sledovat situaci i hladinu Vltavy. Praha doporučuje, aby lidé neparkovali vozidla na náplavkách, neboť by při zhoršení situace musela být tato vozidla urychleně vyparkována. Aktuálně je vývoj počasí nevyzpytatelný a těžko predikovatelný a tato vozidla by pak mohla bránit rychlému přijímání dalších opatření.

Všechna přijatá opatření jsou preventivní kvůli včasné ochraně obyvatel a turistů v metropoli. Hlavní město bude vývoj počasí i hladiny řek nadále sledovat a v případě potřeby přijme další opatření.