Inflaci a růst životních nákladů v současné situaci asi pociťuje každý. Jednou z nejzranitelnějších skupin jsou domácnosti s dětmi. Proto rodinám se středními a nízkými příjmy vyplatí Ministerstvo práce a sociálních věcí jednorázový příspěvek 5 000 Kč na každé dítě. O příspěvek lze žádat od 15. srpna 2022.

• Nárok na příspěvek mají děti narozené od 2. srpna 2004 do 31. prosince 2022.
  • Čekáte dítě? Požádat můžete i po jeho narození, nejpozději však do 1. července 2023.
  • Příjmy domácnosti nemusíte dokládat, jen potvrdíte, že v roce 2021 nepřesáhly milion. MPSV si jejich výši ověří samo.
  • Peníze vám přijdou do 30 dnů od podání žádosti.

Pokud jste v červenci pobírali přídavek na dítě, které nedosáhlo před 2. srpnem 2022 dospělosti, pak tento jednorázový příspěvek 5000 Kč dostanete automaticky a nemusíte o nic žádat.

První platby už dorazily na účty, další budou následovat. Příspěvek dostanete nejpozději s přídavkem na dítě v průběhu srpna.

Podat žádost je možné v klientském portálu MPSV Jenda. Budete potřebovat elektronickou identitu občana (bank ID, NIA ID, moje ID apod.). Druhou možností je přijít osobně na vybrané pracoviště Czech POINT (na krajském, městském nebo obecním úřadu). Na Sedmičce můžete využít například kontaktní místo na radnici nebo v informačním centru (Milady Horákové 2).

Co budete potřebovat?

• platný doklad totožnosti
  • jméno, příjmení, rodné příjmení, rodné číslo dítěte/dětí
  • pokud jste vdaná/ženatý: jméno, příjmení, rodné příjmení, rodné číslo manžela/manželky
  • výplata je možná poštovní poukázkou nebo na účet, v takovém případě si připravte číslo účtu (u zahraničního BIC a IBAN)
  • žádat lze také na základě plné moci, která nemusí být ověřena

Máte problém se do e-identity přihlásit (zapomenuté heslo, technický problém…)? Obraťte se prosím na tel. 227 023 499 (infolinka základních registrů).