Organizace Mezi námi, o.p.s má jako hlavní cíl propojovat generace. Bohužel i na její aktivity dopadla situace spojená s šířením viru covid-19. Postupem času se ale naučili, jak mohou i v této době pokračovat v tom, co je jejich náplní – přinášet radost dětem i seniorům.

Mezi námi, o.p.s. má dva hlavní mezigenerační programy – program Povídej, kdy děti z mateřských školek dochází do domovů důchodců a věnují se společným aktivitám. Přesto a nebo právě proto, že senioři žijící v domovech důchodců patřili mezi ty, kteří byli nejvíce omezeni, pokračovali jsme i tady v aktivitách, které byly v danou chvíli možné a naučili se komunikovat na dálku online. Uskutečnilo se takto spoustu krásných a o to cennějších mezigeneračních setkání. Jsme moc rádi, že naše skupiny mezi sebou neztratily kontakt. Neustále si navzájem vyměňují pozdravy a dárečky a dokazují si, že na sebe myslí.

Druhou dlouhodobou aktivitou je program Přečti, kde senioři dochází číst dětem do mateřských školek před spaním. Ze seniorů dobrovolníků vznikl Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků, pro který připravujeme různé vzdělávací a kulturní akce. I zde jsme, za situace, kdy bylo umožněno, alespoň částečné setkávání a venkovní akce, uspořádali pro menší skupinky výlety, petanque utkání, pikniky a další. Vzdělávací akce jsme přesunuli kompletně do online prostředí a pořádáme přednášky na témata z oblasti psychologie, seberozvoje, stravování a podobně. Velice úspěšná byla například přednáška dětské psycholožky PhDr. Ilony Špaňhelové na téma Psychologie předškolních dětí.

Natáčíme pro babičky také krátká videa se cvičením, kde jsou cviky přímo na míru jejich potřebám. V době nejpřísnějších opatření jsme přidali i pravidelná povídací online setkání, která mají vždy nějaké dané téma, ale slouží i jako možnost popovídat si o čemkoliv, co mají naši dobrovolníci na srdci. Březen jsme zasvětili povídání o knížkách, další bylo o velikonočních tradicích a v dubnu pokračujeme na téma pátrání po předcích. Vždy je to přátelské popovídání – i v online prostředí si můžeme dát s babičkami a dědečky kávičku “na dálku” a sdílet to, jak se jim daří. Jsme s našimi dobrovolníky neustále v kontaktu, nyní například společně připravujeme kuchařku receptů přímo od těch nejpovolanějších, od našich babiček.

Pohádkové babičky a dědečci zůstávají v kontaktu i se “svými” školkami. Někteří četli s ochrannými pomůckami až do posledních chvil před uzavřením mateřských škol. Jiní natáčejí videopohádky, které jsou umístěny na našem YouTube kanálu Mezi námi. Všichni se shodují, že se jim po čtení a dětech moc stýská a těší se, až budou moci ve čtení pokračovat. A my se těšíme, až jim i novým zájemcům, bude umožněno pokračovat v tom, co mají rádi a až se budeme moci všichni potkávat zase společně.

V Praze 7 působí momentálně 9 čtecích babiček a dědečků.

Mezigenerační aktivity s Mezi námi na dálku