archivní článek, informace již nemusí být aktuální

V termínu od 23. 12. do 31. 12. 2021 bude svoz směsného odpadu probíhat jako v běžných dnech. Svozové společnosti budou zároveň realizovat svoz tříděného odpadu v posíleném režimu. Níže v článku naleznete také informace, kam s použitým olejem či tuky, a rady, co dělat, až doslouží váš vánoční stromek.

Svoz směsného odpadu:
23. – 31. 12. 2021 standardní svoz v pravidelných svozových dnech
1. 1. 2021 svoz až na výjimky neprobíhá, náhradní svoz proběhne v následujících dnech
2. – 6. 1. 2022 bude probíhat standardní svoz s případným časovým posunem (max. 1 den)

 

Svoz tříděného odpadu:
23. – 31. 12. 2021 standardní svoz v pravidelných svozových dnech
23. – 31. 12. 2021 v kritických oblastech budou posíleny svozy ostatních složek TO
1. 1. 2022 Svoz až na výjimky neprobíhá, náhradní svoz proběhne v následujících dnech
2. – 6. 1. 2022 bude probíhat standardní svoz s případným časovým posunem (max. 1 den)

 

Vánoční stromky do popelnice nepatří

V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad lze stromky volně odložit vedle nich, v ostatních případech (činžovní a rodinná zástavba nebo nádoby v kleci) prosíme o odložení vánočních stromků k nejbližším kontejnerům na tříděný odpad na ulici. Vyhozené vánoční stromky rozhodně nepatří do nádob na směsný odpad, protože výrazně snižují jejich kapacitu. Lidé by měli stromky vyhazovat nejlépe den před odvozem komunálního odpadu, aby nedocházelo k jejich přílišnému hromadění v ulicích po zbytečně dlouho dobu. Stromky jsou do vozů na komunální odpad nakládány v běžných svozových dnech a jejich odvoz bude probíhat po celý leden a únor. Výjimka platí pro umělé stromky. Pokud už stromek dosloužil, rozhodně nepatří do kontejneru na tříděný či směsný odpad, ale do sběrného dvora.

Použitý olej a tuk nevylívejte do kanalizace

Použitý olej či tuk včetně sádla patří do plastových uzavíratelných lahví a následně do speciálních kontejnerů umístěných v ulicích nebo do sběrných dvorů. Nikoliv však do kanalizace, kde způsobuje značné problémy. Proto Pražské vodovody a kanalizace varují, aby lidé tuk po smažení štědrovečerního kapra či řízku do odpadu nevylévali.

„Tuk v kanalizaci ztuhne a zanáší potrubí, což způsobuje jeho nižší průtočnost a v krajním případě i ucpání,“ zdůraznil tiskový společnosti Tomáš Mrázek. „Naše varování samozřejmě platí celoročně, nejen v období vánočních svátků,“ dodal.

Seznam stanovišť třídících nádob na jedlé oleje a tuky v Praze 7 najdete ZDE.