archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Letní termín tentokrát zvolili organizátoři festivalu Open House Praha a zvou všechny milovníky architektury na jeho sedmý ročník, který se uskuteční od 2. do 8. srpna 2021. O víkendu 7. a 8. srpna se otevře zdarma 80 běžně nepřístupných budov a prostorů a festivalový týden přinese řadu doprovodných akcí. Mottem festivalu je Architektura pro všechny, prohlídky budov jsou totiž určené pro širokou veřejnost, včetně rodin s dětmi a například osob se zrakovým a sluchovým postižením. Vstup do budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace. Kompletní program na www.openhousepraha.cz.

V městské části Praha 7 zpřístupní organizátoři 8 objektů. Poprvé se na festivalu objeví bývalý Parkhotel Praha, dnes Mama Shelter Prague, jedna z nejlepších staveb své doby, ukázka „zlatých 60. let“ v architektuře a příklad pražské brutalistní stavby. Od svého otevření v roce 1967 byl hotel považován za jeden z nejprestižnějších v Praze. Původní řešení interiérů bylo včetně originálního nábytku provedeno podle návrhu architektky Aleny Šrámkové, bohužel se však z velké části nedochovalo. Po převratu hotel několikrát změnil majitele a nyní jej vlastní francouzská síť Mama Shelter, která nenabízí pouze ubytování, ale kompletní útočiště. Interiér od slavného francouzského designéra Philippa Starcka je hluboce promyšlen a působí uvolněnou a hravou atmosférou.

Další novinkou je Národní zemědělské muzeum. Autorem funkcionalistické stavby u Letenské pláně byl architekt Milan Babuška, který se stal vítězem ve veřejné soutěži vypsané na návrh budov zemědělského i sousedícího technického muzea. Od okamžiku dostavby muzeum provázely pohnuté osudy – bylo obsazeno wehrmachtem, znárodněno a necitelně upraveno. Při zdařilé rekonstrukci, dokončené v roce 2017, se budově podařilo navrátit prvorepublikový lesk a vybudovat i vyhlídkovou terasu na její střeše. Prohlídky zavedou návštěvníky do vybraných interiérů budovy, ale také do krytu civilní ochrany ukrytého v podzemí.

Stejně jako v předešlých letech se návštěvníci mohou opět těšit na nedávno zrekonstruovanou Vodárenskou věž na Letné, kde budou přístupné ochoz věže a pozorovací kabina nového periskopu, odkud se nabízejí panoramatické výhledy na Prahu. Nahlédnout bude možné také do místní knihovny. Znovu se také otevře technické a kancelářské zázemí i střešní terasa Veletržního paláce, sídla Národní galerie Praha. Jedná se o jednu z prvních a největších funkcionalistických staveb na světě. Dalším festivalovým lákadlem v Praze 7 je i jedinečný areál Výstaviště Praha, který v současné době prochází kompletní revitalizací. Výstavní areál vznikl v roce 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy a jeho dominantou se stal secesní Průmyslový palác. Symbolem výstavy se pak stala světelná fontána od Františka Křížka. Vedle nesčetných kulturních a sportovních akcí zažilo Výstaviště i několik rozsáhlých požárů. Festival letos zpřístupní strojovnu Malé sportovní haly, strojovnu plaveckého bazénuKřižíkův pavilon D, který je čerstvě po rekonstrukci. Za prohlídku jistě stojí i Vodní dílo Štvanice, jedna z prvních průmyslových elektráren na Vltavě a také jedna z prvních betonových staveb v Praze. Výrazná industriální budova secesního vzhledu s kopulovitou věží byla inspirována francouzskou zámeckou architekturou. Po nedávno dokončené modernizaci návštěvníkům festivalu umožní nahlédnout do svých útrob.  

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve více než 45 městech po celém světě. Díky zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov, je Open House Praha nejen kulturním svátkem města, ale také jedinečnou akcí s komunitním a sociálním přesahem. 


Kompletní seznam budov najdete na: www.openhousepraha.cz/festival-2021.

Doprovodné akce najdete v Kalendáři akcí: www.openhousepraha.cz/kalendar-akci.

FB Událost Open House Praha 2021.


Festival by se nemohl uskutečnit bez zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s organizací provozu. Jejich nábor stále probíhá, zájemci se mohou hlásit zde.