Nový koronavirus ohrožuje také sociální skupinu lidí bez domova – právě oni patří k jedné z nejrizikovějších skupin. Přečtěte si, co pro ně lze udělat aneb deset tipů, jak bezpečně pomoci za časů koronaviru, které sestavila organizace Jako doma

DESATERO  POMOCI LIDEM BEZ DOMOVA

1. Šijte roušky, se kterými buď oslovujte organizace, které pracují s lidmi bez domova, nebo je rozdávejte sami. Jak? Když půjdete na nákup/do práce, můžete si jich vzít pár sebou. Pokud uvidíte člověka bez domova, dejte mu roušku. Rychle, bezpečně, bez zbytečného kontaktu. Rozběhla se akce Šijeme roušky pro lidi bez domova, do které se můžete zapojit.

2. Vyrábějte dezinfekční gely. Když nemáte doma lahvičky, do kterých byste gel mohli dát, naplňte například petlahve. Gely pak můžete nabídnout organizacím, které je budou bezpečně distribuovat mezi lidi bez domova.

3. Darujte organizacím, které pracují s lidmi bez domova vitamíny, léky, jídlo, vlhčené ubrousky, peníze.

4. Sledujte FB jednotlivých organizací ve svém městě. Všechny z nich každý den poptávají různé věci či dávají dobrovolnické výzvy. V Praze je to například Přestupní stanice, Armáda spásy Praha, Sociální služby, NADĚJE, pobočka Praha, Pragulic, Nový Prostor Místní místním, Maltézská pomoc, o.p.s.

5. Mějte přehled o fungování sociálních služeb ve vašem městě. Jako doma aktualizuje pražské služby každý den na jakodoma.org. Jsou tam i další informace pro lidi bez domova. Ideálně si tyto informace vytiskněte/vypište, a pokud potkáte nějakého člověka bez domova, můžete mu je předat.

6. Připojte se k doplňování mapy bez domova – mapa, kde jsou na jednom místě aktuální veřejné služby a sociální služby. Sociální služby si v ní samy aktualizují momentální fungování, ostatní mohou doplňovat veřejné služby: pítka, veřejné šatníky, veřejné nabíječky, otevřené veřejné záchody a sprchy a jiné.

7. Podpořte lidi bez domova přímo tak, že jim vyrobíte materiální balíček. Můžete do něj dát například informace o službách, jídlo, roušku, lahev s vodou, cigarety, oblečení, starý telefon. Když půjdete na nákup/do práce a potkáte nějakého člověka bez domova, můžete mu balíček předat – rychle a bezpečně pro vás oba. Případně balíčky můžete nosit do organizace Jako doma nebo organizaci ve vaší blízkosti, která je rozdá.

8. Lidé bez domova nemají teď dobrý přístup k vyprání oblečení nebo k osprchování, proto je pro ně čisté oblečení teď zásadní komodita. Pokud máte ve svém okolí místo, na kterém se scházejí lidé bez domova, kontaktujte některou terénní službu a předejte jí materiální pomoc pro lidi bez domova – kromě oblečení to může být jídlo, rouška, lahev s vodou, cigarety, starý telefon.

9. Zakládejte veřejné šatníky – po cestě do práce/se psem/na nákup – a ty ideálně opět zaneste do mapy bez domova.

10. Buďte zodpovědní a dodržujte domácí karanténu. Čím dříve současná situace poleví, tím dříve bude pomoc pro lidi bez domova efektivnější.

11. Bonusová doporučení k prevenci bezdomovectví: máte známé, o kterých víte, že přišli o práci nebo by mohli mít nedostatek peněz? Spojte se s nimi a zeptejte se, zda nepotřebují pomoc. Buďme solidární a pečujme o sebe navzájem.