Zastupitelstvo hlavního města Prahy na svém jednání 12. listopadu 2020 schválilo podnět na změnu územního plánu se zkráceným režimem, který umožní výstavbu nového koncertního sálu Vltavské filharmonie v pražských Holešovicích. Aby pro hlavní město tento významný projekt mohl skutečně začít, musí se nejdříve zahájit řádný schvalovací proces.

Momentálně hlavní město očekává výsledky studie využitelnosti, kterou zpracovává tým vedený renomovaným dánským studiem Henning Larsen. Studie bude sloužit jako jeden z důležitých podkladů, který určí, zda projekt Vltavské filharmonie bude pokračovat do další etapy. Tou by mělo být vyhlášení mezinárodní architektonické studie a příprava projektové dokumentace. Výsledky studie budou k dispozici už na konci tohoto roku.

V současnosti je z hlediska územního plánu plocha vnímána dle aktuálního stavu v území, nikoliv však dle budoucího plánu. Změna územního plánu umožní výstavbu budovy určené pro kulturní využití. Její vzhled a parametry vzejdou z vítězného návrhu architektonické soutěže.

„Jde o jeden z dalších důležitých kroků, jak být v předstihu dobře připraveni na možný start dalších etap spojených s realizací budovy Vltavské filharmonie. Paralelně s tím se dokončuje studie využitelnosti, což nám následně umožní učinit na úrovni rady a zastupitelstva fundované rozhodnutí,“ uvedl Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního plánu a dodal: „Námi navržený postup ušetří městu a projektu filharmonie skoro dva roky času, než kdybychom pokračovali podle názoru předchozího vedení města, tedy podle původní změny územního plánu z roku 2008. Tu jsme proto již v říjnu definitivně ukončili.“

Změna územního plánu tohoto dílčího území o rozloze 67 376 m2, kde by měla stát budova filharmonie a její zázemí, doplňuje podnět na změnu územního plánu celé městské čtvrti Bubny – Zátory (již schválený zastupiteli Prahy v říjnu 2020). Plánovaný nový koncertní sál má být hlavním impulsem postupné revitalizace této dlouhodobě zanedbané části Prahy.

„Jsem rád, že se v přípravě projektu Vltavské filharmonie pokračuje dál. Těším se na výsledky analýzy využitelnosti a věřím, že precizní příprava jednotlivých kroků v tomto složitém procesu posune celý projekt blíže k realizaci,“ řekl Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Již dva roky se taká zpracovává územní studie pro celou čtvrť Bubny-Zátory. Diskutována už byla napříč odbornou i laickou veřejností a připomínky k ní podaly státní organizace, samospráva i veřejnost. V současnosti představuje konsensuální pohled na budoucnost tohoto území. Navržený urbanismus respektuje blokovou strukturu Holešovic, řeší dopravní vztahy a koordinuje nové záměry jako právě například Vltavskou filharmonii. Dopracovaná územní studie by měla být brzy představena.