S lítostí oznamujeme, že v neděli 24. 5. 2020 ve věku 79 let zemřela spisovatelka a jedna z mluvčích disidentského hnutí Charta 77 Zdena Tominová. Společně se svým manželem, filozofem Juliusem Tominem, patřila mezi první signatáře petice. V loňském roce byla v ulici Keramická odhalena pamětní deska připomínající jejich aktivity bytových seminářů. Od návratu z Velké Británie na jaře 2019 žila Zdena Tominová v domě s pečovatelskou službou v ulici Tusarova na Sedmičce. Městská část Praha 7 vyjadřuje upřímnou soustrast všem pozůstalým.  

Před podpisem Charty pracovala Tominová jako tlumočnice. Mluvčí hnutí se Tominová stala v únoru 1979 jako druhá žena po zpěvačce Martě Kubišové. Kvůli spojení s disentem se rodina Tominových dostala do hledáčku tajné policie totalitního komunistického režimu.

Situace se ještě zhoršila, když Julius Tomin začal v bytě rodiny na Letné pořádat filozofické semináře a zval na ně profesory a profesorky ze Západu. Julius a Zdena Tominovi čelili neustálým výslechům Státní bezpečnosti (StB), obviněním, výhrůžkám i fyzickému násilí. Perzekuce režimu dolehla i na jejich syny Marka a Lukáše.

Rodina se proto rozhodla využít nabídky z Oxfordu na stáž pro Juliuse Tomina. V roce 1980 dostali Tominovi výjezdní doložku a i s dětmi odjeli do Velké Británie. Režim je poté zbavil občanství a neumožnil jim návrat do vlasti.

Zdena Tominová pracovala pro britskou rozhlasovou a televizní společnost BBC a věnovala se psaní. Julius Tomin v cizině přednášel na univerzitách. Po pádu komunismu se do vlasti natrvalo vrátili jen jejich synové. Zdena Tominová se pak do Česka přestěhovala za synem v minulém roce.