Výtvarná soutěž Mural Art Vltavská, kterou v červenci vyhlásila Praha 7 společně s Dopravním podnikem hl. m. Prahy, vzbudila v streetartové komunitě velký ohlas.
O výtvarné ztvárnění zdi vnějšího atria u frekventované stanice MHD projevila zájem téměř čtyřicítka umělců. Porota již vybrala vítěze. Do konce října bude své dílo na Vltavské realizovat tvůrčí tandem Pavel Dušek a Josef Šmíd.

„Je skvělé, kolik umělců věnovalo svůj čas a nápady, aby nám pomohli oživit šedivý prostor kolem stanice metra. Vltavská prochází proměnou a ověřili jsme si, že je zde velký zájem, aby její součástí bylo také originální současné umění. Věřím, že se zde do budoucna dočkáme dalších zdařilých výtvarných počinů. Děkuji všem, kteří se zapojili, a gratuluji vítězům,“ uvedla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.

Do otevřené výtvarné soutěže Mural Art Vltavská se přihlásilo 38 umělců. Porota složená ze zástupců MČ Praha 7, Dopravního podniku hl. m. Prahy a odborné veřejnosti posuzovala 31 návrhů, které splnily soutěžní podmínky.

„Hodnocení poroty proběhlo velice konstruktivně a hladce. Na setkání jsme po prohlédnutí všech originálních skic došli vyřazovací metodou ke čtyřem soutěžním návrhům, které jsme obodovali od nuly do tří. Po sečtení bodů nám vyšel vítězný motiv s nejvíce body. Nejzajímavější pro mě byl fakt, že vítězný projekt nebyl favoritem od začátku a v podstatě se nenápadně probojoval až na první pozici. Sláva vítězům a čest všem poraženým výtvarníkům,“ uvedl člen poroty Jan Kaláb, malíř, sochař a přední český představitel graffiti a street artu. V porotě za odbornou veřejnost dále zasedl Jan Šerých, výtvarný umělec působící v Ateliéru malířství II na AVU, a Blanka Čermáková, ředitelka Trafo Gallery.

Vítězný návrh pochází z dílny výtvarníků Pavla Duška a Josefa Šmída, které spojuje vedle studia na Akademii výtvarných umění také působení v Praze 7 a vášeň pro streetart a mural art.

Pavel Dušek a Josef Šmíd prezentují svůj návrh jako komplexní, variabilní malbu, která bude z dálky fungovat jako abstraktní obraz, ale při bližším pohledu se v plochách a mezerách mezi mraky a mlhou otevřou průhledy do dalších pod-obrazů a světů.

„Snažili jsme se přijít s návrhem, který by byl ve svém žánru unikátní a obohatil veřejný prostor o něco nového, na co bychom v Praze 7 mohli být hrdí,“ říkají vítězní autoři a dodávají: „Máme rádi, když se člověk může k obrazům vracet, prohlížet si je, nacházet nové detaily a souvislosti při každém pohledu, interpretovat je a v duchu se v nich toulat. Chceme společně vytvořit dílo, kde se bude při čekání na ‚pětadvacítku‘ neustále na co dívat.“

Mural art na Vltavské vznikne do konce října tohoto roku. Náklady spojené s organizací soutěže, finančními odměnami i samotnou realizací díla hradí městská část Praha 7 a Dopravní podnik hl. m. Prahy. Nefinančním partnerem soutěže je Spolek Trafačka.

Výsledky výtvarné soutěže Mural Art Vltavská 2019:

1. místo

Pavel Dušek a Josef Šmíd