Sedmá městská část pořádá v úterý 28. srpna workshop pro zaměstnance školních jídelen. Tématem je zdravé stravování na základních a mateřských školách. 40 kuchařek a hospodářek provedou světem moderní, chutné a zdravé výživy odborníci ze Státního zdravotního ústavu. Akce se koná v rámci projektu Sedmička jí zdravě.

„To, co máme denně na talíři, ovlivňuje nejen naše zdraví, ale i celou planetu. V rámci projektu Sedmička jí zdravě se snažíme lidem ukázat, že zdravé a zároveň chutné vaření z lokálních surovin nemusí být finančně ani časově náročné. Tento princip lze přenést do denního stravování každého z nás, ale také například do školních jídelen,“ uvedl radní Prahy 7 František Vosecký (Strana zelených).

V úterý 28. 8. se v Makro Akademii ve Stodůlkách uskuteční celodenní workshop pro 40 zaměstnanců základních a mateřských škol Prahy 7, kteří mají na starosti přípravu obědů.

„Zaměstnance školních jídelen jsme před začátkem školního roku sezvali, abychom si společně s odborníky potvrdili, že i v rámci norem a tabulek pro školní jídelny lze připravovat chutná jídla vyhovujícím vysokým standardům moderní zdravé výživy,“ řekl Jan Čižinský, starosta Prahy 7 a kandidát na primátora za iniciativu PRAHA SOBĚ.

Workshop bude mít teoretickou část, která bude věnována sestavování jídelníčků, výživovým zásadám či výběru surovin, a praktickou část, v rámci které budou účastníci připravovat celkem tři kompletní meníčka (polévku, hlavní chod a dezert).

Akci Praha 7 pořádá společně se Státním zdravotním ústavem, který je garantem zdravých školních jídelen.

Projekt Sedmička jí zdravě, který Praha 7 zahájila počátkem tohoto roku, se zabývá souvislostmi mezi stravou, zdravím a udržitelným rozvojem. Veřejnosti zprostředkovává informace o tom, na co všechno má jídlo vliv a jak z pozice spotřebitele ovlivnit dopad na přírodu i vlastní zdraví. V rámci projektu se již uskutečnily akce, jako bylo promítání filmu Sustainable: Potraviny v jiném světle s tematickou debatou, letní kurzy zdravého vaření pro širokou veřejnost či měření tlaku, tuku a cholesterolu na Rodinném dni Prahy 7. Aktuálně se připravuje podzimní vaření pro veřejnost či měření tlaku, tuk a cholesterolu na Dni otevřených dveří Polikliniky Prahy 7.

Projekt Sedmička jí zdravě je podpořen účelovou neinvestiční dotací MHMP a probíhá pod záštitou radního hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví a bydlení Radka Lacka.

Foto: Farmářské trhy na Řezáčově náměstí