Alfred ve dvoře, Letohradská, Park Tusarova, Smyčka Špejchar („Kolonka“), Strossmayerovo náměstí, Šternberkova, Troja, U Akademie, Veletržní palác, Veverkova u Heřmanovyu Vinařské. To jsou místa, která v sobotu 19. září 2020 oživí na Sedmičce sousedské slavnosti Zažít město jinak. Seznam lokací a informace o doprovodném programu zde.

Sousedský blešák, hudba, divadla, stoupání na svatoantonínské věže, opékání buřtů a grilování, promítání dokumentu o povodních, ale i herna zaměřená na osmibitové počítače a herní konzole, oblíbený maraton s jablkem neboli holešovický jabkoton, box pro začátečníky a podvečerní kvíz. To a spousta dalšího vás čeká v rámci 15. ročníku slavností Zažít město jinak, které pořádá spolek AutoMat spolu s desítkami místních organizátorů. Akce se uskuteční na 85 místech v Praze a v dalších 37 městech.

Letošní ročník Zažít město jinak nese podtitul “Nadechni se pro město” a kromě k nádechu nabádá hlavně k další aktivitě. Koronavirové jaro přineslo na několik týdnů možnost zastavit se, rozhlédnout se po své ulici nebo čtvrti a popřemýšlet, co by mohlo být jinak. Město se vylidnilo, známý prostor dostal nový kontext. Nový zážitek z města a vlastní čtvrti teď chtějí organizátoři předat i svým sousedům. „A třeba je namotivovat, aby kromě návštěvy jednodenních slavností zapojili i do komunitního dění během roku nebo se rozhodli pomáhat ‚na vlastní pěst‘ – třeba tím, že budou zalévat stromy v ulici, občas sesbírají odpadky, pohlídají sousedům psa nebo vyrobí pískoviště pro děti z domu,“ popisuje hlavní koordinátor akce Martin Šotola ze spolku AutoMat.

Minuta společného „nádechu pro město“ se pak uskuteční v odpoledních hodinách během samotných slavností Zažít město jinak. „Doufáme, že tato chvíle bude natolik silná, že nám dá energii uvést věci skutečně do pohybu,“ říká Martin Šotola.

Témata sousedských slavností se každý rok mění, ale princip zůstává stejný. Akce je nekomerční, založená na dobrovolnickém nasazení organizátorů a apolitická. Spolek AutoMat zajišťuje pražským lokalitám zábory veřejných prostranství, předává know-how a pomáhá s propagací. Jednotliví organizátoři pak připravují program a produkci akce přímo na místě.

FB Událost Zažít město jinak 2020

Momentka z „Kolonky“ (Špejchar)