Všichni si přejeme, abychom se už dohledné době mohli konečně bezpečně potkávat venku. Nejpozději snad v září, na kdy je naplánovaný 16. ročník celorepublikových slavností všech sousedů Zažít město jinak.
Registrace jsou otevřené – přihlaste svou ulici, náměstí nebo park a udělejte si se svými sousedy den plný pohody, poznávání, jídla, her a čehokoliv, co si vymyslíte. Zasloužíte si to!

Pokud jste na Zažít město jinak ještě nebyli, představte si vaši ulici plnou bavících se sousedů a jejich skotačících dětí. Tamhle se zpívá, vedle se učí žonglovat, tisknout na sítotisku, na druhém konci se hraje divadlo, cvičí jóga a celou ulicí se line vůně desítek různých jídel a jiných dobrot. To vše připravují místní lidé nebo organizace a každá taková ulice díky tomu vypadá úplně jinak.

16. ročník Zažít měst jinak se uskuteční v sobotu 18. září 2021.

Společným jmenovatelem všech slavností, kterých bývá ročně už více než sto, je zlepšovat sousedské vztahy a upozornit na hodnotu sdíleného veřejného prostoru.

Věříme, že chuť se potkávat během posledního zavirovaného roku, kdy jsme měli sedět víceméně doma, se nikam nevytratila. Naopak, cítíme, že lidé mají velkou touhu vyjít do ulic a bavit se. Jsme zvědaví, kolik lokalit se přihlásí. Loni se nám společně podařilo oživit více než 85 ulic, náměstí či parků po celé Praze a také místa v dalších 37 městech,“ říká Tomáš Fridrich, hlavní koordinátor slavností ze spolku AutoMat.

Jak probíhá organizace?

Každá lokalita má své místní organizátory – nejčastěji jde o partu přátel, spolky nebo provozovatele místních podniků. Organizátoři (někteří už od jara) postupně zapojují další sousedy, podniky a organizace a ti všichni společně připravují vlastní program. Někdo vystupuje, jiný organizuje nebo obojí. Podmínkou je pouze soulad s hodnotami Zažít město jinak (důraz na lokálnost, dobrovolnost a otevřenost).

S čím organizátorům pomůže spolek AutoMat?

AutoMat organizátorům jednotlivých lokalit zdarma pomůže s oběháváním úřadů (povolení, zábory komunikací, záštity politiků), propagací (včetně výroby a tisku plakátů a programů), síťováním a léty prověřeným know-how (včetně manuálu Jak na to). Na AutoMat se můžete kdykoliv obracet s dalšími dotazy. Vše je zdarma.

Jak se přihlásit?

Zaregistrujte se do 31. května na zazitmestojinak.cz/registrace
Pokud máte zájem o mimopražskou lokalitu, registrovat se můžete do konce června.

Budou se slavnosti vůbec konat?

Mockrát děkujeme všem, kteří během uplynulého roku pomáhali potřebným! Na základě zkušeností z minulého roku věříme, že situace se během léta uklidní a že slavnosti Zažít město jinak bude možné opět uspořádat. Jak přísná opatření bude třeba dodržovat, uvidíme v příštích měsících. Jsme ale přesvědčeni o tom, že koncem léta se budeme opět moct setkat se svými sousedy a přáteli naživo. Tak hurá do organizování, milí sousedé!

Všechny informace naleznete na webu zazitmestojinak.cz.