archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Staráte se o rodinného příslušníka se zdravotním postižením nebo v seniorském věku? Hledáte smysluplnou práci s ohledem na své omezené časové možnosti a zároveň potřebujete načerpat energii pro každodenní péči? Nezisková organizace Spiralis připravila na Sedmičce od září bezplatný půlroční kurz na podporu pečujících. O detailech jsme hovořili s Miriam Vránovou, lektorkou komunikace a průvodkyní akademií Spiralis.

Komu je kurz Pečovat a žít určen?
Přestavte si, že se vám narodí dítě s postižením, partner/ka onemocní nevyléčitelnou nemocí, rodiče zestárnou a potřebují vaši péči. Jsou to úplně nové role, které si nevolíme, ale musíme je zvládnout. Často si nevíme rady a sháníme veškerou dostupnou pomoc. Je to časově i finančně náročné a až na výjimky přitom nemyslíme na sebe a své potřeby. Často přerušíme úspěšnou profesní dráhu, protože je s péčí neslučitelná. Když to trvá dlouho, přichází vyčerpání, syndrom vyhoření nebo onemocnění a péče o naše blízké je ohrožena. Náš kurz slouží jako prevence těchto situací. Pomáháme najít cestu, jak na pečování nebýt sám. A daří se nám to. Podle slov našich absolventek jsou to pro ně lázně ducha.

Co mohou od kurzu očekávat?
Hlásí se nám lidé, kteří chtějí ve svém životě něco změnit. Někdo zcela zásadně, jiný jen částečně. Čím lépe se známe, tím snadněji se změna daří. Ovšem až příliš často to, co umíme a děláme nejlíp, vnímáme jako samozřejmé, nikoliv jako svoji unikátnost. A právě tuhle jedinečnost pomáháme našim „studentům-pečujícím“ objevovat. Už řadu let spolupracujeme s certifikovanými lektorkami, které účastníky na této sebepoznávací cestě provázejí. V prvních třech dnech kurzu se učí využívat svoje silné stránky a současně objevují prostor k dalšímu rozvoji. Podle svých možností a schopností si plánují další kroky k požadované změně. Vytvoří si osobní akční plán a mapu svých úspěchů, které jim pak slouží jako kotva a kompas v nejrůznějších životních situacích ještě dlouho po absolvování akademie.

Dvě lekce jsou věnovány sociálnímu podnikání. Co si pod tím máme představit?
Přestože neformálních pečujících je v Česku až půl milionu, jsou takřka neviditelní. Řada z nich se také potýká s nedostatkem peněz. A to vše chceme změnit. Naši absolventi a absolventky umějí sdílet své starosti ve svépomocných skupinách, troufnou si včas říct o pomoc, a co je důležité, také ji přijmout. Zajímají se o to, co dělají expertní neziskové organizace, sociální podniky, a navazují s nimi spolupráci. Někteří založí i pacientskou organizaci, aby hájili práva lidí s postižením. Najdou si práci na částečný úvazek. Seznámí se s odborníky, kteří jim pomohou například sepsat žádost o dar, napsat projekt, zorientovat se v nadačním prostředí u nás i v zahraničí. A to vše zažijí v tomto bloku, který se věnuje získávání finančních prostředků z různých zdrojů.

A na co dalšího se mohou zájemci těšit?
Třeba na trénink komunikačních a prezentačních technik. Před kamerou mají většinou účastníci obavy, ale i přes nejistotu je vždy zvládnou a pak se cítí jako po výstupu na vysokou horu. Získají nadhled a jistotu. Možná i proto, že ve skupině, se kterou celou akademii absolvují, se vzájemně povzbuzují. Mám tu čest vést právě tento blok a moc mě těší ta proměna, které jsem svědkem. Oslavou nabytých dovedností je pak krátké vystoupení pečujících před publikem, které tvoří zástupci veřejné správy, firem nebo neziskových organizací. Mnohdy se tu nastartuje vzájemná spolupráce.

Péče je ale většinou práce na plný úvazek. Jak ji skloubit s kurzem?
Chápeme, že pro účast na kurzu je nutné zajistit náhradu pro své blízké s hendikepem. I v tom na pečující myslíme. Za každý prezenční den výuky dostanou přímou finanční kompenzaci na obstarání osobní asistence. Důležitý je i čas pro sebe a odpočinek, který pečujícím chybí nejvíce. Účastníci proto mohou čerpat i bezplatnou psychoterapeutickou podporu, kterou poskytuje naše partnerská organizace Alfa Human Service.


Chci vědět víc
Akademii pro neformální pečující Pečovat a žít pořádá Spiralis, organizace s dvacetiletou tradicí ve vzdělávání. Kurz probíhá od září do března 2021 v prostoru Cafe Letka v Letohradské 44 a skládá se z 9 školicích dní. Úvodní setkání proběhne 29. září.

Účast je díky podpoře Evropského sociálního fondu bezplatná a péči o blízkou osobu v době výuky je možné pokrýt finančním příspěvkem. Registrovat se můžete do 24. září na: bit.ly/PecovataZit_Registrace. Veškeré dotazy k programu vám zodpoví Ilona Fábry, ifabry@spiralis.cz, 607 090 003. www.pecovatazit.cz, www.spiralis.cz


Fond kompenzačních pomůcek
Radnice nabízí základní pomůcky – chodítka, vozíky, sedačky na vanu, nástavce na toaletu aj., které půjčuje obyvatelům P7 na dva měsíce zdarma. Seznam najdete na: www.praha7.cz/zdravotnictvi. Pro více informací kontaktujte Michaelu Šormovou, tel.: 777 482 466.