Všechny základní školy zřizované městskou částí Praha 7 přechází od pondělí 17. května na PCR testování žáků. Sedmá městská část bude využívat systém průkazných, šetrných a spolehlivých testů ze slin, které budou vyhodnocovány metodou PCR poolingu.

„Systém PCR poolingu jsme v uplynulých týdnech úspěšně testovali na ZŠ Fr. Plamínkové. Zároveň jsme ve spolupráci s dalšími městskými částmi a hlavním městem soustavně vyvíjeli tlak na vládu, aby PCR testy začala proplácet a umožnila návrat všech dětí do škol bez rotací. Jsem rád, že se to konečně podařilo, a pevně věřím, že už děti budou moci dokončit školní rok tak, jak je pro ně nejlepší. Ve škole se svými učiteli a spolužáky,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

„Od prvních dnů návratu dětí do škol jsme říkali, že rotační výuka s antigenními testy má být pouze přechodem k dlouhodobě udržitelnému systému, který umožní všem dětem bezpečně chodit do školy. Společně s dalšími městskými částmi jsme zkoušeli prošlapat cestu a ukázat, že to jde. A ono to jde. V Praze 7 upustíme od neprůkazných antigenních testů a ve všech našich školách budeme děti testovat šetrnými a přesnými PCR testy ze slin,“ řekla radní pro oblast školství a vzdělávání Hana Šišková.

Metoda PCR poolingu umožňuje děti ve školách testovat neinvazivním a vysoce spolehlivým způsobem, kdy laboratoře vyhodnocují testy více žáků najednou, teprve pokud je mezi nimi pozitivní vzorek, prověří se každý zvlášť. Pilotní testování tohoto systému ukázalo, že je pro školy organizačně a uživatelsky příznivý a ani dětem nedělaly odběry žádné problémy. Díky poolingu se také výrazně snižuje cena PCR testů.

Na PCR testování žáků přechází od pondělí 17. května všech šest základních škol, které zřizuje MČ Praha 7. Náklady na testování školám plně pokryje příspěvek od státu.