Školní rádio, kino, automat na školní potřeby nebo příjemnější záchody. To jsou některé z projektů, kterými žáci z Prahy 7 vylepší své školy. Rozhodli tak prostřednictvím hlasování o využití participativních rozpočtů, na které dostala každá základní škola od radnice sedmé městské části 50 tisíc korun.

„Na každé škole se do rozhodování o využití participativních rozpočtů zapojily desítky až stovky žáků nejrůznějšího věku. Vítězné projekty nepochybně budou pro školy přínosem. Za důležité však považuji také to, že si školáci mohli vyzkoušet reálnou participaci, vzájemnou spolupráci a dialog. Odvedli společně velký kus práce a na výsledek se mohou těšit již v letošním roce,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (PRAHA 7 SOBĚ).

Návrhy na využití participativních rozpočtů byly na školách Prahy 7 připravovány od prosince minulého roku. Do přípravy se zapojili žáci prvního i druhého stupně. Návrhy vznikaly v třídních kolektivech, ale i v týmech poskládaných ze studentů různého věku. Nad projekty se pak živě diskutovalo v rámci společných setkání, na kterých byl sestaven seznam finálních návrhů.

„Participativní rozpočty na školách pořádáme druhým rokem a zájem mezi žáky o zapojení roste. Letos se sešla celá řada zajímavých a originálních projektů a podle ředitelů a učitelů bylo velmi těžké vybrat už jen ty, které půjdou do finálního hlasování. Je skvělé, že u mnoha škol vyčleněná částka vystačí na realizaci více projektů s nejvyšším počtem hlasů,“ doplnila radní Prahy 7 Hana Šišková (PRAHA 7 SOBĚ).

Poté co byl na školách připraven finální výběr projektů, následovala fáze kampaně, v rámci které se autoři projektů snažili pro své návrhy nadchnout ostatní spolužáky. Následně proběhlo online hlasování, do kterého se mohli zapojit všichni žáci z jednotlivých škol prostřednictvím unikátního kódu pro vstup do hlasovací aplikace.

„Na naší škole vyhrál projekt školního rádia. Žáci si budou zpříjemňovat již ranní příchod do školy hudbou, kterou budou vybírat střídavě jednotlivé třídy. Věřím, že vysílání dále rozšíří  i vlastní zprávy z jednotlivých tříd. Ale nezvítězil pouze tento projekt, zvítězila sama myšlenka tuto akci uspořádat. Již teď se děti těší na další ročník a již teď plánují, co bude náplní jejich příštího projektu,“ řekl ředitel FZŠ Umělecká Bohumil Kettner.

Vítězné a další projekty určené k realizaci:

FZŠ Umělecká – Školní rádio, Silnější wifi

ZŠ Korunovační – Školní kino

ZŠ Fr. Plamínkové – Školní maskot, Rostliny v mezipatrech

ZŠ T. G. Masaryka – Automat na školní potřeby, Ekokreativní zahrada, Nové sportovní dresy

ZŠ Tusarova – Nové šatní skříňky

ZŠ Strossmayerovo náměstí – Příjemnější záchody, Herní prvky na školní hřiště

ZŠ Letohradská (detašované pracoviště) – Art zeď, Trampolína

ZŠ U Uranie (detašované pracoviště) – Houpačka a trampolína, Vybavení tělocvičny