Festival filmů pro mladé diváky Young Film Fest, který se letos bude konat od 21. do 24. dubna v Kině Kavalírka a centru současného umění DOX, právě spouští přihlášky na program pro děti. Program, který je rozdělen do tří kategorií podle věku, nabídne celodenní vyžití s nejlepšími krátkými filmy ze světových festivalů, workshopy a debatami. Děti se tu stanou porotci a budou vybírat nejlepší filmy tohoto ročníku. 

Celodenní soutěžní program festivalu je určen pro věkové skupiny od 9 do 11, od 12 do 14 a nejstarší od 15 do 17 let. Věku je přizpůsoben výběr filmů i další doprovodné aktivity.

Naším heslem pro letošní ročník je „Nekoukej blbě“. Chceme tím říct, že je důležité, jak se na filmy díváme a uvažujeme o nich. A právě to bychom chtěli naučit i naše nejmladší diváky. Filmový program proto povedou lektoři, kteří mají dlouhodobé zkušenosti s audio-vizuální výchovou, a kteří budou o filmech s dětmi diskutovat,“ zve na program ředitel festivalu Filip Kršiak.

Nejmladší diváci od 9 do 11 let uvidí pětici skvělých krátkých filmů, mezi nimiž jsou filmy hrané i animované. Na dětech bude, aby se staly porotci a z těchto pěti snímků vybraly ten úplně nejlepší. Mezi sledováním filmů se budou věnovat jednomu ze tří workshopů, který si samy zvolí. Na výběr mají workshop filmového střihu, současného umění v novém cirkusu nebo workshop současného umění s lektory z DOXu.

Lákadlem pro diváky 9-11 let jsou např. snímky Příběh hrůzostrašné Eliz, ve kterém se třem kamarádům líbí jedna spolužačka a navzájem se před sebou holedbají tím, jaké nejstrašidelnější historky s ní zažili. Tento film je zároveň jediným českým zástupcem v této kategorii. V estonském animáku Sierra budou mít mladí porotci možnost fandit neobvyklé dvojici závodníků, kteří se snaží vyhrát velký automobilový závod. Festivalovým matadorem v této kategorii je norský film Aquafobia, který už bodoval na mezinárodních soutěžích v Bergenu, Reykjavíku nebo na Norském mezinárodním filmovém festivalu.

Na Filmy pro 9-11 se mohou děti hlásit už nyní na stránkách festivalu www.youngfilmfest.cz. Program bude probíhat v neděli 24. dubna od 9 do 16 hodin v DOXu.

Cílem festivalu je rozvíjet u mladých diváků kritické myšlení. Během výběru filmů, workshopů a diskusí se návštěvníci festivalu učí o filmu přemýšlet, mluvit, vnímat různé roviny příběhu i filmové postupy. Průvodci během workshopů jsou jim odborníci a lektoři, kteří se dlouhodobě zabývají audio-vizuální výchovou.

Přihlášky na druhé dvě kategorie – pro diváky 12-14 a 15-17 let jsou už taky v plném proudu. Obě tyto skupiny se mohou těšit na podobný program v nově otevřeném Kině Kavalírka na Praze 5.

I pro tyto diváky je připraven podobný program – výběr nejlepších filmů, diskuse a zvolení nejlepšího snímku. Workshopy ale zvládnou během soutěžního dne hned dva. Vybrat si mohou z workshopu filmového střihu, zvuku a tvůrčího psaní.

Program pro 12-14 let se bude konat v sobotu 23. dubna od 9 do 19 hodin.
Program pro 15-17 let se bude konat v neděli 24. dubna – také od 9 do 19 hodin.

V obou těchto kategoriích opět budou na mladé porotce čekat velmi úspěšné snímky. Většina z nich už také bodovala na filmových festivalech, a tak je opravdu na co se těšit. Silným hráčem v kategorii 12-14 let je třeba norské sociální drama Thea & Tuva, o kterém jeden z našich diváků spontánně prohlásil, že je doslova: „Eňo ňuno!“
V kategorii od 15 do 17 let je želízkem v ohni např. hudebně a vizuálně působivý snímek Techno, mama.


Přihlášky a další informace o programu festivalu se mohou diváci dočíst na www.youngfilmfest.cz