archivní článek, informace již nemusí být aktuální

V Praze 7 startuje výstava ARTakeaway. Přes 30 umělců bude od 27. 11. do 1. 12. okupovat výlohy, okna i balkóny na Sedmičce. Součástí netradiční výstavy jsou malby, grafiky, videoinstalace, fotografie, zvuky či performance. To vše zcela zdarma pro každého kolemjdoucího při procházce ulicemi sedmé městské části.

„Věříme, že možnosti exhibice v prostoru, který nyní využíváme pouze k cestě do práce nebo na nákup, jsou neomezené a konstantně se rozvíjejí. Vzali jsme díla z prostředí galerií a zasadili je do kontextu výloh, které mají primární funkci nabízet, prodávat,” uvádí jedna z organizátorek akce Zuzana Šklíbová.

„Ovšem spousta výloh nemůže za současných opatření plnit svou funkci. Umělci i podniky jsou na existenční hraně. Tyto světy se proto spojily,“ doplňuje další z tvůrkyň projektu Lenka Tyrpeklová.

„Tato iniciativa je úžasná a mám z ní velkou radost. Hodně uměleckých počinů se dnes přesouvá do online prostoru, ale ne úplně každý se v něm běžně pohybuje. Po ulici se však alespoň čas od času projdeme téměř všichni. Je skvělé, když sem v této době může přijít umění za námi. Děkuji všem, kteří na Sedmičce vystavují, i těm, kteří poskytli své výlohy, okna či balkóny. My jsme za městskou část dali k dispozici výlohu naší polikliniky či informační vitríny na Letenském a Strossmayerově náměstí. Ve vitrínách bude vystavovat velmi zajímavá běloruská autorka Rufina Bazlova, která dělá originální výšivky na podporu svobody a demokracie ve své zemi,“ říká místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.      

Kdo si bude chtít výstavu ARTakeaway projít jako celek, bude moci začít ze třech různých startovacích míst: u vstupu do metra Vltavská, v ul. Korunovační 4 a Dukelských hrdinů 47. Každý si může vybrat, projde-li si trasu s mapou, která je dostupná na webových stránkách výstavy, nebo bez ní. 

„Pro intenzivnější zážitek doporučujeme verzi bez online mapy – u každého díla budou instrukce, kde najdete dílo další. Součástí výstavy jsou i různě umístěné QR kódy se zvukovým materiálem,“ zmiňuje na závěr třetí organizátorka výstavy Petra Müllerová

 

Web: http://artakeaway.cz/

 

Facebook: ARTakeaway | Facebook