Ve čtvrtek 22. dubna 2021 představila Vláda ČR plán kroků pro obnovování dosud omezených činností při ústupu epidemie covid-19. Pro rozvolňování připravila šest balíčků, klíčovým faktorem bude počet nakažených za posledních sedm dnů na 100 tisíc obyvatel. Za pokračující příznivé epidemické situace se od 3. května uvolní provoz zbývajících obchodů a trhů. Vybrané služby spojené s péčí o tělo, péčí o zvířata nebo lázeňskou zdravotní péčí budou moci znovu začít fungovat za přísných hygienických pravidel. Diskutuje se také o návratu žáků druhého stupně do lavic. 

Zvětšit obrázek

 

Balíčky pro rozvolňování koronavirových opatření


Balíček 1

Týkal se uvolnění z 12. dubna, kdy mohly znovu začít fungovat obchody s dětským oblečením a obuví, papírnictví, služby jako zámečnictví či čistírny. Zoologické a botanické zahrady mohly otevřít venkovní prostory.


Balíček 2 

Týká se rozvolnění k 3. květnu, kdy budou moci otevřít vybrané služby spojené s péčí o tělo, péčí o zvířata nebo lázeňskou zdravotní péčí. Pokud bude celostátní počet nakažených nižší než 100 na 100 tisíc obyvatel budou moci otevřít zbylé obchody a venkovní trhy. V krajích, kde bude počet infikovaných pod 100, budou moci začít fungovat galerie, muzea a památky bez skupinových prohlídek.


Balíček 3

Otevřít by se mohly další služby, na svatbách a pohřbech by mohlo být 30 účastníků, ale jen ve venkovních prostorách. 


Balíček 4

K realizaci opatření by muselo být méně než 75 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Začít fungovat by mohly například zahrádky restaurací, hotely a penziony na 25 procent kapacity, divadla a koncerty venku. Za přísných podmínek by lidé znovu mohli i do vnitřních sportovišť, tedy v režimu jeden na jednoho s negativním testem.


Balíček 5

Počítá s méně než 50 nakaženými na 100 tisíc obyvatel za týden. Za této podmínky by mohly otevřít bazény, sauny a wellness s negativním testem a dalšími opatřeními, ale třeba také kina s omezeními a testem. Na svatbách a pohřbech by mohlo být až 100 lidí uvnitř a maximálně 250 účastníků venku. 


Balíček 6

Opatření by bylo realizováno v případě, že počet nakažených za týden klesne pod 25 na 100 tisíc lidí. Vláda zatím uvedla, že v tomto režimu bude ochrana dýchacích cest a další opatření ještě upřesněna.

Podrobnosti zde.

Návrat do škol

První balíček je i zde platný od 12. dubna. Výuka na prvním stupni základních škol v rotačním systému a výuka předškolních dětí v mateřských školách v tuto chvíli už probíhá.

Další fáze, která je naplánovaná na 26. dubna, zahrnuje praktickou výuku na středních školách a vysokých školách studentů posledních ročníků. Mateřské školky, dětské skupiny, lesní školky a podobná zařízení se budou následně otevírat pouze v krajích s incidencí menší než 100 na 100 tisíc obyvatel týdně.

V rámci druhého balíčku by mohli (pokud nebudou známky zhoršování epidemie) od 3. května zavítat do lavic žáci druhého stupně základních škol v rotačním systému. Podmínkou je, aby v krajích bylo méně než 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden.