Za přítomnosti primátora hl. m. Prahy Zdeňka Hřiba, místostarostky Prahy 7 Hany Třeštíkové a dalších hostů byla ve čtvrtek 27. 2. 2020 slavnostně odhalena cedule s názvem dosud nepojmenované promenády ve Stromovce u Místodržitelského letohrádku. Ta nyní nese jméno novinářky, spisovatelky a politické aktivistky Anny Politkovské, která byla v roce 2006 v Moskvě zavražděna.

Projev místostarostky Prahy 7 Hany Třeštíkové:

Vážení hosté, dámy a pánové,

ráda bych Vás přivítala na dnešním setkání, které vnímám jako velkou poctu novinářce a spisovatelce Anně Politkovské a všem dalším, kteří se rozhodli, že budou v životě hledat, říkat a psát pravdu.

To, že taková cesta bývá obtížná, nevděčná a často i velmi nebezpečná dokládá mnoho osudů. My Češi jsme si za svou historii sami prošli řadou období, kdy se za pravdu platilo kopancem, jak říkával pan Werich. Už právě proto bychom neměli zapomínat projevit solidaritu s těmi, kteří kvůli názorům, původu nebo z jiných důvodů zažili pronásledování a útoky.

Nacházíme se na dohled Místodržitelského letohrádku, kde ve druhé polovině dvacátých let minulého století sídlila Ruská knihovna, ze které se později stala dnešní Slovanská knihovna. Její založení bylo součástí československých aktivit na pomoc ruským emigrantům prchajícím před útlakem ze strany bolševiků. Velká část z nich se usadila právě zde v Bubenči. Nedaleko odsud v Rooseveltově ulici byl takzvaný Profesorský dům s kaplí svatého Mikuláše, kde žili pedagogové, spisovatelé a další kulturní a vědecké osobnosti ruské emigrace.

Jsem přesvědčena, že pro uctění památky paní Anny Politkovské bylo vybráno správné místo. Děkuji všem, kteří se na tom podíleli.