archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Marketingová masáž nám už od konce září připomíná, že je čas vytáhnout peněženky a začít nakupovat. Proč? Protože jsou před námi Vánoce, a pokud vaši blízcí nedostanou hodnotné dary, tak nebudou vědět, že je máte rádi. Zkusme se ale tentokrát na sváteční čas podívat i trochu jinak než perspektivou výkladních skříní a brouzdání po stovkách e-shopů. Jsou totiž dárky, které mohou někomu opravdu pomoci.

Dobra tohoto druhu můžete na Sedmičce napáchat spoustu a obzvlášť v předvánočním čase. Rodinné centrum Letná pořádá sbírku pro potřebné a ženy bez domova, Charita Praha – Holešovice přijme dárky a cukroví pro děti z azylového domu a seniory z Pečovatelského centra Prahy 7. Armáda spásy každoročně shání na zimu teplé oblečení. Lidem bez domova ale udělá radost i obyčejná stravenka. Dobrý pocit z nákupu můžete zažít i každý všední den v dobročinném obchodě Cesty domů nebo v Přístavu 7, kde naše cesta dobra začíná.

Dárek s příběhem
Přístav 7 provozuje organizace Elpida na Sedmičce už druhým rokem a pro své návštěvníky pořádá každý měsíc desítky akcí z velké části zdarma – na programu jsou přednášky, poradny, jazykové, pohybové a počítačové kurzy nebo třeba i rukodělné dílny. Jednou z nich je i dílna s názvem Zapleťte se s námi, vedená pletařkami z projektu Ponožky od babičky, který propojil ženy z celé republiky. „Na začátku nás bylo třicet a teď už přes dvě stě,“ říká s nadšením Marie Čížková, pletařka a vedoucí kurzu v Přístavu 7, který nově probíhá pravidelně každé pondělí odpoledne. „Když jsem odešla do důchodu, tak jsem věděla, že musím něco dělat. Moje generace chce být užitečná a tohle smysl má,“ dodává Čížková. Elpida sbírá a recykluje starou nepotřebnou vlnu, ze které pletařky pletou ponožky. Hřejivý dárek v podobě ponožek od babičky můžete v několika velikostech a v zářivých barvách pořídit právě v Přístavu 7. Výtěžek jde formou honoráře babičkám, na provoz projektu i podporu dalších aktivit centra. Na každém páru ponožek je uvedeno i jméno pletařky a na internetu pak můžete najít její životní příběh. Marie Čížková dokázala za rok uplést i sto párů, s vedením kurzu se ale její výkon snížil. Za upletenými ponožkami je totiž někdy až 8 i 10 hodin práce. Na kurzech v Přístavu se potkávají jak zkušené pletařky, které chtějí být mezi svými, tak i úplně začátečnice, které jehlice v ruce nikdy nedržely. Marie ale umí zapojit každého. „Jednou přišla pletařka, která se chtěla naučit plést dvě ponožky naráz přes kulatý drát. Já to neuměla, a tak jsem návod četla z knížky. I tohle mě na tom baví, protože se učím i pro někoho jiného. Teď už jinak nepletu,“ říká s úsměvem Čížková a dodává, že na svém kurzu uvítá opravdu každého, i muže. Jehlice a vlny na vás už čekají.

Zastavení v krámku
Své vlastní pletací jehly si můžete pořídit třeba v dobročinném krámku Cesty domů. Určitě jej znáte, kousek od Vltavské sídlí už 18 let. Krámek patří pod organizaci Cesta domů, která provozuje domácí hospic a poradnu pro nevyléčitelně nemocné a jejich rodiny a mnoho dalších služeb. Letos se sídlo organizace přesunulo do Michle v Praze 4, ale její největší obchod na Sedmičce zůstal. Umožňuje nejen nevyhazovat hezké věci, které už nepotřebujeme, ale také nabízí knihy z produkce Cesty domů, jež pomáhají odpovídat na otázky o strachu, smutku, péči a o konci života dětem i dospělým. Známý je také svým výtvarným papírnictvím. „Není to jen obyčejný obchod, je to i prostor pro sdílení. Vždycky je tu někdo, kdo vás vyslechne a popovídá si s vámi a dá třeba kontakt na naši poradnu,“ říká bývalá ředitelka a současná šéfredaktorka nakladatelství Cesta domů Martina Špinková a dodává: „Stává se, že si k nám člověk přijde koupit talíř, v obchodě se zastaví u našich knížek a rozpláče se. Když si s ním prodavačka začne povídat, svěří se, že nedávno ztratil někoho blízkého. Má to smysl a je to radost. Lidé vědí, že když u nás nakoupí nebo k nám dají krásný servis po babičce, tak tím někoho podpoří,“ uzavírá Špinková.

Pomoci můžete i na Vánočním sousedském trhu pořádaném organizátory blešího trhu Heřmaňák, který má jinak během zimy pauzu. Trh letos proběhne 8. prosince od 10 do 15 hodin. Výdělek poputuje na pomoc potřebným. „Minulý rok jsme vybrali a vydělali přes osm tisíc korun, které jsme rozdělili mezi tři rodiny doporučené radnicí. V předchozích ročnících putovaly peníze samoživitelům v azylovém domě zde na Sedmičce,“ popisuje Klára Kuncová, organizátorka trhu.

Najít pochopení
S klesající venkovní teplotou roste potřeba teplého oblečení. V Armádě spásy v Tusarově ulici si mohou klienti vyprat, potřebují k tomu ale náhradní svršky. Podobně jako dalším sociálním službám se Armádě spásy s oficiálním názvem Centrum sociálních služeb B. Bureše nedostává především pánského oblečení, ponožek a spodního prádla. Kromě hmotných darů zde uvítají i stravenky, které přidávají do vánočních balíčků, jež na klienty čekají spolu s tradičním vánočním pokrmem. Sváteční
atmosféru navodí i program s vánočními zvyky, koncert skupiny Muzikanti bez domova, kterou tvoří právě lidé bez domova, či duchovní slovo kaplana. V nízkoprahovém centru v Tusarově bude otevřeno po celý Štědrý den a na každého tu čeká řízek s bramborovým salátem i balíček. „Naše přání jsou tak trochu zvláštní. Přejeme si totiž, abychom se tady už příští rok nepotkali,“ popisuje s úsměvem ředitelka Centra sociálních služeb B. Bureše Lenka Sadilová. Pokud se tu s lidmi již nepotkají, znamená to, že už jejich služby nepotřebují. Cílem každé sociální služby je totiž posun klienta. Armáda spásy nabízí lidem bez domova ubytování i sociální práci. Část klientů, kteří bydlí ve zdejším azylovém domě, chodí do práce, ale často jsou v dluhové pasti a čekají na sociální byt nebo vzhledem ke svému věku na dům s pečovatelskou službou. Sociální pracovník jim pomáhá s vyřizováním žádostí nebo kontaktů na různé poradny. „Mnohdy těm věcem tito lidé nerozumějí a neumějí si je sami zařídit. Mnohokrát také v něčem selhali a potřebují někoho, kdo je trochu povzbudí a pomůže jim tu žádost na úřad práce znovu vyplnit,“ dodává Sadilová. A evidentně se jim to daří, každým rokem totiž počet jejich klientů klesá. „Nejvíc potřebujeme od ostatních určitou míru pochopení. Rozumím tomu, že lidé, kteří tady bydlí nebo chodí okolo, mohou pociťovat určitou úzkost nebo obavy. Nevíte totiž, co si máte pod tou slupkou starého oblečení představit,“ říká Sadilová. Každý si podle ní neseme nějaké představy z filmů nebo knížek a je pro nás těžké pochopit někoho, kdo v životě selhal a neumí si udržet třeba práci, když my ostatní to dokážeme. Nejvíce ji ale mrzí, když několik lidí, kteří se chovají nestandardně, vytváří nepříznivý obraz o všech lidech bez domova. „U většiny našich klientů totiž nepoznáte, že žijí v azylovém domě nebo přespávají v noclehárně.“ Přispět k tomu můžete i vy. Již několikátým rokem funguje projekt Nocleženky, jehož prostřednictvím za 100 korun zajistíte člověku bez přístřeší jednu noc v teple, jídlo a sprchu. Minulou sezonu lidé pořídili přes 23 tisíc poukazů a Armáda spásy je všechny využila.

Cukroví potěší každého
Štědrovečerní večeře čeká i na klienty Charity Praha – Holešovice, kteří by jinak byli o Vánocích sami. „Všechny je navštěvujeme a přinášíme jim malý dárek a cukroví. Když u nich sedím a piji kávu, vidím, jak důležitá pro ně ta společná chvilka je,“ popisuje ředitelka Charity Praha – Holešovice Jana Fajstavrová. Charita pořádá každé Vánoce sbírku s názvem Dárek pro každého. Shání dárky pro děti z Azylového domu Otevřené srdce i pro děti na doporučení Oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) radnice Prahy 7. Sbírka se týká i seniorů z Pečovatelského domu Prahy 7. Prostřednictvím interaktivní tabulky, kterou najdete na webu charity, se můžete přihlásit ke konkrétnímu dárku a do 9. prosince jej pak do charity donést. „Po nějaké době dáváme náš seznam i do kostela sv. Antonína, aby lidé, kteří nemají přístup k internetu, také mohli někoho obdarovat,“ dodává Fajstavrová. Dárky, ke kterým se nikdo nepřihlásí, pak charita zakoupí ze svých zdrojů. Dětem z OSPOD se pak 16. prosince dárky předávají u stromečku v Charitě na ulici Dukelských hrdinů. „Téměř všechny dárky seženeme od lidí, ale spíš bývá problém, že některé dostaneme pozdě. Takový dárek si pak schováme do dalšího roku a doufáme, že si jej zase někdo bude přát,“ dodává se smíchem Fajstavrová. Kromě dárků ze seznamu můžete pomoci i malou krabičkou cukroví. Matky samoživitelky z holešovického azylového domu potěší čokoládové kolekce na vánoční stromeček či prášek na prádlo. „Ve společenské místnosti pořádáme pro děti besídku. Snažíme se, aby si to všichni užili, protože víme, že maminky mají svoje problémy a věnované dárky jim ulehčí v jejich rozpočtu,“ říká ředitelka Azylového domu Otevřené srdce Michaela Nováková.

Šperky za léky
Sbírky zimního oblečení a potřebných věcí pro lidi bez domova pořádá pravidelně i Rodinné centrum Letná v Janovského ulici. Kromě teplého oblečení a bot zde nepohrdnou ani spacákem, karimatkou nebo termoskou. „Ze sbírky vybíráme dárky, které předáváme na vánočním obědě pro chudé ve farnosti sv. Antonína. Zbytek věcí rozdají dobrovolníci z komunity Sant’ Egidio přímo v terénu,“ říká Silvie Ježková z Rodinného centra Letná. Letos vánoční oběd proběhne 25. prosince a pro Silvii i její rodinu je to vždy velký zážitek. Loni nepředali jen dárky, ale vytvořili i hudební program. „Manžel a syn hráli na housle a já na flétnu. Bylo to hezké, někteří s námi zpívali a někteří byli dojatí. Jako rodina jsme se shodli, že to byl jeden z nejsilnějších momentů loňských Vánoc.“

Další sbírka letenského centra je určená především pro ženy bez domova a shání se nejen oblečení, ale i kosmetické a hygienické potřeby a šperky. Sbírka probíhá ve spolupráci se sociální poradnou pro osoby bez přístřeší v Praze 1. Donesené šperky se po Novém roce draží a veškerý výtěžek je předán právě této poradně. „Z utržených peněz se nejčastěji kupují léky, zdravotnický materiál nebo se hradí poplatky za novou občanku nebo jízdné, když naši klienti třeba musí jet na úřad v místě svého trvalého bydliště a nemají na vlak. Lidé, kteří v poradně pracují, totiž tyto výdaje často financují ze svých vlastních zdrojů,“ vysvětluje Ježková. První ročník této sbírky byl prý velmi divoký. Oznámení se totiž objevilo na sociálních sítích a lidé z celé republiky začali posílat krabice plné drogerie a kosmetiky. Silvie tak několikrát týdně stála ve frontě na přeplněné poště a čekala na další balíček. „Bylo toho hrozně moc, nikam se nám to už nevešlo. Dva dny před Vánocemi šel kolem mě na ulici člověk s taškou z parfumerie a mně se udělalo úplně špatně,“ směje se. „Říkala jsem si, zase další člověk, který nám něco nese. V tu chvíli jsem si uvědomila, že už žádné věci nechci a že bych byla mnohem raději, kdyby mi někdo na chvíli pohlídal děti, abych si mohla jít třeba jen zaběhat.“ Obdarovat druhé totiž můžeme i nabídkou pomoci.

Dobrý soused nade vše
Není ve vašem domě starší osoba, u níž máte pocit, že ztrácí síly nebo už nějaký čas nevychází z bytu? O Sedmičce se šušká, že je komunitní čtvrtí, která pěstuje dobré sousedské vztahy. „Lidé se starají, co se děje u nich v domě. Důležité je všímat si a ptát se,“ říká ředitelka Pečovatelského centra Prahy 7 Martina Pojarová. Často totiž není hned nutná pomoc profesionála. Mnohdy stačí pouze drobná pomoc jako malý nákup nebo vynesení tašek do schodů. „Pokud se ti lidé znají, tak vznikne vztah a ten je k nezaplacení.“ Pokud by to ale byl člověk, kterému už neumíte pomoci, bez obav kontaktujte přímo pečovatelské centrum nebo sociální odbor MČ P7. Důležité prý je nebát se a raději se splést, odmítnutí totiž může přijít. „Každý jsme nějaký a ve stáří se stránky osobnosti nezlepšují. Ten, kdo byl morous, jím bude pořád,“ dodává s úsměvem Pojarová. Sama také zdůrazňuje, že umět nabídnout někomu pomoc je jedna věc, a přijmout ji je věc druhá. Pečovatelské centrum Prahy 7 nabízí celé spektrum služeb nejen seniorům, kteří se o svoji domácnost už neumějí zcela postarat, ale i těm, kteří na čas potřebují přístřeší s odbornou pomocí. Poskytuje jak terénní péči, tak i denní stacionář a odlehčovací lůžka, kde klienti mohou strávit až tři měsíce.

Pečovatelky i sestřičky zůstávají v centru také přes Vánoce. „Spousta rodin si své blízké k sobě vezme, ale spousta z nich bohužel nemůže nebo nechce. Těm, kteří u nás zůstávají, se snažíme Vánoce nasimulovat. Aktivizační pracovnice připravují každý rok program, ať už jsou to nějaké dílny nebo třeba koncert vánočních písní dětí z okolních škol,“ přibližuje Pojarová a dodává, že sama není velký přítel movitých darů a v myšlenkách se znovu vrací k obyčejné lidské pomoci a zájmu. „Mně by se líbilo, kdyby lidé trochu popřemýšleli o lidech, kteří nejen pracují o svátcích, ale především o někoho pečují. Zamysleli se nad tím, co všechno ta péče obnáší. Když se řekne, že jste pečovatelka, tak to není příliš sexy povolání, spíš si ostatní okolo vás řeknou, že jste chudák, že jste se asi nedostal na žádnou školu. Lidé si těchto profesí začínají opravdu vážit až v okamžiku, kdy je potřebují nebo když se sami dostanou do role pečujícího. Teprve tehdy ocení zkušenost, odbornost nebo rady profesionálů,” tvrdí Pojarová.

Pokud tedy budete při předvánočním úklidu třídit svůj šatník nebo šuplík v koupelně, kde se vám povaluje kupa mandlových krémů na ruce a pánských vod po holení, vyhazovat je už nemusíte. Můžete z nich třeba udělat kosmetické balíčky pro seniory. A pokud přeci jen někoho chcete obdarovat zabaleným dárkem s třpytivou stužkou, můžete se podívat na již zmíněné ponožky od babičky nebo navštívit webovou stránku Ježíškových vnoučat, kde svoji nákupní horečku určitě zmírníte. A jestli jste si letos dali na hmotné dárky stop stav, zkuste se optat starších sousedů, třeba zda jim po změně signálu funguje televize. Možná je to potěší víc než zlevněná dárková kazeta. Hezké Vánoce!


Sbírky oblečení
Sbírka pro ženy bez domova
Sbírka v RC Letná probíhá až do 20. prosince. Co můžete přinést kromě rukavic, šály a čepice? Spodní prádlo – košilky, nátělníky, ponožky, kalhotky, podprsenky, dále pak hygienické potřeby – dámské vložky, mýdla, šampony, krémy, kartáčky a pasty na zuby, ale především bižuterii, kterou již nenosíte a je vám líto ji vyhodit. Šperky budou vydraženy v charitativním prodeji, který proběhne po Novém roce. Dary je možné nosit do centra v ulici Janovského 24 od úterý do pátku mezi 9. a 12. hodinou. Pokud se chcete dohodnout na jiném čase, volejte na
tel.: 775 562 672.
www.rcletna.cz

Radniční sbírka oblečení
MČ Praha 7 ve spolupráci s neziskovými organizacemi pořádá sbírku zimního oblečení pro potřebné. Jako každý rok je velká poptávka zejména po čepicích, rukavicích, šálách, ponožkách a zimních botách, kterých je v tomto období nedostatek. Sbírka se týká oblečení pro dospělé. Čisté čepice, rukavice, šály, zimní boty a nové ponožky můžete přinést po předchozí dohodě s Helenou Brázovou na tel.: 220 144 242 či 739 409 031 do kanceláře č. 135.

Dobročinné bazary
Sportovní bazar
Na charitativním bazárku, který pořádají Holky ve formě ve spolupráci s běžeckými kurzy Jdu běhat v neděli 1. prosince od 14 do 17 hodin v Sochařské 8, nakoupíte oblečení, boty i doplňky sportovních blogerek. Polovina výtěžku půjde na pomoc Heleně Hagenbertové, 17leté autistce. Více informací na emailu: holkyveforme@gmail.com.
www.facebook.com/Jdubehat

Bazar pro pidimiminka
V sobotu 7. prosince se ve Vzletné koná bazar dětského oblečení, hraček a potřeb, použitých i nových. Výtěžek z bazaru půjde na pořízení transportního resuscitačního lůžka, které zachraňuje životy nedonošených miminek. Akci pořádá spolek Apolinářská nedonošeňátka, jehož cílem je pomáhat oddělení neonatologie porodnice u Apolináře zvelebovat prostředí, ve kterém matky s nedonošenými dětmi tráví řadu měsíců, ale také oddělení dovybavit pomůckami, které pomáhají vývoji těch nejmenších miminek.
www.aponedo.cz

Vánoční sousedský trh
Pořídit netradiční dárky, pozdravit sousedy a zahřát se svařeným vínem či domácí polévkou můžete 8. prosince od 10 do 15 hodin na Řezáčově náměstí. Čeká vás dětské divadlo, hudba, dílny (nejen) pro děti či cukroví a jiné výrobky vašich sousedů. Zapojit se může každý včetně neziskových organizací. Poplatek je 50 Kč za prodejní místo, přesto akce nemá komerční charakter. Celý výtěžek z prodejních míst bude spolu s výdělkem ze stánků organizátorů předán rodinám žijícím na Praze 7, které se ocitly v sociální nouzi. Pokud máte o účast zájem, ozvěte se na sousedskeakce@gmail.com. Tradiční bleší trh, který se na náměstí koná vždy poslední sobotu v měsíci, bude zpět 28. 3.
www.facebook.com/blesakhermanak

Knižní bazar
V pátek 13. prosince od 14 do 19 hodin ve Vzletné na Milady Horákové 56 si na vánočním dobročinném bazaru můžete pořídit řadu zajímavých knížek pro děti i dospělé. Bazar pořádá kreativní centrum Vzletná společně s Centrem Locika, které pomáhá dětem a rodičům ohroženým domácím násilím. Výtěžek z prodeje poputuje na terapie pro dětské klienty Lociky. Radost tak uděláte dvakrát. Součástí bazaru bude i tvořivá vánoční dílna. Pokud naopak chcete knihy na prodej věnovat, přineste je 6. prosince od 16 do 19 hodin do Centra Locika, Umělecká 6.
www.centrumlocika.cz

Dobro po celý rok
Přístav 7 organizuje dobrovolnický program 55+, do kterého se může zapojit i vy. Nikdy totiž není pozdě stát se dobrovolníkem. Mezi nejoblíbenější aktivity patří sdílení životních příběhů v základních školách, čtení pohádek v mateřských školách, trávení volného času s klienty organizací pomáhajících osamělým seniorům nebo mezigenerační tvoření s hendikepovanými dětmi. Možnosti zapojení vám ráda blíže představí Marie Dvořáková na tel.: 773 332 301.
www.elpida.cz, www.agora7.cz