S blížícím se příchodem nového roku hlavní město upozorňuje veřejnost, že od začátku prosince 2020 platí nová vyhláška k zákazu používání pyrotechnických výrobků na většině míst v centru Prahy či například na náplavkách, v parcích nebo v blízkosti nemocnic a sociálních zařízení. Zákaz platí pro většinu volně prodejné pyrotechniky i pro dny, jako je Silvestr a Nový rok. Cílem vyhlášky je především zvýšit bezpečnost obyvatel a omezit hluk, který má každoročně za následek smrt či zranění mnoha živočichů v hlavním městě. Od oslav nového ruku upustilo i hlavní město, které žádnou oficiální událost nepořádá.

VOLNĚ PRODEJNOU PYROTECHNIKU JE ZAKÁZÁNO POUŽÍVAT NA ÚZEMÍ HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY:

a) v památkové rezervaci v hlavním městě Praze;

b) na vodních tocích, na ostrovech v těchto tocích a na pozemcích sousedících s korytem vodních toků, a to v šířce do 50 metrů od břehové čáry;

c) v okruhu 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči nebo od domovů pro seniory anebo od domovů pro osoby se zdravotním postižením;

d) na přehradách, hrázích, vodních nádržích, jezech a zdržích a ve vzdálenosti do 50 metrů od nich;

e) na zvláště chráněných územích a ve vzdálenosti do 50 metrů od těchto území;

f) v přírodních parcích a ve vzdálenosti do 50 metrů od těchto parků;

g) ve vzdálenosti do 250 metrů od areálu Zoologické zahrady hlavního města Prahy, útulků pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární pohotovost.

Interaktivní mapu vymezených oblastí a další informace najdete ZDE