archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Společnost České Radiokomunikace (CRA) umístila v Argentinské ulici v Praze 7 čidla, která měří množství prachových částic v ovzduší a intenzitu hluku. 23. 11. se v Praze 7 odehraje v prostorách Prague Start Up Marketu soutěž CRA IoT Hackathon. V rámci 3. ročníku těchto akcí mohou nyní programátoři navrhovat, jak data z čidel prakticky využít a přispět tím ke kontrole a zvyšování kvality životního prostředí ve městě.

„Hlučnost a znečištění ovzduší patří mezi tradiční neduhy velkých měst. Při plánování rozvoje Prahy je třeba dbát na to, jak ulevit zejména těm nejvíce postiženým místům. Možnost získat data o tom, jak jsou na tom z hlediska hluku a prašnosti konkrétní lokality, by mohla být pro správu města velkým přínosem,“ uvedl místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (Strana zelených).

Do obdobného projektu se Praha 7 zapojila i v loňském roce. Společnost CRA umístila na strom u stanice MHD Vltavská prototyp čidla náklonu, které měřilo výkyvy stromu a dávalo tak možnost dlouhodobě sledovat jeho kondici a včas předejít případnému pádu či poškození.

V letošním roce spol. CRA Praze 7 nabídla umístění čidel na měření hluku a polétavých částic o velikosti 2,5 PM. Městská část pro měření vytipovala ulici Argentinská.

Umístění čidla je navázáno na soutěž CRA IoT Hackathon, který pořádá spol.  České Radiokomunikace pro programátory a technologické nadšence. V rámci soutěže se hledají nejlepší nápady, aplikace a konkrétní možnosti pro budoucí využití dat z různých čidel, která měří teplotu, vlhkost, kvalitu ovzduší, detekují pohyb či zjišťují obsazení parkoviště nebo zaplněnost odpadových nádob a kontejnerů.

Soutěžící již nyní mohou využívat také data z čidel v ulici Argentinská a navrhnout aplikaci, která by pomohla k lepší kontrole životního prostředí ve městě.

„V posledních letech se jako firma snažíme velmi intenzivně pracovat na rozvoji internetu věcí v České republice. Nejen po stránce infrastruktury, ale i z hlediska zvyšování povědomí o IoT a jeho možnostech. Naše vlastní IoT síť, která je postavená na technologii LoRaWAN, pokrývá zhruba 70 % obyvatelstva na území celé ČR. Na základě našich zkušeností, a to jak v rámci předchozích ročníků soutěže, tak obchodních příležitostí, jsme se rozhodli v rámci soutěže zaměřit na oblasti, které zaznamenávají největší rozvoj, a sice chytrá města, odečty energií, zemědělství a průmysl 4.0. Věříme, že i letošní ročník nabídne zajímavé projekty a my rádi budeme stát u jejich realizace,“ říká Miloš Mastník, obchodní ředitel CRA.

 

Více o soutěži naleznete na webu: https://pripoj.me/cra-iot-hackathon/