Praha 7 se stane jednou z prvních pražských městských částí, které se připojí k celonárodnímu systému pro nahlašování občanských podnětů Zlepšeme Česko. Tato největší tuzemská platforma, jejíž součástí se stala také dosud využívaná aplikace Lepší místo, umožní další rozvoj a zkvalitnění komunikace mezi městskou částí, jejími občany
i návštěvníky.

Nahlásit nepořádek na ulici, autovrak či poškozený mobiliář může být otázkou několika ťuknutí na displej telefonu. Praha 7 patří v tomto ohledu k průkopníkům. Občané tímto způsobem radnici pomáhají řešit problémy ve veřejném prostoru již čtyři roky. Dosud k tomu využívali aplikaci Lepší místo. Ta se však nyní začlenila do celorepublikové platformy Zlepšeme Česko, ke které se připojuje i sedmá městská část.

„V Praze 7 usilujeme o kvalitní a systematickou údržbu veřejného prostoru. V roce 2015 jsme proto začali využívat službu rychlého a efektivního propojení občanů a úřadu přes aplikaci v chytrých telefonech. Obyvatelé Prahy 7 si zvykli touto cestou nahlašovat různé problémy, na které cestou do práce či na procházce se psem narazí. V jarních a letních měsících řešíme až tři podněty denně, což je téměř stovka měsíčně,“ uvedl radní Prahy 7 Jiří Knitl, který má v kompetenci péči o veřejný prostor.

Aplikaci na hlášení podnětů používají i samotní pracovníci a dokonce i radní Prahy 7. Mezi nejaktivnější uživatele patří starosta Jana Čižinský.

„Je to rychlý a účinný způsob, jak nahlásit problém, na který po cestě narazím. Stačí se na chvilku zastavit a pořídit fotku. Vím, že se můj podnět dostane hned na to správné místo. Máme na radnici odbor, jehož pracovníci se zabývají řešením těchto podnětů a průběžně informují občany o jejich postupu. Budu rád, když se i do nového systému zapojí co nejvíce občanů. Mnohem lépe se totiž řeší problémy, o kterých víme, než ty, o kterých nevíme,“ řekl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Zlepšeme Česko umožňuje hlásit celou řadu nových podnětů – zaběhnutá zvířata, ukradená vozidla či kola anebo ztracené předměty. Každý podnět kromě obrazové informace obsahuje také GPS koordináty, takže odpovědní pracovníci ihned vědí, kde se nalézá. Jednotlivé podněty prověřují zároveň operátoři platformy Zlepšeme Česko, kteří mají i vlastního krizového dispečera. Ten, v případě, že to situace žádá, dokáže na základě občanského podnětu alarmovat hasiče, strážníky nebo policii.

Zásadní výhodou je, že aplikace Zlepšeme Česko funguje celonárodně. Stáhnete ji jednou a můžete ji využívat v Praze 7, ale klidně také v dalších obcích, kde se váš podnět dostane zase na místní radnici. Zároveň bude pomocí API kompatibilní i s aplikací Změňte.to, kterou provozuje pražský magistrát nebo jinými mapovacími aplikacemi.

Stáhněte si aplikaci Zlepšeme Česko ZDARMA:

Aplikace pro iOS

Aplikace pro Android

www.zlepsemecesko.cz

Zlepšeme Česko je iniciativa, spojující projekty Zmapuj.To a Ukliďme Česko Miroslava Kubáska, Mobilní rozhlas Ondřeje Švrčka a Lepší místo Petra Steklého. Založena byla v roce 2018 a jejím cílem je vytvořit celonárodní univerzální platformu pro občanskou participaci a řešení komunálních problémů.