archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Praha navazuje na úspěšný projekt Očkovacího autobusu, kde se nechaly jen za první víkend naočkovat téměř dvě stovky lidí. Od 3. srpna 2021 nabídne také Metropolitní očkovací centrum všem zájemcům vakcínu i bez nutnosti předem se registrovat. Praha tak pokračuje ve své snaze co nejvíce přiblížit očkování proti koronaviru všem Pražanům.

Metropolitní očkovací centrum, které se nachází v Kongresovém centru Praha, patří už od jarních měsíců mezi klíčová vakcinační místa v hlavním městě. Od úterý 3. srpna 2021 je navíc umožněno očkování i bez předchozí registrace, a to pro všechny osoby starší 12 let. Pro ně je vymezena doba vždy od 10:00 do 19:00 hodin s tím, že volnější časy bývají mezi 10:00 a 11:00 hodin nebo 15:00 a 16:00 hodin. Na místě se očkuje vakcínou Comirnaty (BionTech/Pfizer).

Reagujeme jako město flexibilně na měnící se zájem o očkování. Vyhodnotili jsme červencovou situaci a po očkovacím autobuse, kde se od víkendu mohou zájemci starší dvanácti let bez předchozího objednání nechat naočkovat, otevíráme od začátku srpna další možnost i v Metropolitním očkovacím centru na Vyšehradě. Chceme maximálně vyjít vstříc všem, kdo se ještě nerozhodli nebo neměli možnost se na očkování dostavit, abychom zvýšili proočkovanost v hlavním městě a pomohli tak chránit zdraví Pražanů i návštěvníků hlavního města,“ říká radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová.

U vstupu do očkovacího centra jsou připraveny veškeré informační i navigační cedule. Pracovníci očkovacího centra zároveň budou přicházející zájemce řadit na registrované a neregistrované, pro které bude vyčleněna jedna až dvě přepážky a budou následně očkováni podle aktuálně volné kapacity. Neboť prioritu nadále budou mít všichni předem registrovaní na konkrétní čas. V pilotním režimu se přesto počítá s očkováním zhruba stovky neregistrovaných denně. Služba v současné době není určena pro samoplátce, neboť Ministerstvo zdravotnictví doposud Praze k tomu neudělilo souhlas.

Brzy navíc bude k dispozici i mobilní aplikace, kde by si po naskenování QR kódu mohli neregistrovaní udělat “self – check in“ bez asistence personálu, čímž by si zkrátili celý proces zhruba o 10 minut. Na provozu Metropolitního očkovacího centra se podílejí společnosti MEDICON, Metropolitní zdravotnický servis a Kongresové centrum Praha.

Praha se rozhodla rozšířit služby Metropolitního očkovacího centra i kvůli zájmu veřejnosti o Očkovací autobus. Ten se o uplynulém víkendu rozjel na svoje první dočasné stanoviště, které se nacházelo u Zoo Praha, a jen za sobotu se zde nechalo naočkovat 105 osob, v neděli jich přibylo dalších 74. Aktuální zastávky autobusu a další informace jsou k dispozici na ockovani.praha.eu/bez-registrace.

V pražské zoo náš očkovací autobus zaznamenal své první úspěchy a splnil všechna naše očekávání. O víkendu v něm bylo naočkováno téměř 200 osob, včetně dětí. Hlavním posláním očkovacího autobusu je především šíření osvěty a s tím nám nově pomáhají dobrovolníci z Českého červeného kříže. Nyní se přidá k místům bez nutnosti registrace ještě Metropolitní očkovací centrum na Vyšehradě, naplníme zajisté další potřeby lidí, kteří doteď s očkováním váhali,” dodává Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.