archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Mobilní telefony už dávno neslouží jen k tomu, abychom slyšeli hlas někoho, kdo je od nás stovky i tisíce kilometrů daleko. Proměnily se v mnohem víc. Najdou nám nejbližší spoj MHD, připomínají nám narozeniny našich přátel i rodiny a pomáhají zachraňovat a zkvalitňovat životy nás všech.

Radnice Prahy 7 se dlouhodobě snaží podporovat péči o zranitelné spoluobčany – ať už to jsou senioři, dlouhodobě nemocní, či pečující. I proto městská část v říjnu v prostorách Polikliniky Prahy 7 otevře první komplexní ukázku kompenzačních a rehabilitačních pomůcek, které mohou pomoci při řešení složitých životních situací. A technologie nebudou samozřejmě chybět. Jednou z organizací, jež se vývoji a podpoře inovativních řešení věnují, je i Nadace Vodafone. Ta na český trh uvedla už řadu užitečných aplikací, které jsou již nyní volně ke stažení a využití. Společně jsme pro vás sestavili jejich malou ochutnávku. Na mnoho dalšího se můžete už brzy těšit v showroomu na Poliklinice Prahy 7.


Záchranka v mobilu
Připojte se k milionu uživatelů mobilní aplikace Záchranka a pomoc budete mít vždy při ruce. Stačí na tři vteřiny stisknout tlačítko v aplikaci a záchranáři ihned vědí, kdo a odkud volá. Zdravotníci o ní mluví jako o největší revoluci od spuštění linky 155. Hlavní výhodou je totiž úspora času při lokalizaci daného volajícího a tedy i místa pro vyslání vozidla záchranné služby.

Navíc v aplikaci najdete i seznam lékáren, pohotovostí či nemocnic, dále pak návod na poskytnutí první pomoci nebo stanice horské či vodní záchranné služby. Rovněž vás aplikace jistí i v dalších zemích – v Rakousku, na slovenských horách a brzy taky v Maďarsku. Letos na jaře spustila aplikace Záchranka ve spolupráci s hlavním městem Prahou systém rychlého varování občanů. Pokud by tedy došlo k nějaké nebezpečné události – třeba hrozily povodně nebo byl zvýšený podíl zplodin v ovzduší, aplikace vás o tom bude informovat.

AfaSlovník pomocník v návratu po mrtvici
Neschopnost chůze, povislý koutek úst, problémy s řečí a porozuměním, neschopnost zdvihnout obě ruce nad hlavu či náhlá úporná bolest hlavy – to jsou nejčastější příznaky přicházející mozkové mrtvice, která je druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Varovné signály není radno podceňovat, pokud se objeví náhle. Stejně důležitá je ale i následná rehabilitace a obnovení řeči. S tím pacientům a logopedům, zatím v testovací verzi, nově pomáhá digitální AfaSlovník. Funguje jako doplněk k logopedické terapii a umožní pacientům trénovat i doma a intenzivněji. Logopedi aplikaci navíc mohou každému pacientovi přizpůsobit na míru.

Bright Sky CZ pro oběti domácího násilí
Věděli jste, že podle statistik je oznámeno jenom 8 procent všech případů domácího násilí? Drtivá většina obětí své trápení tají, někdy i dlouhé roky. A jejich okolí často vůbec nic netuší. Právě proto vznikla v Británii aplikace Bright Sky, kterou vymyslel tamní policista ve spolupráci s organizací, jež obětem násilí pomáhá. Teď tato aplikace přichází i do Česka. Nabídne jednoduchý dotazník pro ověření míry nebezpečí, které hrozí vám nebo někomu, o koho máte obavy. Dále pak obsahuje příklady domácího násilí, kontakty na nejbližší centra pomoci, možnost zaznamenávat si násilné incidenty nebo konkrétní rady, na co nezapomenout, pokud se oběti rozhodnu z násilného vztahu odejít. Aplikace plně odpovídá českému prostředí, spolupracovala na ní nejen Policie ČR a Ministerstvo vnitra, ale celou adaptaci koordinovala organizace ROSA, která obětem domácího násilí pomáhá už přes 25 let.
 
VozejkMap
VozejkMap nabízí mapu, navigaci a informace o bezbariérových místech v celém Česku i v zahraničí. Místa v databázi jsou vkládána a ověřována samotnými uživateli a do projektu jsou zapojeny také regionální instituce a portály. Bezbariérovým místem se rozumí objekt, který je bez schodů nebo je doplněn jiným zařízením, jako je například výtah, a má bezbariérové WC. Aplikace aktuálně obsahuje 12 500 míst a neustále se rozrůstá. Projekt provozuje Česká asociace paraplegiků (CZEPA) a jejím administrátorem je sám vozíčkář. Bezbariérová místa si můžete prohlédnout buď na počítači, nebo přímo v mobilní aplikaci VozejkMap.

Znakujte s Tamtamem
Mobilní aplikace Znakujte s Tamtamem má za cíl podpořit komunikaci mezi rodiči a jejich malými dětmi (nejen) se sluchovým postižením. Za obsahem stojí Centrum pro dětský sluch Tamtam, proto aplikace nabízí přes 1500 pojmů, především pro komunikaci rodičů s dětmi, které však přijdou často vhod i ostatním. Skládá se ze tří částí: slovníku, výukové sekce a kvízů, v nichž si mohou uživatelé procvičit nabyté znalosti.
 
Deaf Travel pro neslyšící dobrodruhy
Cestovatelský průvodce pro neslyšící Deaf Travel reaguje na absenci informací ve znakovém jazyce na turistických místech. Neslyšící si mohou na mapě videí jednoduše najít a pustit výklad. „Rádi cestujeme, nemůžeme však využít průvodcovských služeb všude, kam přijedeme, jelikož jsou v mluveném jazyce. Občas nám nabídnou nějaký leták, ale v něm nejsou informace odpovídající plnohodnotnému výkladu průvodce,“ vysvětluje původ myšlenky neslyšící cestovatel Jan Wirth, který platformu díky využití mezinárodního znakového systému a angličtině zpřístupnil i zahraničním neslyšícím. Videa neslyšících cestovatelů, kteří představují jednotlivé památky, najdete na webových stránkách, do budoucna přibude i mobilní aplikace.

Adiquit a aplikace Úsměvy
V Česku kouří více než 2 miliony lidí, což je 25 % dospělé populace. Až 70 % kuřáků by se přitom své závislosti rádo zbavilo. Téměř třetina se o to alespoň jednou 
za rok pokusí. Statistiky ale ukazují, že pokud se kuřák na cestu odvykání vydá sám, povede se mu to jen přibližně v 5 % případů. Při odvykání je totiž klíčová příprava a odborná podpora. A právě tyto dvě věci nabízí aplikace Adiquit, která vzešla z inkubátoru Laboratoř Nadace Vodafone. Stojí za ní tým adiktologů a kuřákům pomáhá právě v tom, že je na  den D připravuje a pak je po následující dva měsíce dennodenně provází. Kromě kouření je rozšířená také závislost na alkoholu. Ve stejném inkubačním programu Laboratoř právě teď vzniká aplikace Úsměvy, za kterou stojí tým režiséra filmu Úsměvy smutných mužů Daniela Svátka. Cílem je pomoci nejen těm, kteří odejdou z protialkoholní léčebny a první dny jsou pro ně velmi těžké, ale i jejich širokému okolí.

Naviterier navigace pro nevidomé
Naviterier je mobilní aplikace, která pomáhá navigovat nevidomé a vznikla na základě více než desetiletého výzkumu na ČVUT Praha. Nevidomým díky přesnému popisu trasy, který uvádí například přechody pro chodce nebo směr dopravy, pomáhá zvýšit svobodu při pohybu po městě. Uživatel se jednoduše dozví, odkud pojede auto, kde je dlažba a kočičí hlavy nebo to, jaký tvar má roh, za který chodec míří. Aplikace nevidomým umožňuje spontánně a zcela samostatně se kdykoliv vydat na místo, kde ještě nebyli.

CF Hero pro mladé hrdiny, kteří bojují s cystickou fibrózou
Cystická fibróza je závažné genetické onemocnění, které postihuje hlavně plíce. Postupně je poškozuje až do jejich úplného selhání. Mladí pacienti s touto nemocí bohužel nemají vždy správné informace o své nemoci či o tom, jak s ní účinně bojovat. Kvůli snadnému přenosu bakterií se navíc mezi sebou nemohou potkávat. Často si nemoc nechtějí ani připustit. A přestože inhalaci léků a čištění dýchacích cest musejí provádět 2–5× denně, a to po dobu několika desítek minut až hodin v závislosti na svém zdravotním stavu, není lehké je pro to vždy motivovat a léčbu dodržet. Aplikace CF Hero promění jejich každodenní inhalace v zábavnou hru, a tím jim pomůže jejich každodenní rutinu odlehčit. S nápadem na technologické řešení přišel před třemi lety Marek Vosecký – otec, kterému se narodila dcera s touto diagnózou.


Máte nějaké podněty či dotazy?
Kontaktujte koordinátorku projektu showroomu Veroniku Jeriovou, email: jeriovav@Praha7.cz, tel.: 775 664 660


Chybí vám na trhu nějaká užitečná aplikace?
Nadace Vodafone Česká republika patří k významným podporovatelům technologických projektů se sociálním dopadem ve střední Evropě. Podporuje startupové veřejně prospěšné organizace a rozvíjí zejména ekosystém sociálních inovací, které řeší naléhavé společenské problémy s využitím informačních a komunikačních technologií, třeba právě mobilních aplikací. Od svého vzniku v roce 2006 rozdělila přes 200 milionů korun a podpořila tím přes 500 projektů, mimo jiné zaměřených na lidi se specifickými potřebami, zdraví obyvatel či vzdělávání. Máte taky nápad na technologickou inovaci? Neváhejte nám napsat na nadace@vodafone.com, www.nadacevodafone.cz