archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Pravidelný ruch v našich ulicích v posledních týdnech poněkud ustal. Krámky i kavárny jsou zavřené, lidí málo. Je to tak trochu převrácené Zažít město jinak – den, kdy ulice jednou ročně ožívají sousedskými slavnostmi. Jaké byly minulé ročníky a co se v ulicích Sedmičky děje právě v těchto týdnech? Hobulet oslovil organizátory sousedských setkání – někdo zavzpomínal na minulé roky, někdo popsal, co právě zažívá, a někdo nám zase nechal nahlédnout po pokličku toho, co chystá.

Jak to žije v parku Tusarova?
Tuhle jsem se v parku Tusarova u Knihkopce potkal s Robertem. Zamávali jsme na sebe. Robert pracuje v nemocnici na Bulovce jako saniťák, teplota prý normální, kontrola každodenní. Ne každý se odváží do válečné vřavy boje s koronavirem, ale Robert bydlí sám a prý do toho šel i kvůli ostatním spolupracovníkům, kteří mají doma děti, rodiče nebo nemocné. Ne že by byl za svou práci a ohrožení vlastního života řádně finančně oceněn. Co mu zlepšuje náladu, je pozitivní ohlas u všech, kteří se o jeho práci dozvědí. Radost mu dělají občasné dodávky potravin z obchodních řetězců, krabice roušek ušitých dobrovolníky i ochota dalších pomoci.

Při loňské akci Zažít město jinak v parku u Knihkopce byl Robert naším dvorním fotografem, však jsme si tu celodenní sousedskou událost užili. Zahrál i holešovický patriot Jaromír František Palme řečený Fumas se svojí kapelou Původní Bureš. V těchto dnech jej můžete slyšet na sociálních sítích, kde vás svým žonglérským a akrobatickým uměním potěší třeba i Vašek Shashik Hanuš, další neodmyslitelná součást holešovických sousedských setkání. Parkem se mihnul i „Herák“, v Holešovicích známá postava, nějakou dobu provozoval kousek za Libeňským mostem tak trochu punkový bar, který skončil v začátcích koronaviru, prý kvůli stížnosti na hluk, byť investice do protihlukových opatření stála nemálo peněz. Teď se tenhle muzikant, barman a showman na čas upíchnul v truhlárně.

Občas se u Knihkopce objeví Mirka, bez které se v parku máloco obejde. Dočasně jí uzavřeli hotel, kde pracuje, tak má teď „více času“. Nepřehlédnutelná místní oblíbenkyně miluje psy a děti, kteří na oplátku zbožňují ji, už proto, že jim, za marných protestů rodičů a páníčků, rozdává dobroty plnými hrstmi. A také hlasitý smích a dobrou náladu. V dobré náladě se však zdají být všichni, byť každý vnímá zdravotní útrapy mnohých spoluobčanů, omezení a těžké dopady na podnikání místních živnostníků, řemeslníků, umělců.

Své o tom ví i Knihkopec, vždyť touto dobou už se na zahrádce sousedé houfovali, užívali si jara, děti si malovaly křídami na chodník a plánovaly se kulturní akce, dobročinné sbírky, výměnné bazárky, drobné koncerty či autorská čtení knih, třeba při Holešovickém knižním slunovratu.

„Věříme, že Zažít město jinak bude tentokrát jiné než obvykle,“ říká Jakub Růžička z Knihkopce. „Rádi bychom přivítali sousedy, kteří byli v první linii nebo pomáhali ostatním, a poděkovali jim. A také podpořili umělce, na které koronavirová omezení dopadla obzvlášť tvrdě. Dopadla i na knihy a nakladatele, proto bychom chtěli dát prostor nezávislým nakladatelům sdruženým v Cechu nakladatelů a uspořádat například knižní trh, kde budou moci představit své knižní počiny, autory a ilustrátory a knihy také prodat a trochu tak zhojit rány, jež jim pandemie nyní zasazuje.Milan Mostýn | Holešovičtí sousedé | Park Tusarova

Růženec po telefonu
U nás se děje spousta pozoruhodných věcí. Dnes jsem shodou okolností mluvil s jedním známým, který mi vyprávěl, co dělá pro osamocené seniorky. Každý den v dohodnutou hodinu jim zavolá ze svého mobilu (má neomezené volání) a propojí je do konferenčního hovoru (asi čtyři seniorky). Umožní jim, aby si mezi sebou pohovořily a nakonec se společně pomodlily růženec, na což byly zvyklé z běžného života před karanténou. Tyto ženy totiž nemají počítač ani přístup k internetu, ale díky mému známému zůstaly i tak ve spojení a zároveň nemusely utrácet za telefon. Přijde mi to jako výborný nápad.
Jan Rund | Farnost svatého Antonína | Strossmayerovo náměstí

Bzučení ve Veverkově
I když v posledních dnech ve Veverkově tradiční ruch ustal, my sousedé se zde i nadále každý den setkáváme. V Bistru 8 přes okénko dostanete skvělé kafe nebo oběd, v PageFive za staženou roletou usilovně pracujeme na novém eshopu, aby se naše knížky dostaly k lidem, když oni nemohou k nám, a v Recycle Store bez ustání vzniká lokální udržitelná móda. Společně si dodáváme energii i dobrou náladu a snažíme se, aby nás současná situace nebrzdila, ale naopak nás něco naučila a posunula dál.
Karin Schwarzbacherová | PageFive | Veverkova

ZMJ s Housenkou
Národní galerie Praha (NGP) patří už několik let k tradičním organizátorům akce Zažít město jinak na Sedmičce. Loni jsme měli velkou radost z toho, že se podařilo propojit jednu z hlavních událostí sezony – výstavu Milana Grygara – s akcí pro veřejnost s názvem PART I. TURA 2019 vycházející z děl umělce. A tak jsme se všemi generacemi účastníků zaznamenávali zvuky našich dotyků, malířských nástrojů a Prahy 7. A letos? Už se moc těšíme, až se NGP otevře návštěvníkům, a také na podzimní edici akce Zažít město jinak. Chystáme ji k výstavě sochaře, inspirátora a pedagoga Kurta Gebauera. Sousto z výstavy můžete ochutnat i nyní. Zajděte se před Veletržní palác podívat na monumentální Housenku raného kapitalismu nebo na Trubkouny, kteří osídlili předpolí paláce. A stojí za to je navštívit opakovaně. S díly si hraje slunce i umělé osvětlení a Housenka je strůjkyně mnohých zajímavých stínových obrazců. A pro ty, kdo by nemohli bez umění vydržet, doporučujeme sledovat online program NGP. Výstavy si lze projít za pomoci #livestream komentovaných prohlídek nebo se můžete inspirovat tvůrčími podněty na facebookovém profilu NGP dětem.
Hana Dočkalová | Národní galerie Praha | Veletržní palác

Galerie v podchodu
Během tří ročníků ZMJ jsme pořádali výstavy v podchodech u metra Vltavská. Poprvé v roce 2015, kdy obrazy malovali sami návštěvníci slavnosti. Podruhé v roce 2018 jsme tu vystavili obrazy umělců z Ateliéru radostné tvorby, který nabízí trávení volného času včetně malby obrazů seniorům a lidem s postižením. Naším cílem bylo zlepšit kvalitu tohoto veřejného prostoru a současně zvýšit i zdejší bezpečnost. Byl to svým způsobem experiment, který měl zjistit, zda obrazy poničí vandalové, nebo je někdo ukradne. Obrazy tu ale zůstaly několik let a zdi kolem nich byly mnohem méně posprejované než v jiných částech podchodu. Rádi bychom tímto také poděkovali pracovníkům Pražských služeb, kteří při pravidelných výmalbách obrazy vždy opatrně nadzvedli, válečkem vymalovali kolem a pod obrazem a ponechali je tu. Možná i jim připadlo, že pozitivně mění dojem z jinak ponurého místa. Konečně třetí výstavou na ZMJ 2019 byly plakáty, které zobrazovaly příklady oživení podchodů ze zahraničí. Kromě toho vznikla také série koláží podchodů na Vltavské, které měly upozornit na možnost využití tohoto prostoru a pozitivně ovlivnit připravovaný projekt rekonstrukce Hlávkova mostu. Prostory podchodů v blízkosti Vltavy mají totiž velký potenciál, který lze dále rozvíjet.
Vojtěch Sigmund | Architekti bez hranic – Galerie v Podchodu | Podchod pod Hlávkovým mostem

Setkání generací před kostelem
Zažít město jinak se v září konalo před kostelem už potřetí a musím říct, že tohle setkání má vzestupnou tendenci, jak co do účasti, tak co do uvolněné, nezaujaté a přátelské atmosféry. Počet stánků, respektive institucí, které přijaly pozvání, byl úctyhodný. Deset humanitárních organizací, od Cesty domů, Pečovatelského centra Prahy 7 až po Oblastní spolek Českého červeného kříže, seznamovalo se svou činností, měřilo tlak nebo přijímalo oděvy, hračky, dokonce kočárek do svého bazárku. Náš známý včelař a farník Miloš Vondruška vysvětloval zájemcům základy pěstování včelstev a Antonínovo pekařství stejně jako vloni věnovalo chleby, z nichž komunita Sant’Egidio na místě připravovala svačiny pro naše sousedy bez domova. K setkání zahrála křesťanská skupina Oboroh, která se po počátečním zhudebňování žalmů pustila do původní tvorby a v jejím podání písně o Bohu a Pánu Ježíši zněly Strossmayerákem pravdivě a autenticky, což asi mnohé účastníky, kteří mají o víře a církvi troškovsky zkreslené představy, lehce překvapilo. Divadélko Radar, jež na Sedmičce sídlí po desetiletí, zahrálo pohádky pro nejmenší. I všechny upečené buchty a koláčky se snědly, nic nezbylo, takže nejspíš všem chutnalo.
Věra Eliášková | Farní listy | Strossmayerovo náměstí

Pocity pábitelů
Zažít město jinak je o pocitech. O tom, že se můžete přenést tisíce kilometrů daleko a za zvuku šansonu a matného poblikávání lampionů zažít na pražském chodníku francouzské smrákání prosycené vůní croissantů a crêpes. Taky o tom, že se na tu malou chvíli stanou ze všech přihlížejících hrabalovští pábitelé. I o tom, že nikomu není zatěžko – když u nás „došly“ židle, protože takový nával jsme nečekali – sednout si na nabízený polštář přímo na chodník. A stále se zlehka usmíváte a houpete se do rytmu, i když už hudba dávno nehraje a na chodníku nenajdete ani drobnou připomínku toho, co se před pár hodinami odehrálo. 
Johana Kratochvílová | prostor teritorium7 | U Průhonu


Zapojte se do 15. ročníku pouličních slavností Všichni se jistě těšíme na to, až se život vrátí do normálních kolejí a Praha bude zase tím živým městem, jak ji známe. Příležitost to řádně oslavit bude třeba právě v sobotu 19. září, kdy se chystá již 15. ročník slavností sousedů a veřejného prostoru pod heslem Zažít město jinak. Také byste přáli vašemu sousedství více života i zábavy? Spolek AutoMat právě otevírá přihlášky. Přihlaste vaši ulici, park nebo jiný plácek nejpozději do 20. května na zazitmestojinak.cz/registrace. Na vás bude organizace akce (oslovování aktérů, sousedů, zajištění programu), spolek AutoMat vám zdarma vypomůže s úřady (povolení, zábory, záštity), webem, propagací a svým letitým know-how.