Již na tuto sobotu 27. března 2021 je naplánován hlavní termín tradiční jarní akce Ukliďme Česko. Úklid veřejného prostoru bude letos probíhat bezkontaktně a individuálně. Místní organizátoři totiž zřizují pro dobrovolníky takzvané Pytlomaty. Radnice MČ Prahy 7 rozmístí na třech vybraných stanovištích pytle a rukavice, které budou pro úklid volně k dispozici. Pytlomaty najdete od sobotního rána u kostela Sv. Antonína, v parku na Ortenově náměstí a u vstupu do Letenských sadů v blízkosti Ministerstva vnitra. V případě potřeby kontaktujte koordinátora Jakuba Prašivku na tel.: 775 891 234 nebo na PrasivkaJ@Praha7.cz.

Pytlomat u kostela sv. Antonína

Pytlomat v parku na Ortenově náměstí

Pytlomat u vstupu do Letenských sadů

Pytlomaty však nejsou jedinou akcí organizace Ukliďme Česko. Na své si letos na jaře přijdou i běžci a běžkyně, kteří se do uklízení mohou zapojit v rámci tzv. ploggingu, zaštítěného organizacemi Běhej lesy a Rozběháme Česko. Ve zkratce se jedná o výběh, kde nejde o rychlost nebo délku trasy, ale o pomoc přírodě sesbíráním odpadků, které tam nechali nepořádní spoluobčané. Nejen, že uděláte něco pro své zdraví, ale navíc přispějete k čistšímu veřejnému prostoru.

Uklízíte a chcete udělat pro životní prostředí i něco více? Není problém. Dvě brněnské environmentální organizace – Nadace Partnerství a Ukliďme Česko totiž spojily síly a pod společným heslem „Na jaře uklidíme, na podzim vysadíme“ vyzývají k zapojení do iniciativy Sázíme budoucnost, v rámci níž si mohou zájemci zažádat o grant na výsadbu stromů až do výše 60 000,- korun. Žadatelé, kteří se letos do Ukliďme Česko zaregistrují jako organizátoři úklidových akcí pak budou při hodnocení žádosti zvýhodněni. Účelem grantu je podpora výsadby stromů ve volné krajině a okrajích obcí za podpory široké veřejnosti, která tak může aktivně přispět k podpoře zadržování vody, rozvoji biologické rozmanitosti i podpoře adaptace krajiny na změnu klimatu. Více informací na www.sazimebudoucnost.cz

Nejdříve je však třeba uklidit. Pokud se vám nehodí termín akce Ukliďme Česko o posledním březnovém víkendu, lze uklízet vcelku kdykoliv během jarních měsíců. Stačí si na vycházku do probouzející se přírody vzít rukavice a tašku na odpadky a občas procvičit ztuhlá záda shýbnutím se pro odpadek. Těch je nyní bohužel v našem okolí více než kdy dříve.