archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Se Základní školou Tusarova ji spojuje pevné pouto. Jako malá navštěvovala Lucie Patočková nedalekou mateřinku a na základku chodila právě do Tusarky. Kantorkou chtěla být odmalička, a tak jejím úplně prvním žákem byl její mladší bratr, kterého doma stavěla před tabuli. Před deseti lety se na místo činu vrátila coby učitelka MŠ Tusarova a pak stála u zrodu první přípravné třídy na Sedmičce. „Oslovila mě tehdy ředitelka ZŠ Tusarova Monika Nezbedová a mně se ten nápad strašně líbil. Začátky byly samozřejmě těžké. Byla to opravdu velká výzva – neexistovaly totiž žádné metodiky, a tak jsem si většinu vytvořila sama.“ Když přípravnou třídu rozjížděli, šel Luciin syn zrovna do první třídy, a ona tak byla de facto u zdroje. „Zkoušela jsem na něm nejrůznější techniky, třeba zapamatování si dnů v týdnu pomocí chůze po barevných čtvrtkách a další prvky Montessori pedagogiky. Dodnes mě strašně baví vymýšlet způsoby, jak děti něco naučit. Když pak na vlastní oči vidíte, že to funguje a že vaše práce má smysl – to je pocit k nezaplacení.“ Předškolnímu vzdělávání a Montessori přístupu Lucie propadla natolik, že si doma sama vyrábí potřebné pomůcky, a své nadšení předává budoucím učitelkám, které k ní chodí na praxi.

Přípravné třídy dnes fungují na všech základkách na Sedmičce s výjimkou ZŠ Plamínkové a jejich cílem je vyrovnávat startovní pozice dětí. „Dětem ve své třídě vždycky říkám, že jsou výjimečné a že jsou tu proto, že se chtějí naučit víc, protože se samozřejmě vždy najde pár posměváčků.“ Od roku 2007 bylo možné do přípravné třídy zapsat pouze děti s odkladem školní docházky, od příštího roku toto omezení ale už zase neplatí. Ve třídě je zpravidla 15 až 17 dětí, což pedagogům umožňuje pracovat s nimi individuálně. „Je úžasné vidět, jak se jakékoliv dítě raketově rozvíjí, když mu to umožníte. Tohle mě nikdy nepřestane fascinovat,“ hodnotí Lucie.   

Podle ní není přípravná třída jen o výuce kompetencí pro lepší zvládnutí psaní, čtení a počítání, škola má děti naučit i dobrému chování a mezilidským vztahům. „Většina našeho života stojí a padá s tím, jak se k sobě chováme, jak umíme řešit problémy či jak reagujeme – to vše se děti snažím naučit.“ Přípravnou třídu v ZŠ Tusarova vede Lucie devátým rokem a se svými žáky je tak stále v kontaktu. „Často mě mí teď už osmáci přijdou o velké přestávce pozdravit. Je moc fajn vidět, jak rostou a rozvíjejí se.“

V dolních Holešovicích Lucie vyrostla a současný rozvoj se jí líbí. „Vzpomínám, jak jsem se jako dítě bála chodit kolem holešovického přístavu, kde byly vybydlené industriální budovy. Dnešní nová zástavba se mi moc líbí, a kdybych měla víc peněz, byt u Vltavy bych si sama ráda pořídila,“ zasní se.