U náměstka hl. m. Prahy Petra Hlubučka, který se v pondělí zúčastnil zasedání městské rady, byl potvrzen výskyt onemocnění Covid-19. Situaci řeší krajská hygienické stanice, která trasuje kontakty a navrhuje příslušná opatření. Zasedání pražské rady se účastnili všichni její členové a část ředitelů MHMP a předsedů výborů, včetně některých členů Rady a Zastupitelstva MČ Praha 7, kteří nyní půjdou do preventivní karantény. Do preventivní karantény nastoupil také starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který bude po nutnou dobu pracovat z domova. Pokud se situace dále nezmění, proběhne zasedání Zastupitelstva MČ Praha 7 v pondělí 22. 6. 2020 naplánovanou prezenční formu s tím, že zastupitelé, kteří v té době budou v karanténě, se připojí vzdáleným způsobem.

Aktuální zprávy z Magistrátu hl. m. Prahy o  vývoji situace

Všichni dosud testovaní účastníci navázaní na pondělní jednání Rady hlavního města Prahy mají negativní test na onemocnění covid-19. Celkem se včera otestovalo 34 z 50 osob navázaných na pondělní jednání rady. Test dnes absolvovalo dalších 14 osob a na výsledek se čeká, od zbylých 2 zatím nemá magistrát žádné informace. Výsledky testů však nemají vliv na povinnost pobytu v karanténě.

Výsledky ukazují, že nikdo z testovaných osob nemohl nakazit další své kolegy v kancelářích a nemusí tak být na magistrátu ani jinde nastavena protiepidemická opatření pro další kolegy.

„Karanténu trávím v odloučení od rodiny, aby se vyloučila možnost přenosu nákazy na manželku, děti a případně dále. Od včerejšího rána pokračuji v práci vzdáleně a většiny plánovaných schůzek se účastním online přes videokonferenci. Včerejší odběr na koronavirus vyšel dnes negativně, ale karanténa nadále platí až do 29. června,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib.

Jediný pozitivně testovaný tak zůstává náměstek Petr Hlubuček. Jeho zdravotní stav se nehorší. „Jsem rád, že testy zatím prokázaly, že nikdo další z magistrátu není nakažený koronavirem. Já sám se již cítím lépe, připomíná mi to chřipku. Ležím doma a dodržuji karanténu,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček.

Výsledky nemá magistrát ještě od 16 osob, ale většina z nich se již testu podrobila dnes. Od dvou lidí nemá magistrát v tuto chvíli žádné informace, zda se již nechali testovat nebo teprve test absolvují. „Celý den jsem řešil nastalou situaci a na testy jsem se vydal až později odpoledne. Cestou se mi zhruba tři sta metrů od nemocnice porouchalo auto, takže jsem test nestihl a řešil spíše odtah překážejícího vozu. Na druhý pokus jsem test absolvoval dnes. Dokud nebudu mít výsledky testu, nechávám své kolegy preventivně pracovat z domova,“ vysvětlil mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman jako příklad, proč se včera nedostavil na test.

Po prvních informacích o nákaze začal magistrát pracovat na seznamu účastníků pondělního jednání rady včetně kontaktů, který v úterý dopoledne předal hygienikům právě pro účely vystavení elektronické žádanky pro odběr a test na covid-19. Magistrát ve středu večer také provedl plošnou preventivní dezinfekci kanceláří pana náměstka Hlubučka, jednací síně rady a přilehlých prostor.

Všechny účastníky pondělního jednání rady kontaktovala hned v úterý večer ředitelka pražského magistrátu Zdena Javornická a všechny o nastalé situaci informovala. V rámci epidemiologického šetření bude hygienická stanice ze sestaveného seznamu vyhodnocovat, které kontakty budou tzv. epidemiologicky závažné, a bude jim nařízena domácí karanténa s testováním dle nastaveného algoritmu. Dohledávání kontaktů v případě covid-19 pozitivního jedince probíhá dle aktuálně nastavených parametrů do doby dvou dnů před prvním projevem klinických příznaků onemocnění. První příznaky onemocnění se u pana náměstka Hlubučka objevily v pondělí večer.

„Osoby v kontaktu z pondělního jednání Rady hlavního města Prahy budou, dle reálných předpokladů, ještě dnes vyšetřeni. Dá se očekávat, že toto vyšetření, vzhledem k inkubační době onemocnění bude negativní,“ podotýká ředitelka HSHMP MUDr. Zdeňka Jágrová.

Dva účastníci pondělního zasedání městské rady jsou současně také poslanci. I jim byla nařízena domácí karanténa a pro vyloučení nákazy budou dle zavedených algoritmů testováni. Z epidemiologického hlediska v daný okamžik není nastavování jakýchkoli protiepidemických opatření přímo v Poslanecké sněmovně, či jiných institucích aktuální. Dle dosavadních zjištění náměstek primátora Petr Hlubuček osobně Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR v inkubační době ani nenavštívil.

Inkubační doba onemocnění covid-19 je uváděna v časovém intervalu 3 až 14 dní – obvykle do 7 dní onemocní cca 80 % vnímavých osob. „Tato informace je podstatná z toho důvodu, že se jedná o exponované osoby s mnohočetnými kontakty napříč celým magistrátním úřadem i napříč ostatními státními organizacemi. Je proto třeba jejich negativitu ověřit, aby nemusela být činěna další opatření v ostatních organizacích,“ dodává MUDr. Zdeňka Jágrová.

Stanice podle její ředitelky Zdeňky Jágrové aktivně reaguje na jakýkoliv relevantní podnět. Ihned po oznámení pozitivního výsledku v mediích i na sociálních sítích se hygienici v úterý v noci domluvili na rozsahu potřebných protiepidemických opatření. „Magistrát společně s panem náměstkem začal zpracovávat seznam osob, s nimiž se v inkriminovanou dobu setkal. Jmenný seznam s osobními údaji HSHMP obdržela dnes v 10.55 hodin,“ uvádí dále MUDr. Zdeňka Jágrová. Pražští hygienici stejně jako ostatní krajské hygienické stanice v ČR mohou epidemiologické šetření a tzv. trasování oficiálně zahájit až v okamžik, kdy je informace o pozitivním výsledku na covid-19 u jakékoli osoby zveřejněna v příslušném elektronickém systému hlášení. „Dokud se taková informace v systému neobjeví, není reálné ze strany orgánu ochrany veřejného zdraví cokoli šetřit a trasovat. Laboratoře vkládají tyto výsledky do systému postupně,“ vysvětluje ředitelka HSHMP MUDr. Zdeňka Jágrová.