Praha v předstihu otevřela část nově budovaného sdruženého parkoviště v ulici Jankovcova. Zhruba z poloviny bude areál sloužit jako parkoviště pro veřejnost s kapacitou 83 parkovacích míst včetně míst pro nabíjení elektromobilů. Druhou část po dokončení využije Správa služeb hlavního města Prahy. Celkové dokončení stavby se plánuje na srpen letošního roku.

„Jedná se o nové parkoviště v blízkosti centra a v tomto případě bych navíc vyzdvihl návaznost na železnici a stanici metra Nádraží Holešovice. Praha dlouhodobě trpí nedostatkem parkovacích míst, přitom jde o základní předpoklad pro zklidnění dopravy, který by měl přimět cestující k přesednutí z auta do MHD. Věřím, že právě to bude i případ nového parkoviště v Jankovcově ulici,“ říká Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy a radní pro dopravu.

„Jsem rád, že se část stavby, která bude sloužit jako parkoviště pro veřejnost, podařilo dokončit v předstihu, a to ještě před zahájením letních prázdnin. Řidiči tak dostanou k užívání nové parkovací prostory v období, kdy po Praze již vypukla série uzavírek, ale lidé ještě neodjeli na dovolenou,“ říká Jozef Sinčák, generální ředitel TSK.

Nová parkovací místa přivítal i starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský: „Nové parkoviště rozšíří parkovací kapacity v Praze 7. Pozemek, který jsme dali k dispozici, měl sloužit jako protipovodňový dvůr, ale během cvičení se ukázalo, že není potřeba a že je pro něj možné najít jiné využití. S ohledem na polohu v blízkosti stanice metra zde budou moci parkovat rezidenti i návštěvníci naší městské části.“

Stavební práce začaly v září loňského roku. V první fázi bylo zapotřebí vyčistit území od skládek komunálního odpadu a provést demolici zbytků bývalých budov. Při provádění zemních prací se oproti předpokladům našly pozůstatky sklepních prostor.

„Nové parkoviště jsme vybudovali na území typického brownfieldu, jakých je po Praze mnoho. Ukazuje se, že tyto prostory jsou příležitostí pro rozvoj infrastruktury, kterou Praha nutně potřebuje, ale nemá pro ni volné lokality. Musím pochválit práci sdružení, investora a technického dozoru stavby za to, že se nám navzdory počátečním komplikacím s rekultivací starého průmyslového areálu společně podařilo v předstihu dokončit a předat do užívání tu část parkoviště, která bude sloužit veřejnosti,“ říká David Cyroň, ředitel oblasti střed společnosti SILNICE GROUP.

Součástí investice ve výši 54,5 mil. Kč bez DPH je také rekonstrukce přilehlého chodníku a části vozovky.

Smíšené parkování s dobrou dostupností

Parkoviště funguje v režimu smíšené fialové zóny určené pro parkování rezidentů i návštěvníků městské části. Návštěvníci během dne zde zaplatí parkovné 20 Kč za hodinu, od 20:00 do 6:00 platí zvýhodněný tarif 20 Kč za celou noc.

Nové parkoviště je situováno v bezprostřední blízkosti stanice metra, tramvají i autobusů. Je tedy dobře dostupné jak pro obyvatele Holešovic, tak pro motoristy z Letné. Na Strossmayerovo náměstí trvá přesun tramvají 4 minuty, na Letenské náměstí  jen o pár minut víc.

Parkoviště je situováno na přehledném osvětleném místě v blízkosti služebny městské policie.