Bikesharing – sdílení jízdních kol či koloběžek – je forma individuální sdílené dopravy, podobně jako carsharing, avšak s tím rozdílem, že potřebuje výrazně méně prostoru pro jízdu i parkování. V tom je pro přetížené části měst velmi přínosný. Přeprava na jízdním kole je sice vhodnější spíše pro kratší vzdálenosti, ale v případě elektrokol se jejich dojezdová vzdálenost výrazně prodlužuje. Významný přínos pro městskou mobilitu tvoří zejména kombinace systému sdílených kol s MHD a zajištění přepravy na tzv. poslední míli cesty. Koloběžka je dle zákona chápána jako jízdní kolo a platí pro ni stejná pravidla.

O poskytovatelích sdílených kol a koloběžek


REKOLA Bikesharing s. r. o. jsou dnes úspěšnou firmou, která začínala jako malý pražský start-up v roce 2013. Nyní však měsíčně zrealizují přes 100 tisíc výpůjček. Anonymizovaná data o tom, jak se růžová rekola hýbou, umožňují vylepšovat infrastrukturu už v 8 českých městech – Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Liberci, Teplicích a nově ve Frýdku-Místku.

Jak to funguje?

Časté otázky – FAQ

kontakt: info@rekola.cz, +420 778 099 878 (pracovní dny 9-17 h)

web: rekola.cz

facebook: Rekola


Homeport, s. r. o. je česká společnost, která navrhuje, vyvíjí a dodává městské systémy pro sdílení kol. Se svým novým elektrokolem nabízí nejvyspělejší e-bikesharingový systém na trhu, který umožňuje výpůjčky během 2 sekund pomocí aplikace či karet jako je Lítačka, ISIC či Inkarta. Jejich systémy fungují již v devíti zemích světa, vedle České republiky také na Slovensku, v Polsku, Francii, Spojeném království, Saudské Arábii, Kanadě, Finsku a na Gibraltaru. V Praze odstartovala svůj projekt sdílených elektrokol Freebike v dubnu 2019.

MČ Praha 7 byla zařazena do tzv. červené zóny – to znamená, že zde lidé mohou jezdit, ale kola Freebike zaparkují pouze na vymezených místech – tzv. virtuálních stanicích

Jak to funguje?

web: prague.freebike.com

kontakt: infopraha@freebike.com

facebook: Freebike Praha

FB skupina: Freebike Praha – skupina


Lime Network, s. r. o. Lime je mladá firma zaměřená na inovace v oblasti městské mobility, jejímž cílem je do měst přinášet ekologické, pohodlné a dostupné možnosti přepravy a řešit tak problémy s dopravními zácpami či znečištěním. Nejznámějším produktem Limu jsou sdílené elektrické koloběžky, které obyvatelům Prahy umožňují rychlý, příjemný a bezpečný pohyb po městě. Elektrické koloběžky na kratší vzdálenost plně nahradí automobil a na delší vzdálenosti jsou skvělým doplňkem k městské hromadné dopravě. Společnost působí již ve více než 100 světových městech napříč 5 kontinenty.

Jak to funguje:

V případě nouze kontaktujte: support@li.me, +420 910 880 047

Časté otázky – FAQ

web: li.me/cs

facebook: Lime

Ke stažení:

Leták – Sedmero zásad bezpečné jízdy 

Leták – Parkuj chytře, neomezuj ostatní!

Leták – 6 tipů na bezpečnou jízdu v zimním období