Sdílená kola, koloběžky, skútry, miniauta 

jsou formy individuální sdílené dopravy, podobně jako carsharing, avšak s tím rozdílem, že potřebují výrazně méně prostoru pro jízdu i parkování. V tom jsou pro přetížené části měst velmi přínosné. Přeprava na jízdním kole je sice vhodnější spíše pro kratší vzdálenosti, ale v případě elektrokol se jejich dojezdová vzdálenost výrazně prodlužuje. Významný přínos pro městskou mobilitu tvoří zejména kombinace systému sdílených kol s MHD a zajištění přepravy na tzv. poslední míli cesty. Koloběžka je dle zákona chápána jako jízdní kolo a platí pro ni stejná pravidla.


Rekola

jsou dnes úspěšnou firmou, která začínala jako malý pražský start-up v roce 2013. Nyní však měsíčně zrealizují přes 100 tisíc výpůjček. Anonymizovaná data o tom, jak se růžová rekola hýbou, umožňují vylepšovat infrastrukturu už v 8 českých městech – Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Liberci, Teplicích a nově ve Frýdku-Místku.

Jak to funguje?

Časté otázky – FAQ

web: rekola.cz

kontakt: info@rekola.cz // Zákaznická linka pracovní dny 9-17 hod. tel.: +420 778 099 878

facebook: Rekola


Homeport

je česká společnost, která navrhuje, vyvíjí a dodává městské systémy pro sdílení kol. Se svým novým elektrokolem nabízí nejvyspělejší e-bikesharingový systém na trhu, který umožňuje výpůjčky během 2 sekund pomocí aplikace či karet jako je Lítačka, ISIC či Inkarta. Jejich systémy fungují již v devíti zemích světa, vedle České republiky také na Slovensku, v Polsku, Francii, Spojeném království, Saudské Arábii, Kanadě, Finsku a na Gibraltaru. V Praze odstartovala svůj projekt sdílených elektrokol Freebike v dubnu 2019.

MČ Praha 7 byla zařazena do tzv. červené zóny – to znamená, že zde lidé mohou jezdit, ale kola Freebike zaparkují pouze na vymezených místech – tzv. virtuálních stanicích

Jak to funguje?

web: prague.freebike.com

kontakt: infopraha@freebike.com

facebook: Freebike Praha

FB skupina: Freebike Praha – skupina


Nextbike

je německá firma, která vyvíjí a provozuje veřejné systémy sdílení jízdních kol, tzv. bikesharing. Byla založena v Lipsku v roce 2004. K roku 2020 provozuje desetitisíce jízdních kol ve více než 200 městech, nacházejících se ve 26 zemích. Od roku 2019 působí kromě Prahy také v dalších třinácti českých městech. Společnost nabízí měsíční, roční či studentský tarif. 

web: nextbikeczech.com

kontakt: servis@nextbikeczech.com  // Zákaznická linka 9:00 – 17:00 hod. tel: +420 581 652 047

facebook: Nextbike Czech Republic


BeRider

nabízí sdílené elektrické skútry, za projektem BeRider stojí Škoda Auto DigiLab. Cestující se nemusí starat o dobíjení, ani shánět vlastní helmu. Stačí jen stáhnout appku, zaregistrovat se a jezdit. Registrace, odemykání i parkování jsou zdarma. V úložném prostoru najdete dvě helmy, skútr totiž uveze dva pasažéry. Ve výbavě je i držák s USB portem pro nabíjení telefonu.

Jak to funguje:

Často kladené otázky

web: be-rider.com

kontakt: info@be-rider.com // Zákaznická linka Po-Ne 8:00 – 18:00 hod. tel.: +420 720 627 505

facebook: BeRider


Bolt

je estonský startup, který v Praze působí již od roku 2015 převážně na poli ride hailingu (přeprava cestujících). V roce 2020 spustil nejen službu na rozvoz jídla Bolt Food, ale i rozšířil své portfolio v ČR o elektrické koloběžky a kola, která provozuje již ve 4 městech v České republice a ve více než 45 městech po Evropě. Elektrické koloběžky se odemykají pomocí QR kódu v aplikaci Bolt a plně nabité ujedou až 65 km při maximální rychlosti 25 km/h. Parkovat lze pouze ve virtuálních parkovacích zónách, které se převážně nacházejí v blízkosti cyklostojanu. Platba probíhá skrze platební kartu uloženou mobilní v aplikaci.

Jak to funguje:

web: bolt.eu/cs

kontakt: prague@bolt.eu 

facebook: BoltCzechRepublic


Lime 

je mladá firma zaměřená na inovace v oblasti městské mobility, jejímž cílem je do měst přinášet ekologické, pohodlné a dostupné možnosti přepravy a řešit tak problémy s dopravními zácpami či znečištěním. Nejznámějším produktem Limu jsou sdílené elektrické koloběžky, které obyvatelům Prahy umožňují rychlý, příjemný a bezpečný pohyb po městě. Elektrické koloběžky na kratší vzdálenost plně nahradí automobil a na delší vzdálenosti jsou skvělým doplňkem k městské hromadné dopravě. Společnost působí již ve více než 100 světových městech napříč 5 kontinenty.

Jak to funguje:

Kontakt: V případě nouze kontaktujte: support@li.me, +420 910 880 047

Časté otázky – FAQ

web: li.me/cs

facebook: Lime

Ke stažení:

Leták – Sedmero zásad bezpečné jízdy 

Leták – Parkuj chytře, neomezuj ostatní!

Leták – 6 tipů na bezpečnou jízdu v zimním období