Junák – český skaut vyhlašuje další kolo sbírky Světlo a teplo pro Ukrajinu, v níž se minulou zimu podařilo vyrobit přes 15 tisíc svíček v plechovce. Skautská dílna na výrobu svíček a zároveň centrální sklad pro celou letošní sbírku bude fungovat od 1. února 2024 v hale na rohu Jankovcovy a Přívozní (vchod přes školu Flow), a to v úterý a čtvrtek od 17 do 21 hodin a v sobotu od 11 do 18 hodin. Konec bude nejdříve 16. března. 

Zkuste se zamyslet, kolikrát dnes hrála ve vašem životě roli elektřina. Uvařili jste si kávu? Probudili jste se ve vyhřáté místnosti? Vytáhli snídani z ledničky? Jeli do práce tramvají? Věci, které považujeme za samozřejmost, jsou teď často vzácností pro obyvatele Ukrajiny čelící ruské agresi. 

Svíčka v plechovce je malý, ale užitečný pomocník. Hoří dlouhé hodiny a dovede zahřát celou místnost. Dá se nad ní ohřát jídlo nebo zmrzlé ruce či nohy, poslouží ke svícení. Lidem na Ukrajině dovede opravdu usnadnit život – část infrastruktury je totiž vinou ruských útoků zničená. Řada oblastí je bez elektřiny, jinde nemohou lidé kvůli nebezpečí a minám chodit sbírat dřevo na topení. K výrobě přitom stačí plechovka z tvrdého kovu, karton a vosk nebo parafín. Není na tom nic těžkého – zkuste to i vy!

Skautská dílna na výrobu svíček a zároveň centrální sklad pro celou letošní sbírku bude fungovat v hale na rohu Jankovcovy a Přívozní (vchod přes školu Flow), a to v úterý a čtvrtek od 17 do 21 hodin a v sobotu od 11 do 18 hodin. Dílna bude v provozu minimálně do 16. března 2024. 

Jak se můžete zapojit?

  • přineste materiál: velké kartony, dobře vymyté plechovky z tvrdého kovu, zbytky svíček (ne hřbitovní a ne čajové), vosk či parafín
  • vyzkoušejte si výrobu přímo na místě – klidně i s dětmi 
  • v rozjezdu skauti uvítají i hračky a výtvarné potřeby do dětského koutku, štendry nebo věšáky na oblečení návštěvníků a velké plachty nebo kusy igelitu 

A praktická informace závěrem: v hale se netopí, velmi dobře se prosím oblečte. 

Vše o sbírce Světlo a teplo pro Ukrajinu najdete zde.