Na první setkání Zastupitelstva mladých jich přišlo více než sto!

V říjnu odstartoval projekt Zastupitelstvo mladých v Praze 7. Zapojit se do něj mohou všichni studenti a žáci ze Sedmičky, kteří mají chuť a dobré nápady, jak pozitivně ovlivnit život ve své čtvrti. Prvního setkání ve Vodárenské věži na Letné se zúčastnila více než stovka aktivních mladých lidí ze základních a středních škol Prahy 7.

„Zastupitelstvo mladých navazuje na projekt dlouholetého Studentského zastupitelstva Prahy 7. Spojili jsme síly s lidmi, kteří mají s podobnými mládežnickými aktivitami bohaté zkušenosti, a rozšířili jsme koncept Studentského zastupitelstva také o žáky základních škol. Ti nás již v rámci dalších projektů, jako jsou žákovské parlamenty nebo participativní rozpočty na školách, opakovaně přesvědčili, že jim na Praze 7 záleží a jsou ochotni věnovat její proměně k lepšímu svůj čas a energii,“ uvádí radní Prahy 7 Hana Šišková, která je iniciátorkou a hnacím motorem projektu.

Cílem Zastupitelstva mladých je povzbudit žáky a studenty v zájmu aktivně měnit své okolí a poskytnout jim podporu při realizaci zajímavých a přínosných nápadů. Městská část chce touto cestou zároveň propojovat mladé lidi různého věku napříč Sedmičkou a vytvořit pro ně zázemí, kde mohou navazovat přátelství a získávat nové zkušenosti.

Zastupitelstvo mladých je rozděleno na žákovský a studentský výbor. Scházet se budou každý druhý týden v odpoledních hodinách a zapojit se může každý, kdo v Praze 7 bydlí nebo studuje.  Aktivity zastupitelstva koordinují lektoři ze studentského spolku Mladí občané (MOB), kteří fungují jako mentoři a průvodci mladších kolegů. Na projektu se podílí také Česká středoškolská unie, Centrum pro demokratické učení (CEDU), Dům dětí a mládeže Praha 7 a hlavní město Praha. Osobní záštitu nad projektem převzali senátor a bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl a předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hl. m. Prahy Mariana Čapková.

„Cílem není pouze vymýšlet nápady a zasadit se o realizaci některého z nich. Cílem je dát prostor k pilování komunikačních schopností a dalších užitečných dovedností dětí a studentů. Chceme mladé lidi motivovat k tomu, aby spolupracovali, nacházeli kompromisy, obhajovali své názory a posouvali hranice svých možností. Navíc budou mít možnost podívat se zblízka na to, jak funguje město a jak se občané mohou podílet na jeho správě,“ popisují organizátoři ze spolku Mladí občané.

„Jsme nadšení, kolik mladých lidí se hned na začátku zapojilo. Chceme, aby věděli, že mohou dění kolem sebe pozitivně ovlivňovat, protože to nebude trvat tak dlouho a budoucnost Sedmičky budou mít ve svých rukou,“ uzavírá Hana Šišková.

Podívejte se také na zajímavé video, kteří studenti sestříhali z prvního setkání Zastupitelstva mladých v Praze 7.