Čtrnáct parků z celé České republiky se letos účastní soutěžní přehlídky Park roku, kterou od roku 2003 vyhlašuje profesní sdružení Svaz zakládání a údržby zeleně. Členové odborné poroty navštíví přihlášené parky ve dnech 18.- 20. září. Jedním z nich je i Královské obora Stromovka v Praze 7. Všechny parky se představují krátkými texty a fotografiemi na webové stránce parkroku.cz, kde probíhá i veřejné hlasování. Park s největším počtem hlasů získá Cenu veřejnosti.

Hlasování o cenu veřejnosti v soutěžní přehlídce Park roku bylo spuštěno! Hlasující může dát svůj hlas i více parkům a přidělit parku dle svého uvážení jednu, dvě nebo tři hvězdičky. Teprve po označení příslušného počtu hvězdiček hlasování odklikněte. Pořadí parků v jakém se zobrazují na www.parkroku.cz se neustále mění, aby žádný park nebyl v průběhu hlasování zvýhodněn. Můžete hlasovat z jedné IP adresy jednou za týden. Hlasovat lze zde. Hlasování končí 5. listopadu – a slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Park roku se uskuteční 6. listopadu na Hradě v Litoměřicích.

Mezi přihlášenými díly jsou díla krajinářské architektury nejrůznějšího charakteru – ­ městské parky jak moderní, tak i historické, parky v krajině, v okolí kostelů, dokonce i originálně řešený hřbitov. Parky do soutěže přihlásili autoři projektů, zahradnické firmy, které parky realizovaly a samozřejmě i městské úřady z pozice investorů.

Odbornou porotu jmenovalo Představenstvo Svazu zakládání a údržby zeleně na základě nominací respektovaných oborových organizací a institucí. Šest porotců bude posuzovat přihlášená díla ve čtyřech hlavních kategoriích: projekt, realizace, péče a údržba, využitelnost a udržitelnost. Ocenění získává dílo jako celek a hodnocení vychází z motta soutěže Park roku, jehož autorem je respektovaný krajinářský architekt Ivar Otruba: „Díla zahradní a krajinářské architektury vznikají na základě úvah projektantů – krajinářských architektů, budují je zahradníci a technici a rostou díky péči jejich pěstitelů. Dílo tvůrce zahrady, parku vlastně není nikdy hotovo. Je třeba stále jej tvůrčím způsobem rozvíjet, usměrňovat, což předpokládá správně odposlouchat hlavní myšlenku, smysl, jeho vnitřní hodnotu… tvorba zahrad, parků, krajiny, je kontinuální proces – od projektování, přes jeho realizaci až po provoz a ošetřování, jímž se neustále táhne zlatá nit umění.

O titul Park roku se ucházejí tato díla:

Obnova centrálního prostoru Královské obory Stromovka v Praze

Lesní park Hrabovjanka, Ostrava

Revitalizace Velískovy zahrady v Malenovicích

Revitalizace Masarykových sadů v Lounech

Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli

Revitalizace Tyršových sadů v Pardubicích

Průhonický park –  Podzámeckého alpinum

Lesopark Skalky Nový Jičín

Revitalizace Čelakovského sadů Praha

Vrchlického sady v Klatovech

Park pod kostelem v Tišnově