U Letenského náměstí v Čechově ulici a na nábřeží Kpt. Jaroše byl v létě tohoto roku založen nový typ okrasných záhonů. Takzvané štěrkové smíšené záhony byly přes léto dočasně osety rychle rostoucími bylinami a nyní již mohly dostat své stále „obyvatele“. Záhony zaplnil bohatý mix nejrůznějších okrasných rostlin speciálně sestavený přímo pro dané místo. Kombinace cibulovin, trvalek a okrasných trav zajistí, že budou záhony rozkvétat postupně a svou estetickou roli budou plnit v průběhu celého roku.

Záhony mají na první pohled vypadat jako náhodná směs přírodního „divokého“ vzhledu. Brzy zjara rozkvetou cibuloviny a postupně je vystřídá bohatý mix trvalek a okrasných trav. V zimním období budou záhony patřit především variacím suchých trav a některých trvalek. Druhová skladba záhonů se přizpůsobuje stanovišti, které většinou bývá teplé a po celý den osluněné. Smíšené štěrkové záhony jsou proto příjemnou alternativou vysychajících trávníků. Péče o záhony je nízkonákladová, záhony se neokopávají, zálivka se provádí pouze v případě extrémního sucha.

U Letenského náměstí v Čechově ulici vznikly dva záhony (viz plánek níže).

Osázení záhonu A vychází ze směsi AROMATERAPIE, která je velmi atraktivní po celou sezónu. Hlavním motivem je sivý efekt rostlin a vonné aroma silic zde vysazených rostlin – máta, pivoňka, řimbaba, česnek a pažitka. V zimě vynikají šalvěje, perovskie nebo šanty se sivými listy. Na jaře záhon rozkvete bílými narcisy, červenými tulipány a modřenci.

Záhon B je úzký záhon podél chodníku byl osázen směsí trvalek a okrasných trav s cibulovinami v liniovém uspořádání. Ve středu záhonu jsou barevné třapatky, dračíky, plesnivky a třtiny a podél chodníku nižší lemy z pryšců, rožců kakostů aj.

Osazení záhonu na nábř. Kpt. Jaroše vychází ze směsi OHNIVÁ PRÉRIE, která je inspirována ohnivými barvami americké prérie. Jarní efekt tvoří žluté a červené tulipány společně s nízkými narcisy a modřenci. Nosnými trvalkami jsou přes léto bílé a žluté třapatkovky, oranžové klejichy, červenožlutá třapatka, červený řebříček nebo tmavě zbarvený dračík. Mezi ohnivými květy se přesévají jednoleté výrazné vlčí máky a žluté sluncovky. Zimními dominantami jsou okrasné trávy (moskytovka, proso, vousatice a výrazné suché struktury trvalek baptisie a agastache.

fotografie: Ing. Adam Baroš a Ing. Alena Burešová